Marzenia motywują strażaków z OSP Wąglany
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Marzenia motywują strażaków z OSP Wąglany

26.12.2019autor:

Wąglany, niewielka wieś położona w powiecie opoczyńskim, w gminie Białaczów. Na tym terenie funkcjonuje dziewięć jednostek OSP, w tym trzy są zrzeszone w KSRG. Strażacy z OSP Wąglany od lat wzorowo współpracują z kołem gospodyń wiejskich.

Z artykułu dowiesz się

  • W którym roku założono OSP Wąglany?
  • Czy jednostka jest zrzeszona w KSRG?
  • O czym marzą strażacy z Wąglan?
To prawda, od lat nasza współpraca układa się bardzo dobrze – potwierdzają zgodnie prezes jednostki dh Tomasz Cieślak, pełniący swoją funkcję I kadencję oraz Janina Wijata, przewodnicząca KGW.

r e k l a m a
W 1962 r. podczas zebrania wiejskiego podjęto decyzję o założeniu jednostki. Pomysłodawcą tej jakże śmiałej w tamtym okresie decyzji był Jan Wiktorowicz. Na czele grupy strażaków stanął wówczas dh Józef Banaś.

Tablica ku pamięci założyciela jednostki

Druh Jan Wiktorowicz był wspaniałym człowiekiem, by nie powiedzieć wielkim – mówi obecny prezes Tomasz Cieślak. – Niestety, zmarł w ubiegłym roku. To była olbrzymia strata. Postanowiliśmy uczcić jego pamięć i na frontowej elewacji budynku umieściliśmy pamiątkową tablicę poświęconą naszemu założycielowi.

Chcielibyśmy raz jeszcze podziękować fundatorom tego pięknego gestu – dodaje prezes. – Mam na myśli wójt Barbarę Goworek oraz mieszkańca wsi Jana Jóźwika. Uroczyste wmurowanie pamiątkowej tablicy miało miejsce 24 czerwca 2019 r. tj. w dniu imienin dh. Jana Wiktorowicza.

Na spotkaniu była grupa strażaków, jak również panie z koła gospodyń. Dużo czasu poświęciliśmy rozmawiając o wspólnych przedsięwzięciach strażaków i gospodyń.

Prezes Tomasz Cieślak
  • Prezes Tomasz Cieślak

Współpraca z KGW na rzecz mieszkańców

Mimo licznych obowiązków wynikających ze służby na rzecz OSP, znajdujemy czas dla mieszkańców – mówi dh Jakub Dudek. – Nie wyobrażam sobie, by mogło być inaczej, skoro od lat tworzymy jedną wielką rodzinę. Wraz z paniami z naszego KGW organizujemy corocznie Dzień Dziecka, choinkę bożonarodzeniową, Turniej Tenisa Stołowego – powiedział dh Dudek.

To nie wszystko – dodaje Halina Wijata, synowa przewodniczącej KGW - Dwa razy w roku gościmy pielgrzymów. Przez naszą wieś przechodzą pielgrzymki Drochiczyńska i Warszawska. Szczególnie liczna jest ta pierwsza licząca blisko 600 pielgrzymów. Zawsze przygotowujemy dla nich śniadanie, jest też prowiant na dalszą drogę. Warszawska pielgrzymka nie jest już tak liczna. W remizie nocuje wówczas około 150 osób, a przed snem czeka na wszystkich kolacja – powiedziała Halina Wijata. – Tak właśnie wygląda współpraca KGW ze strażakami – podkreślają strażacy.

 – Muszę dodać, że bez wsparcia finansowego ze strony rady gminy, nie byłoby tak łatwo i przyjemnie – mówi prezes Cieślak.

Sam Turniej Tenisa Stołowego jest turniejem lokalnym w Wąglanach, ale pani wójt już myśli o przekształceniu go i tym samym nadaniu mu wyższej rangi w formie turnieju gminnego. To będzie wielka sportowa rywalizacja – mówi prezes Cieślak.

Anna Gołąb, Janina Wijata – przewodnicząca KGW, Dorota Cieślak, Iwona Bendkowska – sołtys oraz Halina Wijata
  • Anna Gołąb, Janina Wijata – przewodnicząca KGW, Dorota Cieślak, Iwona Bendkowska – sołtys oraz Halina Wijata

Prezent, na który długo czekali

Jednostka z Wąglan do KSRG przystąpiła w 1995 r. Obecnie służy w niej 39 druhów, w tym 16 jest czynnych biorących udział w akcjach. Na uwagę zasługuje fakt, że w szeregach jednostki służy aż 10 kobiet.

Druhowie ogromnie cenią sobie pamięć o swojej chlubnej przeszłości. Duże wrażenie robi również kronika z Wąglan, którą prowadzi dh Anna Gołąb.

