Aż 1/3 mieszkańców Michałowa służy w OSP
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Aż 1/3 mieszkańców Michałowa służy w OSP

12.01.2020autor:

Michałów to niewielka wieś położona malowniczo nad rzeką Rawką w gminie Puszcza Mariańska. Liczy zaledwie 150 mieszkańców, którym bliska jest działalność tutejszej OSP. Niech świadczy o tym fakt, że ok. 1/3 michałowian służy w strukturach strażackich.

Z artykułu dowiesz się

  • Jakie marzenie mają druhowie z OSP Michałów?
  • Czy jednostka zrzeszona jest w KSRG?
  • Z jakim problemem zmaga się jednostka?
W sierpniu 2018 r. strażacy wraz z najbliższymi oraz zaproszonymi przedstawicielami władz samorządowych obchodzili 100-lecie istnienia. Podczas uroczystości nie zabrakło wspomnień o założycielu jednostki, nauczycielu miejscowej szkoły Stanisławie Kozłowskim. To właśnie on w 1918 r. podjął tę decyzję i mimo przeciwności losu, konsekwentnie prowadził pierwszych druhów do celu.

Auto z ciekawą przeszłością

Obecnie, już drugą kadencję, na czele jednostki stoi prezes dh Ireneusz Pawłowski.

r e k l a m a
Mimo iż sprzętowo nie jesteśmy w gminie zaliczani do najmocniejszych, niemniej determinacji nam nie brakuje – mówi prezes dh Pawłowski. – Naszym marzeniem jest nowy samochód. Przedstawiciele rady gminy wraz z wójtem Michałem Staniakiem nie ukrywają, że kondycja finansowa nie jest obecnie najlepsza i jest podstawową przyczyną niespełnienia naszych marzeń. Z drugiej strony, władze gminne podkreślają byśmy z nich nie rezygnowali. Być może za rok, dwa się ziszczą – powiedział dh Ireneusz Pawłowski. Naczelnik dh Andrzej Jędrzejewski zasiadający w gminnej radzie potwierdza słowa prezesa.

Prawdą jest, że druhowie dysponują dwoma leciwymi już samochodami bojowymi. Ich starania o nowy pojazd są więc jak najbardziej zasadne. To nie są ich zachcianki, lecz potrzeba. Liczyli na taki „prezent” podczas obchodów 100-lecia.

Dysponujemy dwoma wozami: Star 244 z 1983 r., natomiast Renault Brimont liczy już blisko trzydzieści wiosen. Jako ciekawostkę dodam, że nasze francuskie auto ma bardzo szlachetny rodowód i bogatą przeszłość. Zanim do nas trafiło, służyło na jednym z francuskich lotnisk – mówi kierowca dh Łukasz Rutkowski.

Prezes Ireneusz Pawłowski
  • Prezes Ireneusz Pawłowski

Zawsze gotowi by pomagać

Druhowie z Michałowa w szeregi KSRG zostali włączeni dopiero w 2016 r. Jednym z kluczowych powodów tej nobilitacji w strażackim środowisku jest z ich zaangażowanie oraz wysoka gotowość do udziału w akcjach. W minionym roku ich nie brakowało. Do pożarów zabudowań gospodarskich, pól oraz zdarzeń drogowych wyjeżdżali ponad czterdzieści razy. Poza tym o wysokich kwalifikacjach 49 druhów, a przede wszystkim 20-osobowej jednostki operacyjno-technicznej świadczy fakt, że połowa strażaków z grupy operacyjnej posiada uprawnienia ratowników medycznych. Dziewięciu z nich przeszło również szkolenie w podejmowaniu śmigłowców ratunkowych, zakończone oficjalnym przyznaniem im uprawnień LPR.

Jako jedna z dwóch kobiet obecnych na naszym spotkaniu – mówi dh Danuta Jaroszewska, pełniąca również funkcję wiceprzewodniczącej Stowarzyszenia KGW Michałowianki – muszę dodać, że w naszej straży przedstawicielek słabszej płci jest aż dziewięć.

– Michałowscy strażacy doceniają ciężką pracę nie tylko pań-strażaków, ale również wysiłek, jaki w działalność OSP wnoszą wszystkie panie z KGW. Z tego też względu, by dać wyraz naszego uznania, postanowiliśmy zaadaptować pierwsze piętro strażnicy na działalność Stowarzyszenia KGW Michałowianki – powiedział prezes.

