Kiedy gmina może naliczyć VAT przy zakupie działki rolnej?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Kiedy gmina może naliczyć VAT przy zakupie działki rolnej?

17.11.2022autor: Roman Włodarz

Rolnik, podatnik VAT, kupił działkę rolną w gminnym przetargu i zapłacił 23% podatek. Czy gmina słusznie naliczyła VAT do tej działki? Co na ten temat mówią przepisy?

Pytanie Czytelnika: zakup działki rolnej a VAT

Jestem podatnikiem VAT i w przetargu gminnym kupiłem działkę rolną. Gmina wystawiła mi fakturę z 23% VAT, bo w ogłoszeniu była wzmianka o podatku VAT. VAT należny już zapłaciłem. Czy gmina słusznie naliczyła VAT do tej działki, jeśli nie ma planu zagospodarowania, a jest tylko studium z przeznaczeniem nierolniczym?

Jerzy M. (województwo lubuskie)

Odpowiedź eksperta VAT

Zgodnie z art. 43, ust. 1, pkt 9 ustawy o VAT – zwalnia się od podatku dostawę terenów niezabudowanych innych niż tereny budowlane. Przez tereny budowlane rozumie się grunty przeznaczone pod zabudowę zgodnie z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego, a w przypadku braku takiego planu – zgodnie z decyzją o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu, o których mowa w przepisach o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym.

Należy zatem sprawdzić, czy zostały wydane warunki zabudowy (WZ). Jeśli nie, to przedmiotowa działka ma charakter terenu rolnego w rozumieniu ustawy VAT i nie powinna korzystać ze zwolnienia. Samo studium uwarunkowań nie jest prawem miejscowym i nie daje żadnych podstaw do traktowania objętych nim gruntów inaczej niż na podstawie ewidencji gruntów – tutaj oznaczonych jako "R" – Rola.

Jednak gmina obciążyła VAT tę sprzedaż, co rodzi określone skutki na gruncie ustawy o VAT, zarówno dla niej, jak i nabywcy. Od strony nabywcy nie ma podstaw do obaw – zapłacił VAT. Z kolei to na gminie spoczywał obowiązek zastosowania prawidłowej stawki VAT lub zwolnienia z VAT. Być może gmina ma własną interpretację podatkową, a znane są różne stanowiska organów skarbowych w tym zakresie.

Formalnie rolnik-nabywca nie ma możliwości żądania korekty takiej faktury. Gdyby jednak gmina z własnej inicjatywy taką korektę wydała, po stronie rolnika możliwa byłaby korekta VAT należnego, ale nie byłoby już możliwości zwrotu przez gminę kwoty VAT. Zgodnie z orzeczeniami podatkowymi, ten nienależnie pobrany VAT po korekcie staje się dochodem własnym gminy.


Roman Włodarz, ekspert VAT
fot. Sierszeńska

autor Roman Włodarz

Roman Włodarz

Roman Włodarz, prezes Śląskiej Izby Rolniczej

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Porady prawne

Jak przekazać gospodarstwo?

Pan Roman z kujawsko-pomorskiego ze względu na obecny stan zdrowia musi przekazać gospodarstwo i chce podzielić je na rzecz dwóch wnuków, którzy już posiadają kilkunastohektarowe gospodarstwa jako młodzi rolnicy. Pyta, w jaki sposób przekazać gospodarstwo, aby uniknąć zwrotu VAT?

czytaj więcej
Porady prawne

Gmina blokuje budowę chlewni lub obory? Walcz – złóż zażalenie!

Bez inwestycji w budynki nie ma rozwoju gospodarstw, zwłaszcza w produkcji zwierzęcej. Gmina może skutecznie blokować plany rolników, ale nie ma nieograniczonego prawa. Jak walczyć z utrudnianiem budowy? 

czytaj więcej
Porady prawne

Przekazanie działki rolnej między rodzeństwem: jak wykonać darowiznę?

Naszego Czytelnika z woj. mazowieckiego nurtuje kwestia, w jaki sposób w terminie 6 lat przekazać ma rodzeństwu po działce w sytuacji, gdy otrzymał gospodarstwo w drodze darowizny. Czy darczyńca może w ten sposób zobligować obdarowanego? Adwokat Mikołaj Pomin odpowiada.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)