Ukraiński Agroholding IMK zawiesza działalność. Jego ziemie rolne są obecnie pod ostrzałem
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Ukraiński Agroholding IMK zawiesza działalność. Jego ziemie rolne są obecnie pod ostrzałem

07.03.2022autor: Zuzanna Ćwiklińska

W zaatakowanej przez Rosję Ukrainie od 12 dni toczą się walki. W konsekwencji setki tysięcy Ukraińców musiało uciekać ze swoich domów, a infrastruktura tego państwa ulega stopniowemu zniszczeniu. Nie inaczej jest z polami uprawnymi. Z tego powodu Ukraiński Agroholding IMK musiał zawiesić swoją działalność.

IMK zawiesza działalność w związku z wojną rosyjsko-ukraińską 

Agroholding IMK (IMC) jest notowany na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych. Ziemie rolne przedsiębiorstwa ulokowane są w regionach, gdzie toczą się intensywne walki pomiędzy wojskami rosyjskimi a ukraińskimi: między innymi w okolicach miast Sumy, Czernihów, Połtawa na północnym wschodzie Ukrainy. 

Przedsiębiorstwo zdecydowało się na zawieszenie działalności, ponieważ za swój priorytet uznało ratowanie życia pracowników. W związku z tym, przesunięto także publikację raportu IMK za miniony rok 2021 na czas nieokreślony. 

r e k l a m a

Czym zajmuje się Agroholding IMK? 

Uprawy należące do IMK zajmowały przed wojną około 123,3 tys. ha ziemi w obwodach połtawskim, czernihowskim i sumskim. Agroholding specjalizuje się w uprawie zbóż, nasion oleistych i produkcji mleka. Jego pojemność magazynowa na zboża i nasiona oleiste sięgała 554 tys. ton.

Jeszcze do niedawna przedsiębiorstwo prosperowało bardzo dobrze. Ostatni opublikowany raport odnosił się do roku 2020. Wówczas IMK zwiększyło zysk netto o 4,3 razy w porównaniu do 2019 roku – do 31,71 mln dolarów, EBITDA – o 1,8 razy, do 71,84 mln dolarów. 

Kryzys na rynkach jest faktem

W 2020 roku agroholding sprzedał 610,93 tys. ton kukurydzy (-14 proc. w porównaniu do 2019), 118,06 tys. ton pszenicy (+54 proc.), 86,83 tys. ton słonecznika (+7 ,1 proc.). Rosja i Ukraina odpowiadają wspólnie za około 29% światowego eksportu pszenicy, 19% światowych dostaw kukurydzy i 80% światowego eksportu oleju słonecznikowego.

Zawieszenie pracy w przedsiębiorstwie mówi samo za siebie: kilkaset tysięcy ton produktów rolnych nie trafi na rynki. Póki co nie mówi się o zagrożeniu dla bezpieczeństwa żywnościowego w Europie, jednak z pewnością konflikt rosyjsko-ukraiński odbije się na cenach produktów.

Rolnictwo ukraińskie opierało się na holdingach 

Sektor rolniczy na Ukrainie przez lata notował bardzo dobre wyniki. W Europie środkowo-wschodniej kraj ten miał największy odsetek zatrudnionych w rolnictwie: 6,78%. Wzrastała produktywność i potencjał eksportowy rolnictwa ukraińskiego. Użytki rolne zajmowały ponad 40 mln ha. 

Rolnictwo na Ukrainie pozostaje zdominowane przez duże kombinaty. 21% ziemi rolnej pozostawało w 2020 roku pod kontrolą 182 agroholdingów. Areały każdego z nich przekraczały 10 tys. ha.


Z.Ć.
fot. Pixabay

r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Powstaje Krajowa Grupa Spożywcza. Co to da rolnikom?

Po wielu latach obietnic, powstaje Krajowa Grupa Spożywcza. KOWR przekazał nadzór nad 7 spółkami do ministerstwa aktywów państwowych. Jednak Michał Kołodziejczak, lider AgroUnii ocenia, że holding nie ograniczy patologii na polskim rynku.

czytaj więcej

FAO: Indeks cen żywności na rekordowym poziomie. 20% wzrost

Organizacja Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa (FAO) odnotowała w lutym znaczny wzrost cen żywności, wynikający z wielu współdziałających czynników. W niewielkim stopniu odpowiada za niego wojna na wschodzie Europy. W raporcie znalazły się także prognozy, dotyczące światowej produkcji zbóż w 2022 roku. Co wynika z danych FAO?

czytaj więcej

Będą dopłaty do nowych upraw? Co może trafić na listę z płatnościami?

Rolnicy od lat apelują, by na listę upraw, do których można wykupić dotowane ubezpieczenie, trafiły słonecznik i facelia. Do tej pory ministerstwo rolnictwa konsekwentnie odmawiało, ale może tym razem się zgodzi, z uwagi na ograniczenia w imporcie słonecznika z Ukrainy spowodowane wojną.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)