Niedawno w Olsztynie miał miejsce Ogólnopolski Przegląd Kronik OSP. Niestety, zabrakło tam kroniki z Wąglan. Dlaczego jej tam zabrakło, nasuwa się pytanie. Jednym chórem, jakby się umówili, odpowiadają strażacy i panie z KGW. – Za wysokie progi na nasze nogi!

W 2014 r. na obchody 50-lecia istnienia jednostki druhowie otrzymali nowy samochód MAN GBA, wart blisko 680 tys. zł.

To piękny prezent, na który długo czekaliśmy – mówi najstarszy ze strażaków dh Marek Defratyka. – W szeregach PSP i OSP służę od przeszło 57 lat, wiele przeżyłem i widziałem, ale gdy odbieraliśmy to wymarzone auto, bardzo się wzruszyłem – powiedział dh Defratyka.

Dh Marek Defratyka z synem Witoldem
  • Dh Marek Defratyka z synem Witoldem

Nowy sprzęt i remont remizy, czyli ostatnie inwestycje OSP

Miło widzieć, jak jednostka z Wąglan dynamicznie się rozwija. To w dużej mierze zasługa życzliwych im ludzi i instytucji. Ostatnio z dotacji MSWiA otrzymali, podobnie jak wszystkie inne jednostki w kraju, zastrzyk finansowy w postaci pięciu tysięcy złotych. Przeznaczyli je na zakup nowoczesnego, niezbędnego w pracy sprzętu. Na wyposażeniu pojawiła się więc najwyższej generacji kamera termowizyjna oraz czujnik czadu.

Mówiąc o inwestycjach – dodaje prezes Tomasz Cieślak – musimy powiedzieć o generalnym remoncie naszej remizy. Na wiosnę tego roku odnowiliśmy elewację, skończyliśmy malowanie ścian oraz zamontowaliśmy nowe drzwi do stanowisk garażowych. Jak zawsze wspomógł nas urząd gminy, a wójt Barbara Goworek skierowała do nas pracowników, którzy fachowo przeprowadzili wspomniany remont.

To wszystko brzmi pięknie, czyżby strażacy z Wąglan nie mieli problemów i potrzeb.

– Skłamałbym mówiąc, że mamy problemy – mówi dh Tomasz Cieślak. – Powiedziałbym raczej, że mamy marzenia, związane choćby z zagospodarowaniem terenu. Marzenia nas motywują. Wokół strażnicy dysponujemy powierzchnią powyżej jednego hektara. Chcielibyśmy ten plac zagospodarować, przede wszystkim z myślą o naszych mieszkańcach. Oczami wyobraźni widzę piękną, funkcjonalną altanę, plac zabaw dla dzieci oraz stacjonarny grill. Może ponownie uśmiechnie się do nas szczęście i zapukają w nasze drzwi sponsorzy – powiedział prezes Tomasz Cieślak.

Krzysztof Pluta, Jan Szymański, Jakub Dudek, Maciej Bendkowski oraz Witold Defratyka
  • Krzysztof Pluta, Jan Szymański, Jakub Dudek, Maciej Bendkowski oraz Witold Defratyka
Krystyna Nowakowska
Zdjęcia: Krystyna Nowakowska

r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

OSP Koszęcin – ich historia wiąże się z Marysieńką króla Sobieskiego

Koszęcin, wieś położona w pow. lublinieckim, która swe początki datuje na XIII w., może pochwalić się zabytkowym zespołem pałacowo-parkowym. To tutaj, wg podań, podczas odsieczy wiedeńskiej  król Jan III Sobieski zostawił swą Marysieńkę. Obecnie pałac jest siedzibą Zespołu Pieśni i Tańca Śląsk.

czytaj więcej

Dzieci nie mogą jechać do Zoo? To poznańskie ZOO przyjedzie do nich!

Zjawiło się w osobie Remigiusza Kozińskiego, pracownika poznańskiego ogrodu zoologicznego, który w chłodnych i mroźnych miesiącach roku odwiedza małe miejscowości, by opowiedzieć dzieciom i młodzieży, na czym polega praca ze zwierzętami i dlaczego zoo czasem staje się ich domem. Niedawno odwiedził z walizką atrakcji szkołę podstawową w podwągrowieckim Wapnie.

czytaj więcej

W OSP Grabina Radziwiłłowska służy druh z 75-letnim stażem!

Grabina Radziwiłłowska to niewielka wieś położona w otulinie Bolimowskiego Parku Krajobrazowego, w gminie Puszcza Mariańska. Jednym z założycieli jednostki w 1928 r. był miejscowy nauczyciel, kierownik szkoły podstawowej, żołnierz AK Jan Kwieciński.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)