Dlaczego cielęta urodzone zimą osiągają wyższą wydajność?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Dlaczego cielęta urodzone zimą osiągają wyższą wydajność?

13.10.2019

Krowy, które w fazie zasuszenia cierpią z powodu stresu cieplnego, nie tylko produkują mniej mleka w nadchodzącej laktacji, ale również mają problemy z ponownym zajściem w ciążę. Zostało to już udowodnione w wielu doświadczeniach. Jednak stres cieplny podczas fazy zasuszenia szkodzi nie tylko krowom, ale również nienarodzonym cielętom oraz odbija się negatywnie na ich późniejszym rozwoju.

Cielęta urodzone latem nie osiągają takiej wydajności, jak cielęta zimowe

Producent mleka Stefan Freuen zaobserwował, iż klimatyzowane obory dla krów w fazie przejściowej są ważne nie tylko w regionach ciepłych. Dokonał on na swojej fermie analizy wycieleń z ostatnich 15 lat. Chociaż położenie jego gospodarstwa na wysokości 550 m n.p.m. (w zachodniej części pasma górskiego Eifel w południowo zachodnich Niemczech) nie jest kojarzone z problemem stresu cieplnego (średnia temperatura w lecie 14,3°C w), to cielęta urodzone w miesiącach letnich pozostawały w stadzie z 3,28 laktacjami krócej, niż cielęta urodzone w zimie z 3,9 laktacjami.

Różnica była również widoczna na przykładzie wydajności. Cielęta urodzone zimą dawały w sumie o ponad 3000 kg więcej mleka. Większa wydajność była rozłożona na wszystkie laktacje; po pierwszej laktacji różnica w wydajności wynosiła zaledwie 219 kg.

Stefan Freuen w swojej analizie porównał dwie grupy cieląt:

  1. Cielęta urodzone zimą (49 zwierząt): cielęta urodzone między grudniem a lutym (cała faza przejściowa matek wypadała na zimną porę roku).
  2. Cielęta urodzone latem (95 zwierząt): Cielęta te urodziły się między czerwcem a sierpniem. W ten sposób faza zasuszenia ich matek wypadła na miesiące ciepłe.

Wszystkie krowy zasuszone były karmione jednofazowo za pomocą TMRu. Oprócz postawienia nowej obory dla cieląt w 2010 roku, nie nastąpiły żadne znaczące zmiany w odchowie cieląt. Pierwszy wiek cielęcia w badanym okresie wynosił od 23,2 do 24,9 miesiąca. Wyniki uzyskane przez gospodarza nie mogą być wyjaśnione odchyleniami w zarządzaniu stadem. Dane te podkreślają teorię, że cielęta, których matki są narażone na stres cieplny w fazie zasuszenia, mają w przyszłości ograniczone zdolności produkcyjne.

Zdjęcie: Archiwum

r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Jak przekroczyć poziom 10 tys. litrów mleka od krowy - 8 wskazówek

W rzeczywistości genetyka współczesnych krów umożliwia obecnie przekroczenie poziomu 10 000 kg mleka od sztuki w laktacji. Co zatem hamuje ten proces? Poniżej prezentujemy osiem wskazówek, jak pokonać ten próg.

czytaj więcej

Dobry preparat mlekozastępczy to inwestycja w cielę

Jeszcze  do niedawna głównym celem w odchowie cieląt  było zminimalizowanie występowania chorób oraz padnięć zwierząt. Dziś to już zdecydowanie za mało. Dziś dążymy do tego, by z każdej urodzonej cieliczki uzyskać dobrą krowę. Czy to jest możliwe?

czytaj więcej

Kiedy zacząć podawać wodę cielętom?

Cielęta piją więcej mleka i rosną szybciej po odsadzeniu, gdy od razu po porodzie mają dostęp do wody pitnej.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)