Strażacy ze wsi Godziesze Wielkie to profesjonaliści pod każdym względem
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Strażacy ze wsi Godziesze Wielkie to profesjonaliści pod każdym względem

14.11.2020

Z zawodu strażak, z zamiłowania historyk i pedagog. Mowa o byłym naczelniku, strażaku OSP Godziesze Wielka, druhu Radosławie Marku, ale o tym szerzej za chwilę.

Z artykułu dowiesz się

  • Kto był pierwszym naczelnikiem OSP Godziesze Wielkie
  • Ilu druhów obecnie zrzesza jednostka
  • Co jest największą dumą jednostki?

Jakie były początki OSP Godziesze Wielkie?

Godziesze Wielkie, wieś położona w powiecie kaliskim. W 1909 r. tereny powiatu kaliskiego były pod zaborem rosyjskim. Jednakże na wniosek założycieli w tym miejscowego proboszcza ks. Ludwika Wiśniewskiego, o utworzeniu Ogniowej Straży Parafialnej zaborcy wyrazili zgodę. Były to początki funkcjonującej do dnia dzisiejszego jednostki OSP w Godziesze Wielkie.

r e k l a m a
Na czele ówczesnej Straży Parafialnej stanął ks. Ludwik Wiśniewski, któremu powierzono funkcję prezesa. Jego prawą ręką, naczelnikiem jednostki został właściciel ziemski, mieszkaniec sąsiedniej miejscowości Zadowice dh Stefan Śniechowski.

170 druhów zawsze gotowych do akcji

Obecnie jednostka w Godzieszach Wielkich zrzesza stu siedemdziesięciu druhów, funkcję prezesa pełni dh Sławomir Sośnicki, obowiązki naczelnika dh Krzysztof Adamek, strażak z dużym doświadczeniem, gdyż swoją przygodę strażacką rozpoczął jako strażak Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej.

Z zawodu strażak, z zamiłowania historyk

Nie bez powodu o życiu strażaków i historii jednostki rozmawiamy z byłym naczelnikiem, członkiem OSP Godziesze Wielkie dh. Radosławem Markiem. Otóż dh Radosław jest z zawodu strażakiem, ale z zamiłowania historykiem znającym od lat historię swojej jednostki. Jest również autorem książki przedstawiającej wnikliwą, zarówno analizę działalności druhów, jak i bogatą historię jednostki. Pasją tą dh Radosław zaraził syna Marcina, który mimo służby w PSP również znajduje czas na działalność w miejscowej OSP.

Dh Radosław Marek, jest również doskonałym pedagogiem. To pod jego skrzydłami rozwijała się liczna grupa strażaków z MDP Godziesze Wielkie. Obecnie działają dwie drużyny, dziewcząt i chłopców. Obie tworzą dziesięcioosobowe zespoły. Starsi strażacy są z nich dumni, bądź co bądź ich następcy od lat podczas Gminnych Zawodów Pożarniczych regularnie zajmują pierwsze lokaty.

Z naszego wyjątkowo licznego 170. grona strażaków aż 120 stanowi grupę czynnych druhów, a kolejnych 25 tworzy Jednostkę Operacyjno-Techniczną – mówi dh Radosław Marek. – Strażacy ze wsi Godziesze Wielkie to pod każdym względem profesjonaliści, m.in. ośmiu jest przeszkolonych pod kątem Kwalifikowanej Pierwszej Pomocy Medycznej.

Doskonale wyszkoleni i skuteczni w działaniu

Na dowód słów dh. Radosława Marka dodam, że w gminie Godziesze Wielkie funkcjonuje obecnie aż 13 jednostek OSP, a tylko podopieczni prezesa Sławomira Sośnickiego są od 1994 r. zrzeszeni w KSRG. Mówiąc o profesjonalizmie strażaków, godnym podkreślenia jest fakt, że aż pięciu druhów pracuje w PSP, a kolejnych trzech z powodzeniem kontynuuje edukację w Centralnej Szkole PSP w Częstochowie. Ponadto w ostatnich latach strażacy poszerzyli swoją działalność o kolejne specjalizacje m.in. w ratownictwie technicznym i wysokościowym.

