Teams i ZOOM nie takie straszne jak się wydają
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Teams i ZOOM nie takie straszne jak się wydają

22.11.2020autor: Karolina Kasperek

Nie możesz spotkać się na żywo? Nie szkodzi! Możesz zaplanować spotkanie koła, stowarzyszenia czy rady sołeckiej w sieci. Przede wszystkim, nie bój się. Katarzyna Janoska, blogerka, zapewnia, że to da się zrobić.

Z artykułu dowiesz się

  • Czym charakteryzuje się platforma Microsoft Teams?
  • Dlaczego ZOOM wydaje się najlepszy spośród platform?
  • Dlaczego nie Skype?
Mamy częściowy lockdown. Może potrwać jeszcze trochę, a poza dużymi miastami nawet dłużej, jak powiedział w niedawnej rozmowie z nami dr Franciszek Rakowski, kierownik projektu epidemiologicznego Interdyscyplinarnego Centrum Modelowania Matematycznego i Komputerowego Uniwersytetu Warszawskiego. Epidemie zawsze najpierw dotykają duże miasta, a potem przetaczają się nieco dłużej na obszarach o mniejszej gęstości zaludnienia.

r e k l a m a
Z pewnością nie spotykacie się na, możliwych jeszcze chwilę temu, zebraniach waszego koła gospodyń czy stowarzyszenia. A jeśli, to pewnie w bardzo ograniczonym zakresie. I dobrze, że tak robicie – to teraz prawdopodobnie jedyny skuteczny sposób, by nieco spowolnić transmisję wirusa. Ale z pewnością, jak wszystkim na świecie w tym czasie, brakuje wam tych spotkań. Zapachu parzonej kawy, kiedy jedna z koleżanek kroi przyniesione przez siebie ciasto, uścisku dłoni, przytulenia czy rozmów na temat nowej bluzki czy fryzury. Mamy dobre wieści – wiele z tych rzeczy możecie doświadczyć w rzeczywistości wirtualnej. A na pewno możecie się w niej po prostu spotkać i porozmawiać. Przez jakiś czas to będzie jedyny sposób, by coś ustalić. Dlatego chcemy wam trochę opowiedzieć o najlepiej nadających się do tych spotkań platformach. A o konsultację poprosiliśmy Katarzynę Janoskę, pracującą na co dzień z domu w branży informatycznej i prowadzącą bloga o narzędziach służących do pracy zdalnej.
Zoom daje właściwie nieograniczone możliwości spotkań video. Jedynym utrudnieniem może być język – platforma obsługiwana jest w języku angielskim
  • Zoom daje właściwie nieograniczone możliwości spotkań video. Jedynym utrudnieniem może być język – platforma obsługiwana jest w języku angielskim

Dla nieograniczonej liczby osób – Teams

Teams to narzędzie, do którego dostęp ma każdy, kto ma na komputerze pakiet Office – programy Word, Excel, Powerpoint. Czyli właściwie znakomita większość z nas.

Teams to aplikacja dodatkowa, więc trzeba by wejść najpierw na stronę Microsoftu. Najlepiej wpisać w wyszukiwarkę hasło "Microsoft Teams", a potem wejść na pierwszą z wyświetlonych stron. Tam od razu pojawia się ogromny przycisk "bezpłatnie utwórz konto" lub "zaloguj się". Tworzenie konta jest proste i przypomina tworzenie kont w setkach innych miejsc, choćby sklepach internetowych. Kiedy już utworzymy konto albo zalogujemy się, wyświetla się komunikator, z którego można korzystać, zapraszać do niego swoich znajomych i tworzyć czaty grupowe – wyjaśnia Katarzyna Janoska.

Teams umożliwia darmowe spotkania nieograniczonej liczby osób. Płatności pojawiają się jedynie, kiedy chce się podczas rozmowy przesyłać ogromne pliki. Wymogiem jest jedynie, by każdy z uczestników miał utworzone na stronie konto. Ale zaletą narzędzia jest to, że strona jest po polsku. Kiedy tworzymy spotkanie, system tworzy link do spotkania, który rozsyłamy na mail lub inny komunikator wszystkim zaproszonym. Kliknięcie w link łączy nas natychmiast z czatem. Teamsa można uruchomić także na telefonie. Trzeba tylko wcześniej wejść do jednego ze sklepów z aplikacjami i ściągnąć Teamsa.

Chociaż jest po angielsku, ale najlepszy ze wszystkich - ZOOM

Innym przydatnym narzędziem do grupowych spotkań w Internecie jest platforma Zoom. Katarzyna Janoska uważa ją za najlepsze z popularnych narzędzi. Jedynym utrudnieniem jest to, że obsługa jest po angielsku. Jeśli słabo znamy ten język, może się tu przydać pomoc dzieci czy wnuków.

