Jakie czynniki sprzyjają występowaniu ciąż mnogich u krów?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Jakie czynniki sprzyjają występowaniu ciąż mnogich u krów?

12.10.2019

Naukowo udowodniono, że u krów rasy HF ryzyko ciąż bliźniaczych jest większe (wynosi około 6%). Ponad 95% jest wynikiem mnogich owulacji. Jakie są inne czynniki ryzyka występowania ciąż mnogich u krów?

Do czynników ryzyka występowania ciąż mnogich u krów można zaliczyć:

  1. Liczbę przebytych ciąż:
    Prawdopodobieństwo ciąży bliźniaczej wzrasta w kolejnych ciążach, od 1% do 10% w kolejnych ciążach.

  2. Wydajność mleczną:
    U krów, które produkują 40 kg mleka dziennie w ciągu 14 dni przed wystąpieniem naturalnej rui, owulacja mnoga występuje z częstością ponad 30%. Jeśli wydajność dzienna jest niższa niż 40 kg dziennie, prawdopodobieństwo podwójnych owulacji spada poniżej 10%.

  3. Niski poziom koncentracji progesteronu (osłabienie funkcji ciała żółtego):
    Naukowcy są zgodni, że przy wysokiej wydajności mlecznej, co równa się wysokiemu pobraniu paszy, wątroba zużywa zbyt duże ilości progesteronu.

  4. Nieprawidłowe cykle:
    38% krów, u których wystąpiły cykle bezowulacyjne, kolejne - prawidłowe - są z podwójną liczba owulujących komórek jajowych. U krów z normalnym cyklem ten odsetek wynosi 16%. Aby krowy miały prawidłowe, owulacyjne cykle, powinny być utrzymywane bezstresowo (szczególnie należy zwrócić uwagę na przegrzewanie się, nadmierną obsadę, ujemny bilans energetyczny).

r e k l a m a
  • Synchronizacja owulacji:
    nie jest prawdą, że programy hormonalne wspierające rozród zwiększają prawdopodobieństwo ciąż mnogich. Często zdarza się, że krowa z zaburzeniami hormonalnymi (cykle bezowulacyjne, zaburzenia ciałka żółtego), która wchodzi w program wspomagania  płodności, jest już na starcie w grupie ryzyka ciąży mnogiej. Dla tej grupy krów zaleca się podwójny Ovsynch. Przy zwykłym Ovsynch dochodzi do zapłodnienia komórki jajowej, która została wyprodukowana przy niedoborach progesteronu i zachodzi wówczas ryzyko podwójnej owulacji.

  • Predyspozycje:
    Niektóre linie genetyczne są szczególnie predysponowane do ciąż mnogich.
  • Usunięcie jednego płodu - czy to możliwe?

    Skro więc ciąże mnogie obarczone są tak dużym ryzykiem, lepiej po stwierdzeniu takiego przypadku, mechanicznie usunąć jeden z płodów? Lekarze weterynarii ostrzegają, że jest to duzy błąd i żadne rozwiązanie, , a wręcz zabieg ten może prowadzić do trwałego uszkodzenia narządów rodnych i w konsekwencji do całkowitej niepłodności. Ponowne zacielenie takiej krowy może być wówczas bardzo trudne (czasem wręcz nie możliwe), a ryzyko podwójnej ciąży jeszcze wyższe niż poprzednio.

    Źródło: Fricke, 2015; Hardesty, 2016

    Zdjęcie: Archiwum

    r e k l a m a
    r e k l a m a

    Przeczytaj także

    Cielęta z ciąż mnogich potrzebują opieki po porodzie

    Cielęta z ciąż bliźniaczych, w porównaniu z tymi z ciąż pojedynczych, są słabsze i bardziej podatne na infekcje. Co można zrobić?

    czytaj więcej

    Krótszy czas doju to oszczędność

    Tylko skrupulatna analiza danych może dostarczyć informacji o błędach w zarządzaniu automatycznym systemem udojowym. Które z liczb mają największe znaczenie? W jaki sposób można je polepszyć? 

    czytaj więcej

    Co aktywność mówi o naszych krowach?

    System do monitorowania stada bydła mlecznego Track a cow nie tylko rejestruje aktywność, ale także okres leżenia oraz czas, który krowy spędzają przy stole paszowym. Połączenie tych danych zwiększa również wartość informacyjną każdego poszczególnego parametru.

    czytaj więcej

    Najważniejsze tematy

    r e k l a m a
    Pytania i regulaminy
    Kategorie
    Produkty Agrarsklep
    Przydatne linki
    Social Media

    Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

    Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)