Mówiąc o doskonałym wyszkoleniu, skutecznym działaniu nie możemy pominąć tak oczywistej sprawy, jak dysponowanie odpowiednim sprzętem – dodaje dh Radosław Marek. – Ogromna w tym zasługa m.in. naszego wieloletniego wójta gminy Józefa Podłużnego. Dobra współpraca z wójtem nikogo nie zdziwi jeśli dodam, że jest on członkiem naszej jednostki i jednocześnie pełni funkcję prezesa Zarządu Oddziału Gminnego ZOSP RP. Biorąc powyższe pod uwagę, kto w takiej sytuacji zna lepiej od niego problemy swoich lokalnych strażaków i ich potrzeby. Mówiąc tak po ludzku, wójt na co dzień dzieli z nami chwile radości i smutku, których nie brakuje – powiedział dh Radosław Marek.

  • Rząd górny stoją od lewej: Tomasz Jasiński, Krzysztof Kusz, Radosław Marek, Radosław Olejnik, Adrian Karkoszka, Krzysztof Olejnik. Rząd dolny siedzą od lewej: Zygmunt Karolak, Krzysztof Kulawinek, Marek Erber, Sławomir Sośnicki, Józef Podłużny, Jacek Walczak, Henryk Gruszczyński


Prezes Radosław Marek
  • Prezes Radosław Marek
Orkiestra Dęta OSP Godziesze Wielkie
  • Orkiestra Dęta OSP Godziesze Wielkie
Wójt Józef Podłużny swoją funkcję pełni nieprzerwanie od 1990 r., czyli od początku wprowadzenia reform samorządowych, na mocy których wprowadzono to stanowisko. Świadczy to o ogromnym poparciu i zaufaniu, jakim wśród mieszkańców gminy cieszy się od blisko trzydziestu lat.

Ostatnie pięć lat to szereg inwestycji, które miały miejsce na terenie OSP Godziesze Wielkie – mówi prezes dh Sławomir Sośnicki. – W 2015 r. dzięki pomocy urzędu gminy pozyskaliśmy nowy samochód MAN GBA 4,6/20. Zaś dwa lata temu przeprowadziliśmy generalny remont strażnicy. Wymieniliśmy dach, wyremontowaliśmy łazienki oraz wykonana została kompleksowa termomodernizacja całego obiektu. W ubiegłym roku z Komendy Miejskiej PSP w Kaliszu otrzymaliśmy samochód marki STAR GBA 1/16. Jest to 17-letni pojazd, ale wyposażony w moduł do ratownictwa technicznego.

Kolejny powód do dumy zarówno dla strażaków ze wsi Godziesze Wielkie, jej władz samorządowych, jak i mieszkańców stanowi bogata, wieloletnia, ponad 100-letnia historia istnienia przy tutejszej OSP Orkiestry Dętej, na czele której stoi kapelmistrz dh Marek Kubera.

Krystyna Nowakowska
Zdjęcia: Krystyna Nowakowska
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Jak powstają stroje ludowe najwyższej jakości?

Zawsze potrafiła znaleźć chwilę, by sięgnąć po igłę czy szydełko. Nawet gdy na jej barkach spoczął trud utrzymania domu i wychowania pięciorga dzieci. Zofia Bembenek z Brzezówki w gminie Hyżne do dziś kieruje się zasadą, że przez życie trzeba iść z uśmiechem, nawet w trudniejszych momentach. Wtedy najlepiej skupić się na haftowaniu, a wszystkie troski bezpowrotnie mijają.

czytaj więcej

OSP Mchówek liczy już 75 lat, ale w 2019 "zaczynali wszystko od zera"

W 1948 r. we wsi Mchówek w powiecie włocławskim, gmina Izbica Kujawska, została powołana do życia ochotnicza straż pożarna. W skład zarządu tworzonej wówczas jednostki weszli prezes Tadeusz Ruciński, naczelnik Szczepan Nawrocki oraz zastępca naczelnika Józef Zieliński.

czytaj więcej

Jakie są przyczyny utraty włosów?

– Badania sugerują, że kobiety, które doświadczają wypadania włosów, mogą mieć również inne schorzenia, takie jak cukrzyca, trądzik i rak piersi – twierdzi dr Valerie Callender, profesor dermatologii w Howard University College of Medicine w Waszyngtonie.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)