Sok z pędów sosny według przepisu Emilki z Laszek
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Sok z pędów sosny według przepisu Emilki z Laszek

27.06.2021autor: Natalia Marciniak-Musiał

Syrop z pędów sosny charakteryzuje się prozdrowotnymi właściwościami. Jego wykonanie jest łatwe, nie potrzeba wielu składników. Jaki przepis na syrop z pędów sosny wykonała Emilka Korolczuk znana z programu „Rolnicy. Podlasie”?

Właścicielka Rancza Laszki, a znana szerzej widzom dzięki udziałowi w programie stacji Fokus TV „Rolnicy. Podlasie”, Emilia Korolczuk w ostatnich dniach zamieściła na swoim kanale na YouTubie „Ranczo Laszki” filmik, na którym pokazuje jak wykonać przepyszny sok z pędów sosny. W celu zebrania składników Emilka wybrała się do lasu. Nagranie rolniczki powstało w maju, jeszcze przed porodem.

r e k l a m a

Syrop z pędów sosny to naturalny antybiotyk

Syrop z pędów sosny to naturalny i dobry lek na przeziębienie i grypę oraz ich objawy, takie jak: kaszel, chrypa, ból gardła, katar czy dreszcze. Idealnie sprawdzi się w czasie jesienno-zimowego spadku odporności i osłabienia. Syrop jest naturalnym antybiotykiem, wykazuje naturalne właściwości wykrztuśne, bakteriobójcze, odkażające. Jest także bogaty w substancje przeciwutleniające, flawonoidy, witaminę C.

Co prawda teraz już jest nieco za późno, ponieważ najlepszą porą na zbiór młodych pędów sosny jest przełom kwietnia i maja. W tym okresie pędy sosny są najbogatsze w pożądane przez nas składniki. Mimo tego przepis i wykonanie warto znać.

Jak zbierać pędy sosny?

Najwięcej soku zawierają pędy jasnozielone, miękkie o długości ok 10-12 cm. Obleczone są wtedy brązową, lepką otoczka, która jest znakiem rozpoznawczym świadczącą o zasobności pędów w sok.

Przy zbiorze należy uważać na żywicę, aby się nią nie pobrudzić, gdyż jest ona ciężka do usunięcia. Należy wybierać soczyste pędy z pobocznych odrostów, najlepiej z kilku drzew.

Za to w czerwcu warto zbierać młode szyszki, których pozyskanie jest mniej szkodliwe dla drzewa.

Jakich składników potrzebujemy?

W zależności od ilości zebranych pędów – dobrać do tego liczbę np. 1l słojów, cukier i woda.

  1. Przed użyciem świeże pędy warto umyć delikatnie pod bieżącą wodą, a potem pokroić na małe kawałki, ewentualnie rozgnieść tłuczkiem. Te czynności mają za zadanie przyśpieszyć wypuszczanie soków. Jeżeli stosujemy szyszki, kroimy je na plastry.
  2. Do słoików należy włożyć warstwowo naprzemiennie po 3 cm pokrojonych pędów i przesypywać warstwą cukru. A na końcu zalać wodą.
  3. Tak gotową miksturę dokładnie zakręcić i postawić w nasłonecznionym miejscu na 1-3 tygodnie. Od czasu do czasu przemieszać i ugnieść oraz pilnować czy nie pleśnieje. Po tym czasie, kiedy już syrop się dobrze naciągnie, przelać do mniejszych, wyparzonych słoików. Nie wymaga pasteryzowania.
  4. Gotowy syrop należy przechowywać w chłodnym i ciemnym miejscu nawet przez dłuższy okres czasu.

Może być stosowany w leczeniu dolegliwości w czasie przeziębienia albo prewencyjnie każdego dnia. Dla dorosłych optymalna dawka to 2-3 łyżki na dzień, a dla dzieci 3 łyżeczki dziennie.

Odradza się stosowanie syropu przez alergików, cukrzyków czy astmatyków. Warto też skonsultować się z lekarzem, jeżeli wolimy podeprzeć się opinią specjalisty.

Czy syrop z pędów sosny smakuje wszystkim?

- Słyszałam nawet opinię, że pachnie jak domestos o zapachu leśnym – podsumowuje rolniczka i dodaje, że specyfik zachowuje swoje korzystne wartości nawet latami, choć tak naprawdę ciężko potwierdzić, że to prawda.
 


 

Oprac. Natalia Marciniak-Musiał

Zdjęcie: Pixabay

autor Natalia Marciniak-Musiał

Natalia Marciniak-Musiał

dziennikarka strony internetowej Tygodnika Poradnika Rolniczego

dziennikarka strony internetowej Tygodnika Poradnika Rolniczego

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Kawa mrożona - dobry sposób na upalne dni

Pierwsze tegoroczne upały za nami, a kolejne przed nami. Lato trwa już w pełni, a my cieszymy się wakacyjnym urlopem. Wtedy przychodzi ochota na zimne napoje, które są dopełnieniem naszego letniego relaksu. Kawa mrożona to łatwy do zrobienia przysmak. Jaki jest na nią przepis?

czytaj więcej

Przepis na bezglutenową roladę czekoladową z truskawkami

Sezon truskawkowy nieubłaganie zbliża się do końca, warto wykorzystać więc jego ostatnie tygodnie i przygotować pyszny, sezonowy deser dla całej rodziny. Co tym razem proponujemy? Bezglutenową roladę czekoladową z truskawkami. Smakuje tak samo obłędnie jak wygląda!

czytaj więcej

Przepis na rabarbarowe ravioli z musem truskawkowym

Ravioli, czyli tradycyjne włoskie pierożki, można nadziewać na wiele sposobów. Popularne warianty to ravioli z ricottą i szpinakiem, mięsem czy też warzywami. My dzisiaj proponujemy polską wersję sezonową pierożków ze słonecznej Italii czyli rabarbarowe ravioli z musem truskawkowym. Prawda, że brzmi pysznie?

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)