Spotkanie z „Gospodynią” w Rybnie Wielkim
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Spotkanie z „Gospodynią” w Rybnie Wielkim

14.03.2020

Merytorycznie, ale też wesoło i smacznie – w takim nastroju przebiegło kolejne „Spotkanie z Gospodynią”, którego gospodarzem była tym razem Grupa dla Rybna Wielkiego – małe koło gospodyń wiejskich, w którym działają pełne pasji i zaangażowania kobiety.

Panie przywitały swoich gości smakołykami i ciepłą kawą, co w wietrzny dzień od razu ociepliło atmosferę i przygotowało je do wysłuchania wykładów. Organizatorem spotkania była fundacja Polska Gospodyni, partnerem wspierającym – Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa.

r e k l a m a

Zadbajmy o zdrowie

Karolina Wełniak, fizjoterapeutka uroginekologiczna, mówiła, jak należy dbać o mięśnie dna miednicy.

Mięśnie te są bardzo delikatne, ale pełnią istotne funkcje w organizmie człowieka. Odpowiadają za trzymanie moczu, stolca, gazów  i właściwą postawę. Problemy występują nie tylko wtedy, gdy są one za słabe, ale także gdy są zbyt silne. Jest to temat wstydliwy, ale bardzo istotny dla komfortu życia zarówno kobiet, jak i mężczyzn. Wyzbywając się złych nawyków, można zniwelować problem – przekonywała pani Karolina.

Jak mówiła fizjoterapeutka, problem nietrzymania moczu w Polsce jest ogromny, ale za mało się w tym temacie dzieje, dlatego więcej pieluch używanych jest u nas przez dorosłych niż przez dzieci.

Zachęcam osoby, które mają taki problem, by skonsultowały go z fizjoterapeutą, a nie próbowały się leczyć same. Na mięśnie dna miednicy wpływa bowiem bardzo wiele czynników, np. nieprawidłowy oddech, złe nawyki toaletowe, zła postawa podczas dźwigania, zbyt duże napięcie innych mięśni, np. szyi, głowy czy barków. Tylko specjalista jest w stanie dokładnie zdiagnozować przyczynę problemu, a to jest bardzo ważne, bo od tego zależy terapia i jej skutek – tłumaczyła ekspertka.

Uczestniczki spotkania były ciekawe, jak długo trwa terapia i czy finansuje ją NFZ.

Czas trwania terapii zależy od złożoności problemu, może trwać od trzech do sześciu miesięcy albo i dłużej, aczkolwiek zwykle poprawa następuje już po trzech miesiącach. Czasem przypadłości nie da się zupełnie wyleczyć, wtedy sukcesem jest zredukowanie problemu. Niestety, taka terapia nie jest refundowana przez NFZ – mówiła Karolina Wełniak.


  • Do Rybna Wielkiego przyjechały panie z okolicznych miejscowości

Uwierzmy w siebie

Na „Spotkaniu z Gospodynią” mówiono także o roli kobiet we współczesnym społeczeństwie, a konkretnie o tym, dlaczego tak wolno się ona zmienia.

Kobiety są w Polsce nadal traktowane przedmiotowo. Hołdujemy stereotypom, przedstawiając kobiety w reklamach dotyczących chemii domowej, produktów spożywczych czy wybierając prezenty dla dziewczynek. Najczęściej obdarowujemy je wózkami dla lalek, zabawkowymi kuchenkami, pampersami, odkurzaczami. To powoduje, że już od wczesnego dzieciństwa socjalizujemy (robią to też kobiety) nasze córki, wnuczki do roli usługodawczyń – wyliczała Joanna Warecha, redaktorka naczelna „Gospodyni”.  – A przecież wśród nas są też takie, które prowadzą działalność gospodarczą, są lekarkami, inżynierami...

Pani Joanna przekonywała kobiety, aby uwierzyły w siebie, bo to, jak są postrzegane przez mężczyzn czy inne kobiety, w dużym stopniu zależy od tego.

Nie dajmy się oceniać tylko po wyglądzie, ale również po tym, co mamy do powiedzenia, polubmy siebie – nawoływała Joanna Warecha.

