FAO: Indeks cen żywności na rekordowym poziomie. 20% wzrost
r e k l a m a
Partnerzy portalu

FAO: Indeks cen żywności na rekordowym poziomie. 20% wzrost

07.03.2022autor: Zuzanna Ćwiklińska

Organizacja Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa (FAO) odnotowała w lutym znaczny wzrost cen żywności, wynikający z wielu współdziałających czynników. W niewielkim stopniu odpowiada za niego wojna na wschodzie Europy. W raporcie znalazły się także prognozy, dotyczące światowej produkcji zbóż w 2022 roku. Co wynika z danych FAO?

Poziom indeksu cen żywności najwyższy w historii

Opracowywany co miesiąc indeks cen żywności FAO w lutym średnio wynosił 140,7 punktu. Jest to o 3,9% więcej niż w styczniu i 20,7% więcej niż w lutym 2021. FAO informuje, że osiągnięty w lutym wynik jest najwyższy w historii - pobił dotychczasowy rekord z lutego 2011 o 3,1 punktu. 

Indeks cen olejów roślinnych wzrósł o 8,5% w stosunku do poprzedniego miesiąca i osiągnął rekordowy poziom. Główną przyczyną tego wzrostu był utrzymujący się popyt importowy. Równocześnie na rynku mniej dostępne były oleje palmowe z Indonezji. Pojawiła się także perspektywa mniejszej produkcji soi w Ameryce Południowej oraz mniejszego eksportu oleju słonecznikowego z powodu zakłóceń w regionie Morza Czarnego.

Wskaźnik cen produktów mlecznych był w lutym średnio o 6,4% wyższy niż w styczniu. Wynikało to z niższych niż oczekiwano dostaw mleka w Europie Zachodniej i Oceanii przy utrzymującym się popycie, zwłaszcza z Azji Północnej i Bliskiego Wschodu. 

r e k l a m a

Ceny zbóż i mięsa także w górę 

W porównaniu ze styczniem ceny zbóż ogółem wzrosły o 3%. Przyczyniły się do tego obawy o warunki upraw w Ameryce Południowej, niepewność co do eksportu oraz rosnące ceny eksportowe pszenicy, które wzrosły o 2,1%. 

Światowe ceny kukurydzy były o 5,1% wyższe w lutym niż w styczniu. Ten wzrost także jest wynikiem połączenia utrzymujących się obaw o stan upraw w Argentynie i Brazylii, rosnących cen pszenicy oraz niepewności dotyczącej eksportu kukurydzy z Ukrainy. 

Najniższy wzrost, bo tylko o 1,1% w stosunku do stycznia, odnotował wskaźnik cen mięsa. FAO zaobserwowała gwałtowny wzrost w obszarze handlu mięsem wieprzowym i wołowym przy równoczesnym spadku cen drobiu i mięsa owczego. 

FAO zaznacza jednak, że ceny mięsa są w dużej mierze szacowane na podstawie cen prognozowanych i obserwowanych, gdyż większość danych nie jest dostępna w okresie obliczania i publikowania indeksów. 

Światowe konflikty są pośrednią przyczyną wzrostu cen 

Jak informuje FAO, niepokój o warunki upraw i odpowiednie możliwości eksportowe to tylko część przyczyn wzrostu cen żywności. Większy wpływ mają na nie koszty produkcji, zwłaszcza z sektorów energii, nawozów i pasz. 

- Wszystkie te czynniki mają tendencję do zmniejszania marż zysku producentów żywności, zniechęcając ich do inwestowania i rozszerzania produkcji - skomentował ekonomista FAO Upali Galketi Aratchilage. 

Jakie prognozy dla rynku zbóż na 2022? 

W raporcie FAO uwzględniono także prognozy dla rynku zbóż w nadchodzącym sezonie. Według przewidywań, światowa produkcja pszenicy ma wzrosnąć do 790 milionów ton. Uprawy w Ameryce Północnej i Azji zrównoważą niewielki spadek w Unii Europejskiej. 

FAO zaktualizowało również swoją prognozę światowej produkcji zbóż. Obecnie ustalono ją na 2 796 mln ton, co stanowi wzrost o 0,7% w porównaniu z rokiem poprzednim. 

Prognozy w zakresie światowego handlu zbożami także wzrosły. FAO oszacowało je na 484 milionów ton, co stanowi wzrost o 0,9% w porównaniu z poziomem 2020/2021. Ta prognoza nie uwzględnia jednak potencjalnych skutków konfliktu w Ukrainie. FAO informuje, że monitoruje rozwój sytuacji i we właściwym czasie oceni wpływ wojny na rynek obrotu zbożami.

Z.Ć.
fot. Pixabay

r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Wojna w Ukrainie a rolnictwo

Ukraiński Agroholding IMK zawiesza działalność. Jego ziemie rolne są obecnie pod ostrzałem

W zaatakowanej przez Rosję Ukrainie od 12 dni toczą się walki. W konsekwencji setki tysięcy Ukraińców musiało uciekać ze swoich domów, a infrastruktura tego państwa ulega stopniowemu zniszczeniu. Nie inaczej jest z polami uprawnymi. Z tego powodu Ukraiński Agroholding IMK musiał zawiesić swoją działalność.

czytaj więcej

Olej napędowy drożeje. Limity na stacjach, w hurcie problemy z zamówieniami

Napaść Rosji na Ukrainie zachwiała niemal wszystkimi rynkami, także energetycznymi. Ceny hurtowe i detaliczne paliw z dnia na dzień pną się w górę. Dla rolników dużym problemem jest obecnie hurtowy zakup paliw.

czytaj więcej

Czy ceny świń będą rosły? Ile zakłady mięsne zapłacą na koniec roku? RAPORT

Stawki za żywiec wieprzowy rosną od kilku tygodni. Jak długo utrzyma się ten trend? Jakie będą ceny tuczników na koniec roku?

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)