Czynsz dzierżawny ziemi z KOWR na nowych zasadach. Jak będzie liczony?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Czynsz dzierżawny ziemi z KOWR na nowych zasadach. Jak będzie liczony?

30.06.2023autor: Patrycja Bernat

Nastąpiła duża zmiana w systemie naliczania czynszu dzierżawnego za ziemię z KOWR. Nowelizacja została przyjęta 27 czerwca. Jak będą liczone czynsze dzierżawne?

Wśród rozwiązań w nowelizacji ustawy o gospodarowaniu nieruchomościami rolnymi Skarbu Państwa, przewidziany jest między innymi inny, nowy sposób naliczania czynszu dzierżawnego za nieruchomości rolne wchodzące w skład Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa.

Jak będzie liczony czynsz dzierżawny?

Czynsz dzierżawny ustalany ma być na podstawie średniej krajowej ceny skupu pszenicy za jedenaście kwartałów poprzedzających termin płatności czynszu. Do tej pory liczony był na podstawie średniej krajowej ceny skupu pszenicy w półroczu roku kalendarzowego, który poprzedzał termin płatności czynszu. Jak zaznaczono, ma to na celu ograniczenie gwałtownych wahań w wysokości czynszów.

Grunty z przeznaczeniem na las

Kolejna zmiana to fakt, że KOWR będzie miał możliwość przekazywania, w drodze umowy, Lasom Państwowym grunty z przeznaczeniem na las oraz grunty przeznaczone na potrzeby gospodarski leśnej, na których nie jest możliwe prowadzenie racjonalnej gospodarki rolnej. Do tej pory, grunty przekazywane Lasom Państwowym były w drodze decyzji administracyjnej, którą wydawał starosta na wniosek KOWR.

r e k l a m a

Zobacz także: Ile zarabia KOWR na sprzedaży i dzierżawie ziemi?


Zapewniona zostanie także możliwość kontynuowania działalności rolniczej przez osoby prawne lub fizyczne, które prowadzą gospodarstwo rolne, posiadają zadłużenie powstałe w związku z prowadzoną działalnością rolniczą.
- Rozwiązanie to będzie możliwe poprzez nabycie przez KOWR nieruchomości rolnej będącej ich własnością i spłaty przez KOWR w całości lub części ich zobowiązań, a następnie zawarcie umowy dzierżawy tej nieruchomości z jej dotychczasowym właścicielem – bez obowiązku przeprowadzania przetargu – czytamy na stronie ministerstwa rolnictwa.

Termin spłaty należności

KOWR będzie miał również możliwość wydłużenia terminu całkowitej spłaty należności (nie dłuższy niż 25 lat), ten sam okres, na jaki udzielony został udzielony termin odroczenia spłaty.
Przepisy mają wejść w życie po 14 dniach od ogłoszenia w Dzienniku Ustaw.

Bernat Patrycja
Źródło: gov.pl
Fot: Sierszeńska
autor Patrycja Bernat

Patrycja Bernat

<p>redaktor portalu topagrar.pl</p>

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Zarządzanie

Ziemi z KOWR coraz mniej. Ile gruntów zostało do rozdysponowania?

Zagospodarowanie ziemi, zwłaszcza teraz, kiedy wracają do Zasobu grunty z tzw. trzydziestek, wciąż budzi sporo emocji. O planach KOWR rozmawiamy z dyrektorem generalnym Waldemarem Humięckim.

czytaj więcej
Porady prawne

Do kogo należy dzierżawiona ziemia?

Dzierżawiona od wielu lat ziemia należy według księgi wieczystej do nieżyjących już dziadków, czynsz płacony jest ich wnukowi, a z ewidencji gruntów wynika, że grunty należą do Skarbu Państwa. Do kogo należy ziemia i czy dzierżawca może ją dalej użytkować?

czytaj więcej
Aktualności

Rolnicy protestują, a według KOWR „wszystko jest w porządku”: awantura o dzierżawę

Szczecińscy rolnicy protestują przeciwko przedłużaniu umowy francuskiemu dzierżawcy, a Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa przekonuje, że dzierżawa jest zgodna z prawem. Czy grunty trafią do gospodarstw rodzinnych, czy do podmiotu zagranicznego? 

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)