Wykorzystaj możliwości

Z kolei redaktorka „Tygodnika Poradnika Rolniczego” zaprezentowała słuchaczkom tajniki RHD.

Rolniczy handel detaliczny ma sprawić, aby na sprzedaży żywności zarabiali jej producenci. Polega on na sprzedaży konsumentom żywności z własnej uprawy, hodowli lub chowu. W jej ramach możliwa jest także produkcja, w tym przetwarzanie żywności, czyli np. ogrzewanie, wędzenie, solenie, dojrzewanie, suszenie, marynowanie – wyliczała Przedstawicielka TPR. Redaktorka podkreślała, że wytwarzana żywność może być także sprzedawana na wystawach, festynach, targach, kiermaszach oraz do sklepów, restauracji czy stołówek. By jednak rolnik był zwolniony z podatku od RHD, przychody uzyskane ze sprzedaży nie mogą przekraczać 40 tys. zł. Limitowana jest także ilość sprzedanych towarów.

Prowadzenie rolniczego handlu detalicznego jest obwarowane wieloma przepisami związanymi z bezpieczeństwem żywności i wymogami higienicznymi, dlatego powodzenie takiej działalności bardzo zależy od inspekcji, które nadzorują RHD. W przypadku produktów pochodzenia roślinnego jest to powiatowa inspekcja sanitarna, a produktów pochodzenia zwierzęcego lub żywności zawierającej jednocześnie środki spożywcze pochodzenia niezwierzęcego i zwierzęcego – powiatowy inspektorat weterynarii – tłumaczyła dziennikarka.


  • Joanna Warecha, redaktorka naczelna „Gospodyni”, podczas składania autografów

  • Kamila Arak w akcji – jak podkreślić oko i kości policzkowe

Uczestniczki „Spotkania z Gospodynią” mogły dowiedzieć się także, jak na co dzień pielęgnować twarz i dłonie oraz wykonać makijaż. Praktycznych wskazówek udzielała doradczyni urody Kamila Arak.

Magdalena Seidler z KOWR zachęcała panie z kół gospodyń do wzięcia udziału w konkursie „Bitwa Regionów”. Reprezentacje kół przygotowują na nim regionalną potrawę w oparciu o własną recepturę i rodzime produkty.

Spotkanie zakończyło się wspólnym gotowaniem pod egidą Katarzyny Kosmali.      

Magdalena Szymańska
Zdjęcia: Magdalena Szymańska

r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Jak gospodynie walczą z epidemią?

Nie zastanawiały się ani chwili. „Szyjemy maski ochronne, pomagamy, ile sił starczy!” – brzmiał facebookowy komunikat. Mieszkanki kilkunastu wsi skrzyknęły się telefonicznie, mailowo lub za pośrednictwem komunikatorów internetowych, aby wesprzeć szpitale, strażaków i policjantów w walce z pandemią korona­wirusa. Zasięg ich działalności przekroczył najśmielsze oczekiwania.

czytaj więcej

KGW Nowoczesne Gospodynie – mistrzynie kapusty dębowej bez grama kapusty

Ciepła, serdeczna atmosfera Wigilii z 2009 roku zainspirowała mieszkanki Stanisławic do zawiązania kobiecej organizacji. Stowarzyszenie powstało w 2010 roku jako unowocześniona odsłona koła gospodyń wiejskich. Członkinie „Nowoczesnej Gospodyni” za swój cel obrały popularyzację dziedzictwa kulinarnego regionu. Jedno­głośnie podkreślają, że to właśnie w kuchni czują się najpewniej.

czytaj więcej

OSP Mchówek liczy już 75 lat, ale w 2019 "zaczynali wszystko od zera"

W 1948 r. we wsi Mchówek w powiecie włocławskim, gmina Izbica Kujawska, została powołana do życia ochotnicza straż pożarna. W skład zarządu tworzonej wówczas jednostki weszli prezes Tadeusz Ruciński, naczelnik Szczepan Nawrocki oraz zastępca naczelnika Józef Zieliński.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)