W OSP Grabina Radziwiłłowska służy druh z 75-letnim stażem!
r e k l a m a
Partnerzy portalu

W OSP Grabina Radziwiłłowska służy druh z 75-letnim stażem!

21.12.2019autor:

Grabina Radziwiłłowska to niewielka wieś położona w otulinie Bolimowskiego Parku Krajobrazowego, w gminie Puszcza Mariańska. Jednym z założycieli jednostki w 1928 r. był miejscowy nauczyciel, kierownik szkoły podstawowej, żołnierz AK Jan Kwieciński.

Z artykułu dowiesz się

  • Ile druhów zrzesza OSP Grabina?
  • Czy jednostka zrzeszona jest w KSRG?
  • Jakie imprezy kulturalne organizują strażacy?
W ostatnią majową sobotę tego roku strażacy obchodzili 90-lecie istnienia swojej jednostki. – Prawdę mówiąc jubileusz powinniśmy świętować w 2018 r., lecz termin ten odstąpiliśmy jednostce OSP z Michałowa, która obchodziła swoje 100-lecie. Bądź, co bądź, ważniejsze wydarzenie – powiedział z uśmiechem prezes OSP Grabina dh Kazimierz Sadowski, piastujący swoją funkcję już czwartą kadencję.

r e k l a m a
Obecnie jednostka zrzesza 43 druhów, w tym 36 jest przeszkolonych do udziału w akcjach. Oczkiem w głowie prezesa Sadowskiego jest 6 kobiet służących u boku strażaków. Druhowie są niezwykle dumni z faktu, iż w ich szeregach jest jeden z druhów o najdłuższym w Polsce stażu. Stefan Wójcicki nieprzerwanie służy 75 lat. Obecnie jest druhem prężnie wspierającym swoich młodszych kolegów.

Potrzebny nowy wóz

Wiceprezes dh Krzysztof Pupecki, będący jednocześnie dowódcą sekcji i kierowcą-konserwatorem, o samochodach będących na stanie jednostki wie wszystko.
Dysponujemy dwoma samochodami, prawdę mówiąc już wysłużonymi – mówi dh Krzysztof Pupecki. – Star 266 GBA jest z 1982 r., a Jelcz B04 jest zaledwie dwa lata młodszy. Staramy się o nowe auto, ale nie jest to takie proste.
Gdy pojawiają się problemy sprzętowe, najczęściej wszystko rozbija się o finanse, i tak jest w tym przypadku – mówi drugi kierowca-konserwator, pełniący funkcję naczelnika dh Piotr Zawisza. – W sierpniu tego roku do rady gminy na ręce wójta Michała Staniaka złożyliśmy wniosek o zakup nowego samochodu. Niestety, wiele wskazuje na to, że w najbliższym czasie nie otrzymamy wsparcia. Poniekąd jest to zrozumiałe, gdyż w gminie funkcjonuje sześć jednostek i każda z nich ma swoje potrzeby. A budżet jest, jaki jest.

Dh Dawid Pupecki, syn wiceprezesa Krzysztofa Pupeckiego, jest jednak w tej sprawie optymistą. – Jestem przekonany, że szybciej niż później ziszczą się nasze marzenia o nowym samochodzie, wójt z racji, iż jest członkiem naszej jednostki i jednocześnie prezesem Zarządu Gminnego OSP, doskonale rozumie naszą sytuację. Leciwe wiekowo auta prędzej czy później mogą odmówić posłuszeństwa. I co wtedy?

Prezes Kazimierz Sadowski
  • Prezes Kazimierz Sadowski

Przeszkoda w wstąpieniu do KSRG

Obecne na spotkaniu druhny Agnieszka Mutryn i Natalia Jankowska są dwiema spośród wcześniej wspomnianych kobiet służących w grabińskiej jednostce. Dh Natalia Jankowska, jako sekretarz prowadzi szczegółowo m.in. ewidencję wyjazdów do akcji.
W ubiegłym roku zadysponowywani byliśmy blisko 30 razy, wszystko wskazuje, że w bieżącym roku będzie podobnie – mówi dh Natalia Jankowska. – Gdybyśmy posiadali nowy samochód, a co się z tym wiąże? Moglibyśmy starać się o wstąpienie do KSRG.

