Będą dopłaty do nowych upraw? Co może trafić na listę z płatnościami?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Będą dopłaty do nowych upraw? Co może trafić na listę z płatnościami?

07.03.2022autor: Kamila Szałaj

Rolnicy od lat apelują, by na listę upraw, do których można wykupić dotowane ubezpieczenie, trafiły słonecznik i facelia. Do tej pory ministerstwo rolnictwa konsekwentnie odmawiało, ale może tym razem się zgodzi, z uwagi na ograniczenia w imporcie słonecznika z Ukrainy spowodowane wojną.

Polski Związek Producentów Roślin Zbożowych już od kilku lat apeluje do resortu rolnictwa o to, by rolnicy uprawiający słonecznik i facelię mogli je ubezpieczyć z dopłatą Skarbu Państwa. W tym roku, w ubiegłym tygodniu (3 marca) powtórzył tę prośbę, wysyłając do ministra rolnictwa Henryka Kowalczyka wniosek o wprowadzenie zmian w przepisach, zezwalających na objęcie dopłatami do składek ubezpieczenia słonecznika pastewnego oraz facelii. 

- Obie rośliny, zarówno słonecznik, jak i facelia, są bardzo wrażliwe na takie niekorzystne zjawiska pogodowe jak burza, deszcz nawalny, huragan czy grad, które powodują osypywanie się cennych nasion – wyjaśnia Prezes Związku, Stanisław Kacperczyk.

r e k l a m a

Importu słonecznika z Ukrainy nie będzie. Tym bardziej trzeba wspierać rozwój tej uprawy

Prezes Związku, Stanisław Kacperczyk wyjaśnia, że zarówno słonecznik pastewny, jak i facelia, są roślinami cieszącymi się zainteresowaniem wśród rolników. 

- Przecież słonecznik można wykorzystać nie tylko jako roślinę oleistą, ale jest też jedną z tych kultur rolnych, która jest w stanie zastąpić importowane obecnie do naszego kraju białko roślinne. Uprawa tej rośliny może więc zasilić bilans krajowego białka, a tym samym doskonale wpisuje się w rządowy program zwiększania wykorzystania polskiego białka roślinnego w paszach – argumentuje prezes Kacperczyk.

I trudno mu nie przyznać racji – wszak słonecznik to tanie i dobre źródło białka roślinnego w paszach. A biorąc pod uwagę wojnę w Ukrainie, musimy się liczyć z poważnymi ograniczeniami lub wręcz brakiem importu pasz i ich komponentów z tego kraju. W przypadku śruty słonecznikowej będzie to bardzo uciążliwie, bowiem przywoziliśmy ją praktycznie tylko z Ukrainy (prawie 100 proc.). 

Z resztą z informacji Izby Zbożowo-Paszowej wynika, że po rozpoczęciu rosyjskiej inwazji na Ukrainę większość tłoczni śrut wraz z większymi podmiotami handlującymi zbożami już wycofała wszystkie oferty sprzedaży.

Facelia sprzyja pszczołom. I choć dużo się mówi o ich ratowaniu, dotowanych ubezpieczeń nie ma

Jeśli zaś chodzi o facelię, jest ona rośliną miododajną, a uprawa tego typu roślin jest bardzo potrzebna w naszym kraju, biorąc pod uwagę stan zdrowotności polskich rodów pszczelich. Wprowadzając dopłatę do składek z tytułu ubezpieczenia facelii, można zachęcić polskich rolników do większej dbałości o pszczoły.

Dlaczego ministerstwo rolnictwa nie zezwalało na dopłatę do ubezpieczenia słonecznika i facelii?

PZPRZ już od czterech lat apeluje o dopisanie facelii i słonecznika do listy upraw objętych ubezpieczeniem. Pierwszą próbę władze Związku podjęły w 2018 roku. Ale ówczesny szef resortu rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski odrzucił ten wniosek. Tłumaczył, że dopisanie kolejnych roślin w wykazie pociągnie za sobą zmiany w systemie ubezpieczeń. Jednocześnie zapewnił rolników, że objęcie dotowanymi ubezpieczeniami dodatkowych upraw  zostanie rozważone przy wprowadzaniu zmian w systemie ubezpieczeń upraw rolnych i zwierząt gospodarskich.

Przedstawiciele rolników, ubolewają więc, że choć od tej obietnicy minęły 4 lata nic się nie zmieniło - słonecznik i facelia nadal nie są objęte dopłatami do składek z tytułu ubezpieczenia.

oprac. Kamila Szałaj, fot. pixabay.com

autor Kamila Szałaj

Kamila Szałaj

dziennikarka strony internetowej Tygodnika Poradnika Rolniczego

redaktor w zespole PWR Online, odpowiedzialna głównie za stronę www.tygodnik-rolniczy.pl

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Wojna w Ukrainie a rolnictwo

Ukraiński Agroholding IMK zawiesza działalność. Jego ziemie rolne są obecnie pod ostrzałem

W zaatakowanej przez Rosję Ukrainie od 12 dni toczą się walki. W konsekwencji setki tysięcy Ukraińców musiało uciekać ze swoich domów, a infrastruktura tego państwa ulega stopniowemu zniszczeniu. Nie inaczej jest z polami uprawnymi. Z tego powodu Ukraiński Agroholding IMK musiał zawiesić swoją działalność.

czytaj więcej

Ruszają wiosenne ubezpieczenia upraw rolniczych. Jakie są warunki i gdzie kupić polisę?

Część zakładów ubezpieczeniowych już uruchomiła sprzedaż wiosennych ubezpieczeń rolnych. Rolnicy mogą skorzystać m.in. z oferty nowego gracza, który oferuje ubezpieczenia z uwzględnieniem wszystkich ryzyk. Sprawdź, gdzie można kupić polisę z dotacją Skarbu Państwa.

czytaj więcej

Burza w Sejmie o zboże z Ukrainy. „Rolnicy stracili 10 mld zł. Kto na tym zarobił?”

Nie ustaje zamęt wokół zboża z Ukrainy, które trafiło na polski rynek i zdestabilizowało go. Do tego doszły jeszcze wiadomości o tym, że do polskich młynów miało trafić tzw. zboże techniczne zza wschodniej granicy. W Sejmie rozmowy na ten temat zdominowały obrady. Jakie stanowiska prezentowali politycy?

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)