Co aktywność mówi o naszych krowach?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Co aktywność mówi o naszych krowach?

14.10.2019

System do monitorowania stada bydła mlecznego Track a cow nie tylko rejestruje aktywność, ale także okres leżenia oraz czas, który krowy spędzają przy stole paszowym. Połączenie tych danych zwiększa również wartość informacyjną każdego poszczególnego parametru.

Nowoczesne fermy mleczne regularnie zbierają duże ilości danych na temat mleczności, zdrowia zwierząt, płodności i zachowań, które kierownik stada może wykorzystać w celu kontroli zwierząt. Im lepsza analiza danych, a następnie ich informacyjne wykorzystanie, tym łatwiej mogą zostać zintegrowane z codziennymi czynnościami.
 

Jak działa system monitorowania Track a cow?

Wiele możliwości daje system monitorowania stada Track a cow (ENGS, Bayern Genetik), który mierzy takie parametry jak aktywność, czas i częstotliwości leżenia, czas przebywania w pozycji stojącej oraz opcjonalnie liczbę wizyt przy stole paszowym oraz czas trwania pobrania paszy. Track a cow został zainstalowany w kwietniu 2017 roku w stadzie mlecznym z 40 krowami na Oberer Hardthof w Hesji. System monitoringu obejmuje antenę z odbiornikiem, komputer z oprogramowaniem, skrzynkę transmisyjną i krokomierz dla każdej krowy. Co dwie sekundy czujniki mierzą ruchy krów.

r e k l a m a
Oprogramowanie przygotowuje dane w blokach godzinnych i wyświetla je w postaci grafik lub tabel na komputerze. Na podstawie tych wykresów kierownik stada otrzymuje informacje, które pomagają podejmować decyzję o inseminacji, leczeniu, monitorowaniu porodów itp. Podstawową funkcją jest pomiar aktywności oraz leżenia w celu monitorowania rui oraz stanu zdrowia. Dodatkowo za pomocą anteny w obszarze stołu paszowego może być mierzona długość pobytu krów, w celu obserwacji zachowań żywieniowych.

Za pomocą systemu w okresie od maja do czerwca dokonano obliczeń średnich wartości dla pomiaru aktywności, czasu leżenia oraz czasu przebywania przy stole paszowym u 39 krów. Na podstawie 57 768 zbiorów danych z okresu trzech miesięcy badano wpływ wieku, tygodnia laktacji, pory dnia, rui i wycielenia na aktywność, czas leżenia i długość przebywania przy stole paszowym. Ponieważ w trakcie pomiarów chorych było tylko kilka krów, ocena danych pod kątem zachorowań nie była w tym zakresie możliwa do przeprowadzenia.
 

Młodsze aktywniejsze

Różnice w zakresie aktywności były pomiędzy krowami duże. Przy średniej wynoszącej 86,3 jednostek aktywność przyjmowała wartości pomiędzy 54 a 141, więc w stadzie były krowy zarówno spokojne jak i ruchliwe. Średnia wszystkich krów przez cały okres oceny aktywności wyniosła 88,4 jednostek. Kilka godzin zostało zanotowanych z aktywnością zerową, ale były również godziny z maksymalną aktywnością wynoszącą 524. Im większa liczba laktacji, tym statystycznie malała aktywność. U pierwiastek mierzono średnio 97,8 jednostek aktywności, natomiast u krów znajdujących się już w czwartej i piątej laktacji średnie wartości wynosiły odpowiednio 71,4 i 74,8 jednostek.

Wraz z trwaniem laktacji aktywność krów stopniowo maleje. Podczas gdy średnia aktywność w pierwszym tygodniu laktacji wynosiła 110 jednostek, to w okresie od 11. do 14. tygodnia spadła do 91 - 93 jednostek. Stosunkowo wysoką wartość na początku można prawdopodobnie wyjaśnić zwiększoną aktywnością po ponownym włączeniu do grupy.
 

Wydłużenie czasu leżenia z wiekiem

Młodsze krowy leżały mniej od starszych, choć tendencja ta nie była jednolita. Czas leżenia mierzono w minutach na dwie godziny (min/2 h).U krów znajdujących się w drugiej laktacji czas leżenia był najkrótszy (51,1 min/2 h), a u krów w piątej najdłuższy (57,8 min/2 h).