Najbliższe plany do zrealizowania stojące przed strażakami z Grabiny to przede wszystkim ukończenie prac remontowych – mówi prezes Kazimierz Sadowski. – Najpilniejsze, ze względu na zbliżającą się zimę, jest dokończenie remontu dachu. Na wiosnę przyjdzie czas na odnowienie elewacji wraz z wymianą okien. W planach mamy też przebudowę kuchni wraz z zapleczem socjalnym. Na koniec prac zostawiamy dokończenie adaptacji piętra na pokoje gościnne. Czy jednak sprostamy finansowo – zastanawia się prezes Sadowski.

Natalia Jankowska i Agnieszka Mutryn
  • Natalia Jankowska i Agnieszka Mutryn

Wsparcie, bez którego nie byłoby jednostki

Instytucji oraz organizacji, a przede wszystkim pracujących w nich ludzi dobrej woli nie brakuje. Strażacy bez ich wsparcia nie są w stanie nic zrobić.

To oczywiste – mówi dh Daniel Goljan. – O nowym aucie oraz dokończeniu remontu bez pomocy rady gminy oraz wójta Michała Staniaka możemy jedynie pomarzyć. Na szczęście samorządowcy oraz Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania „Kraina Rawki”, dostrzegają nasze najpilniejsze potrzeby.

Pragnę podziękować za okazaną już pomoc, poza wspomnianą wcześniej radą gminy bardzo wiele zawdzięczamy urzędowi marszałkowskiemu województwa mazowieckiego, a także zarządowi PSP – powiedział prezes.

Z myślą o swoich mieszkańcach druhowie z Grabiny chętnie angażują się w organizację różnego rodzaju imprez integracyjnych, kulturalnych. W sierpniu tego roku wraz z grupą inicjatywną mieszkańców Grabiny zorganizowali I Piknik Rodzinny. Nie ukrywają, że przy okazji chcą zainteresować najmłodszych życiem strażackim licząc, że w niedługim czasie uda im się stworzyć MDP.

Skoro wspominamy nasze imprezy, warto przypomnieć zorganizowany 1 czerwca br. przy współudziale urzędu gminy oraz strażaków z OSP Bartniki i OSP Puszcza Mariańska Dzień Dziecka. Jest to coroczna impreza, która przyciąga setki mieszkańców z całej gminy – powiedział na zakończenie dh Kazimierz Sadowski.

Daniel Goljan i Dawid Pupecki
  • Daniel Goljan i Dawid Pupecki
Krystyna Nowakowska
Zdjęcia: Krystyna Nowakowska

r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Aż 1/3 mieszkańców Michałowa służy w OSP

Michałów to niewielka wieś położona malowniczo nad rzeką Rawką w gminie Puszcza Mariańska. Liczy zaledwie 150 mieszkańców, którym bliska jest działalność tutejszej OSP. Niech świadczy o tym fakt, że ok. 1/3 michałowian służy w strukturach strażackich.

czytaj więcej

Marzenia motywują strażaków z OSP Wąglany

Wąglany, niewielka wieś położona w powiecie opoczyńskim, w gminie Białaczów. Na tym terenie funkcjonuje dziewięć jednostek OSP, w tym trzy są zrzeszone w KSRG. Strażacy z OSP Wąglany od lat wzorowo współpracują z kołem gospodyń wiejskich.

czytaj więcej

Dziewczyny z OSP Miejsca Odrzańskiego podbiły świat. Co im dała sława?

Zrobiło się o nich głośno latem tego roku. Po Polsce i świecie gruchnęła wiadomość, że w małej wsi na Śląsku w młodzieżówce OSP są tylko dziewczyny, bo we wsi od lat nie rodzą się chłopcy. Poczekaliśmy, aż przewali się pierwsza fala zainteresowania. Bo przeczuwaliśmy, że po kilku miesiącach będą nam mieli znacznie więcej do opowiedzenia. I tak się stało.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)