Tu, dla odmiany, do wideorozmowy wystarcza, jeśli konto ma jedynie osoba organizująca spotkanie. Żeby założyć konto, trzeba wejść na stronę www.zoom.us. Na tej stronie klikamy przycisk "sign up, it's free". Formularz poprowadzi nas przez kilka rubryk wymagających uzupełnienia. Kiedy mamy już konto, logujemy się. Otwiera się wtedy strona, na której widać nasze dane, a na górze, w pasku narzędzi po prawej stronie, widnieje przycisk "schedule a meeting", czyli "zaplanuj spotkanie". Klikamy w niego i przenosi nas to do formularza, w którym uzupełniamy szczegóły dotyczące spotkania, jak choćby to, że można do niego dołączyć w każdej chwili albo czy wejście na spotkanie wymaga hasła. A potem klikamy na "save" i pojawia się strona, w której mamy gotowy link do spotkania. Możemy go wkleić do wiadomości e-mail i rozesłać do wszystkich zainteresowanych – opowiada Katarzyna Janoska.

Raczej nie korzystajmy z ZOOMa na zwykłym telefonie

Zaletą Zooma jest to, że można się łączyć i z komputera, i na smartfonie, ale też zwyczajnie przez telefon. Ale tej ostatniej opcji blogerka zdecydowanie nie poleca, ponieważ oznacza ona, że łączymy się wtedy z amerykańskim numerem telefonu.

Kiedy dostaniemy e-maila z linkiem do spotkania, będzie tam też jego tytuł, data, hasło – jeśli zostało ustalone, i lista numerów telefonów, na które można zadzwonić, żeby dołączyć do spotkania. Dlatego najlepiej, jeśli organizator spotkania, wklejając link, wykasuje numery telefonów – wyjaśnia Katarzyna Janoska.

Co ważne, darmowe spotkanie na Zoomie może trwać 40 minut. Po tym czasie, po wcześniejszym ostrzeżeniu, wszyscy użytkownicy są automatycznie "wyrzucani" ze spotkania. Ale Katarzyna Janoska podpowiada pewien trick.

– Wystarczy, że po wyrzuceniu ponownie klikną w link przesłany im w e-mailu. To wystarczy, by natychmiast ponownie uruchomić spotkanie – mówi specjalistka.

Skype trafił do lamusa

Wielu ludzi ma też konta na WhatsAppie albo na Facebooku, czyli posiada Messengera. Tam też można bez problemu zorganizować spotkanie, tyle że skromniejsze. WhatsApp pozwala na utworzenie grupy do ośmiu osób, na Messengerze zbierzemy maksymalnie sześć aktywnie uczestniczących w rozmowie. Jest jeszcze Skype, który wciąż wielu ludzi wybiera, ale Katarzyna Janoska odradza ten komunikator.

Skype był odkryciem lata temu. Był pierwszym komunikatorem, który umożliwiał rozmowy wideo. Ale połączenia przez niego mają słabą jakość, często się zrywają. Microsoft trochę zaniedbał to narzędzie, a teraz promuje raczej Teamsa – podsumowuje blogerka.

Katarzyna Janoska przekonuje, że korzystanie z narzędzi do video spotkań nie jest takie trudne
  • Katarzyna Janoska przekonuje, że korzystanie z narzędzi do video spotkań nie jest takie trudne


Karolina Kasperek
Zdjęcia: Karolina Kasperek, katarzynajanoska.pl


autor Karolina Kasperek

Karolina Kasperek

redaktorka "dział "Wieś i Rodzina"

Karolina Kasperek w "Tygodniku Poradniku Rolniczym" prowadzi dział "Wieś i Rodzina". Specjalizuje się w tematach społecznych, w tym poradach dla KGW.

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Kuse spódniczki, różowe trampki i wianki atrybutem młodych gospodyń z Koleczkowa

"Wdzięk i urodę posiadamy, babki z Koleczkowa – to właśnie my!" – śpiewają dziewczyny w rytm melodii zasłyszanej na rockowym festiwalu Przystanek Woodstock. Członkinie koła gospodyń wiejskich w Koleczkowie postawiły na oryginalność – zamiast tradycyjnych strojów ludowych wybrały kuse spódniczki z kaszubskim akcentem, kolorowe wianki oraz trampki – atrybut młodości.

czytaj więcej

Przepis na zawijaniec jabłkowy

Korzenną słodyczą rozgrzej ciało i serce. Zapraszamy do wypróbowania przepisu na zawijaniec jabłkowy.

czytaj więcej

Jak susza i pandemia wpłynęły na cenę pszenicy?

Pszenica drożeje pomimo że jej tegoroczne zbiory w Polsce są najwyższe od 5 lat. Niewątpliwie ma to związek z niepewną sytuacją związaną z rozwojem pandemii, ale także z suszą, która zakłóca zasiewy pszenicy u największych jej eksporterów. Importerzy gromadzą zapasy, co napędza popyt. Z kolei słaby złoty powoduje, iż polskie zboże jest konkurencyjne cenowo.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)