Krowy kładły się średnio 1,59 razy w ciągu dwóch godzin. W niektórych godzinach nie zmierzono leżenia, lub krowy wyłącznie leżały, z kolei w innych skrajnych przypadkach krowy były bardzo niespokojne i kładły się 18 razy w ciągu dwóch godzin (np. podczas rui lub wycielenia). Średni czas leżenia wynosił 54,6 min/2 h, średni czas przebywania na stojąco - 65,4 min/2 h. Czas leżenia w ciągu dwóch godzin wahał się od 31,4 do 68,8 min.
 

Starsze krowy jedzą szybciej

Różnice dotyczyły również długości pobytu przy stole paszowym, gdzie wartości wahały się od 9,8 do 34,5 min/2 h. Średnio przy 0,84 wizytach na krowę przy stole paszowym w ciągu dwóch godzin, średnia długość pobytu wynosiła 23,8 min/2h. Wartość ta nie jest jednoznaczna z czasem spożywania paszy. Jednakże, ponieważ krowa musi znajdować się bardzo blisko stołu paszowego, aby wejść w strefę odbioru anteny, powinna istnieć bliska relacja między czasem przebywania przy stole paszowym a czasem spożywania paszy.

 Krokomierz to dobrze znane narzędzie do pomiaru aktywności krów. Nowością w systemie "Track a cow" jest to, iż jeden kro- komierz może jednocześnie rejestrować kilka parametrów, jak czas leżenia lub czas przebywania przy stole paszowym
  • Krokomierz to dobrze znane narzędzie do pomiaru aktywności krów. Nowością w systemie "Track a cow" jest to, iż jeden krokomierz może jednocześnie rejestrować kilka parametrów, jak czas leżenia lub czas przebywania przy stole paszowym

Długość pobytu przy stole paszowym zależała również od wieku, ponieważ krowy starsze jedzą szybciej od młodych. Podczas gdy zwierzęta spędzały średnio 26,5 min/2 h przy stole żywieniowym w pierwszej laktacji, wartość ta spadła do 21,6 dla krów w czwartej laktacji, a nawet do 15,2 min/2 h dla krów w piątej laktacji (grafika 1). Długość pobytu przy stole żywieniowym wzrastała wraz z postępem tygodnia laktacji. Nie zaobserwowano jednolitej tendencji w długości czasu przebywania przy stole żywieniowym w ciągu dwóch godzin (grafika 2).

Pojedyncze wahania w czasie leżenia oraz aktywności z tygodnia na tydzień są prawdopodobnie przypadkowe, ale mogą być wyjaśnione występowaniem rui u niektórych krów. W porównaniu aktywność krów z wyższym tygodniem laktacji i krów zasuszonych była średnio niższa o 85 jednostek.
Wraz z kolejnymi numerami laktacji, aktywność krów maleje. Rośnie jednak szybkość jedzenia oraz wydłuża się czas leżenia.
  • Wraz z kolejnymi numerami laktacji, aktywność krów maleje. Rośnie jednak szybkość jedzenia oraz wydłuża się czas leżenia.

Wraz z postępem tygodnia laktacji, wydłużał się czas pobytu przy stole żywieniowym. Natomiast nie zaobserwowano jednolitej tendencji odnośnie czasu leżenia.
  • Wraz z postępem tygodnia laktacji, wydłużał się czas pobytu przy stole żywieniowym. Natomiast nie zaobserwowano jednolitej tendencji odnośnie czasu leżenia.

r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Automatyczne systemy wykrywania rui mogą zawodzić w przypadku jałówek?

Automatyczny pomiar aktywności krów to aspekt hodowli dokładnie już przebadany. Amerykańscy naukowcy postanowili jednak sprawdzić dokładność tego systemu u jałówek.

czytaj więcej

Dlaczego cielęta urodzone zimą osiągają wyższą wydajność?

Krowy, które w fazie zasuszenia cierpią z powodu stresu cieplnego, nie tylko produkują mniej mleka w nadchodzącej laktacji, ale również mają problemy z ponownym zajściem w ciążę. Zostało to już udowodnione w wielu doświadczeniach. Jednak stres cieplny podczas fazy zasuszenia szkodzi nie tylko krowom, ale również nienarodzonym cielętom oraz odbija się negatywnie na ich późniejszym rozwoju.

czytaj więcej

Jakie czynniki sprzyjają występowaniu ciąż mnogich u krów?

Naukowo udowodniono, że u krów rasy HF ryzyko ciąż bliźniaczych jest większe (wynosi około 6%). Ponad 95% jest wynikiem mnogich owulacji. Jakie są inne czynniki ryzyka występowania ciąż mnogich u krów?

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)