Hodowcy świń z Ukrainy proszą o pomoc. Czego potrzebują?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Hodowcy świń z Ukrainy proszą o pomoc. Czego potrzebują?

29.03.2022autor: Natalia Marciniak-Musiał

Rosyjska agresja na Ukrainę odbija się negatywnie na każdej gałęzi gospodarski. W ostatnich dniach agresorzy wzięli sobie na cel niszczenie ukraińskiego rolnictwa. Dlatego też ukraińscy hodowcy świń proszą o wsparcie, zwłaszcza w postaci pasz dla świń i leków weterynaryjnych.

Wojna bardzo mocna dotknęła ukraińskie rolnictwo. O ile fermy trzody chlewnej często nadal mają zapas ziarna w silosach, to niestety, ale bardzo brakuje tam suplementów paszowych i leków weterynaryjnych. Dlatego też Związek Hodowców Świń Ukraińskich apeluje o wsparcie dla hodowców w postaci pasz dla świń i leków weterynaryjnych.

r e k l a m a

W wyniku wojny hodowcy świń stanęli w obliczu ogromnego kryzysu

Emocjonalny list z ww. prośbami od Związku Ukraińskich Hodowców Świń otrzymało wiele organizacji zajmujących się hodowlą trzody chlewnej na całym świecie. Kryzys wywołany rosyjską napaścią na Ukrainę wywołuje w tym kraju kryzys o ogromnych rozmiarach. Przedstwiciele proszą o pomoc humanitarną dla 1400 hodowców trzody chlewnej. 

Zdaniem Stowarzyszenia, bezpieczeństwo żywnościowe, a w szczególności podaż białka zwierzęcego, są zagrożone. Już teraz branża znajduje się w trudnej sytuacji, ponieważ bardzo wiele gospodarstw znajduje się w bezpośrednim sąsiedztwie działań wojennych.

Wielu hodowców świń nie może sprzedawać swoich zwierząt na rzeź. Co więcej, niektórzy zostali tak bardzo odizolowani przez okupantów, że nie mieli innego wyjścia i uśpili swoje zwierzęta. Te działania niestety doporwadziły do zerwania tradycyjnych łańcuchów dostaw. Także dostęp do części dodatków paszowych i leków weterynaryjnych został bardzo ograniczony.

Jakich środków weteryrnayjnych najbardziej brakuje na Ukrainie?

Każde wsparcie będzie mile widziane, ponieważ załagodzi skutki wojny nie tylko dla rolnictwa, ale i całego kraju. Jednak, najwieksze braki środków weterynaryjnych i suplementów do pasz dotyczą m.in.:

  • pasz mineralnych i premiksów dla prosiąt i loch,
  • antybiotyków,
  • oksytocyny,
  • pipet do inseminacji,
  • środków dezynfekujących,
  • instrumentów medycznych i materiałów eksploatacyjnych (strzykawek, igieł, rurek nasiennych, etc.).

Oprac. Natalia Marciniak-Musiał

Fot. arch.red. (D. Stancelewska)

autor Natalia Marciniak-Musiał

Natalia Marciniak-Musiał

dziennikarka strony internetowej Tygodnika Poradnika Rolniczego

dziennikarka strony internetowej Tygodnika Poradnika Rolniczego

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Choć ceny świń wzrosły, to przez koszty rolnicy wciąż są na minusie

Niechęć to dominująca postawa wśród producentów trzody chlewnej. Czekali na podwyżki cen skupu tuczników, a kiedy w końcu nastąpiły, to koszty tak wzrosły, że producenci nadal są na minusie. Uważają, że bez wsparcia ze strony rządu nie uda się powstrzymać napływu importowanych warchlaków, mięsa i utrzymać rentowności krajowej produkcji. Bez dobrej polityki rolnej polski rolnik nie będzie w stanie konkurować z zagranicznym kapitałem.

czytaj więcej

Brakuje rąk do pracy w rolnictwie. Czy to się zmieni?

Rolnicy mają coraz większe problemy ze znalezieniem pracowników do prac sezonowych. Jeszcze trudniej o pracownika do gospodarstw mlecznych. Czy napływ uchodźców z Ukrainy poprawi tę sytuację? Jakie warunki oferują rolnicy nowym pracownikom?

czytaj więcej
Wojna w Ukrainie a rolnictwo

Eksport zboża z Ukrainy dramatycznie spada. Uratują go pociągi?

Przez blokadę portów ukraińskich w rejonie Morza Czarnego niemal niemożliwy jest eksport z tego kraju. To katastrofa dla Ukrainy, ale także złe wieści dla Europy, która importuje stamtąd między innymi zboże czy olej słonecznikowy. Czy transport kolejowy zdoła postawić na nogi ukraiński eksport?

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)