Od lewej: Danuta Jaroszewska, wiceprzewodnicząca Stowarzyszenia KGW Michałowianki oraz Beata Jędrzejewska
  • Od lewej: Danuta Jaroszewska, wiceprzewodnicząca Stowarzyszenia KGW Michałowianki oraz Beata Jędrzejewska

Przetrwać zimę, to ich cel

Panująca wśród druhów wesoła, serdeczna, iście rodzinna atmosfera dla kogoś przyglądającego się z boku mogłaby świadczyć, że strażakom oprócz nowego samochodu niczego więcej do szczęścia nie potrzeba. Otóż tak nie jest.

Niestety, to prawda – mówi jeden z najstarszych strażaków dh Włodzimierz Jaroszewski, służący w michałowskiej OSP od pięćdziesięciu lat. – Zbliża się zima, a my jak nie mieliśmy, tak nie mamy do dnia dzisiejszego ogrzewania. To najbardziej nam dokucza. Proszę sobie wyobrazić zimowy powrót zmarzniętych strażaków po akcji do lodowatych pomieszczeń w remizie. Nasz cel, to przetrwać tegoroczną zimę – powiedział z przejęciem dh Jaroszewski.

Jak wcześniej wspomniałem – mówi prezes Ireneusz Pawłowski – wszystko rozbija się o pieniądze. Zdajemy sobie z tego sprawę i na rzecz naszej remizy wykonujemy wiele prac społecznych.

Dh Włodzimierz Jaroszewski
  • Dh Włodzimierz Jaroszewski
By być precyzyjnym skoro mówimy o inwestycjach – dodaje prezes Pawłowski – wiele zawdzięczamy przychylnym nam ludziom. W minionym roku odrestaurowaliśmy frontową elewację. Fundusze na remont części garażowej otrzymaliśmy z dotacji KSRG. Pozostały remont przeprowadziliśmy dzięki urzędowi gminy, który przeznaczył na ten cel 8600 zł. Brakujące 5500 zł wpłaciliśmy z własnych środków.

Druhowie z Michałowa to wyjątkowo skromni ludzie. O swoich sukcesach nie wspominali, a przecież ich nie brakuje i mają się czym pochwalić.

Najmocniejszą drużynę w zawodach pożarniczych mieliśmy w latach 2011–2014 – mówi z dumą skarbnik dh Sławomir Wysocki. – W tamtym okresie nie mieliśmy sobie równych, aż trzy razy z rzędu stawaliśmy na najwyższym podium. Podczas zeszłorocznych zawodów również stanęliśmy na podium, niestety na drugim stopniu. Przy okazji zeszłorocznego jubileuszu 100-lecia obiecaliśmy mieszkańcom powrócić do formy z lat 2011–2014 – powiedział z uśmiechem na zakończenie dh Sławomir Wysocki.

Łukasz Rutkowski, kierowca
  • Łukasz Rutkowski, kierowca
Krystyna Nowakowska
Zdjęcia: Krystyna Nowakowska

r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Mija termin rozliczenia się KGW z dotacji

Koła gospodyń wiejskich, które otrzymały dotacje z ARiMR muszą się rozliczyć z tego w jaki sposób wydały pieniądze ze wsparcia. Co grodzi KGW, które nie złożą takiego sprawozdania?

czytaj więcej

OSP Koszęcin – ich historia wiąże się z Marysieńką króla Sobieskiego

Koszęcin, wieś położona w pow. lublinieckim, która swe początki datuje na XIII w., może pochwalić się zabytkowym zespołem pałacowo-parkowym. To tutaj, wg podań, podczas odsieczy wiedeńskiej  król Jan III Sobieski zostawił swą Marysieńkę. Obecnie pałac jest siedzibą Zespołu Pieśni i Tańca Śląsk.

czytaj więcej

KGW Nowoczesne Gospodynie – mistrzynie kapusty dębowej bez grama kapusty

Ciepła, serdeczna atmosfera Wigilii z 2009 roku zainspirowała mieszkanki Stanisławic do zawiązania kobiecej organizacji. Stowarzyszenie powstało w 2010 roku jako unowocześniona odsłona koła gospodyń wiejskich. Członkinie „Nowoczesnej Gospodyni” za swój cel obrały popularyzację dziedzictwa kulinarnego regionu. Jedno­głośnie podkreślają, że to właśnie w kuchni czują się najpewniej.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)