OSP w Milewie Wielkim działa od 50 lat i doczekała się drużyny żeńskiej
r e k l a m a
Partnerzy portalu

OSP w Milewie Wielkim działa od 50 lat i doczekała się drużyny żeńskiej

06.07.2019

Ochotnicza Straż Pożarna w Milewie Wielkim powstała w 1969 r. Na czele jednostki stanął wówczas prezes dh Czesław Filochowski, zaś stanowisko komendanta objął dh Jan Kęszczyk.

Z artykułu dowiesz się

  • Jaka jest historia jednostki OSP Milewo Wielkie
  • Którzy druhowie zostali odznaczeni medalami za zasługi dla pożarnictwa i wysługę lat
  • Których druhów uhonorowano Medalem Wzorowego Strażaka

Nie spoczywają na laurach

50 lat później, 9 czerwca 2019 r., strażacy z Milewa Wielkiego obchodzili jubileusz powstania jednostki. Tradycyjnie uroczystość rozpoczęła się mszą świętą w kościele parafialnym we wsi Piski. Mszę celebrowali ks. kapelan Józef Kacperski oraz ks. proboszcz Krzysztof Chorchel. Podczas mszy poświęcono nowy sztandar, który z okazji jubileuszu ufundowali druhom wdzięczni mieszkańcy Milewa Wielkiego oraz hojni sponsorzy.

r e k l a m a
Na dalszą część uroczystości zebrani goście, przedstawiciele władz samorządowych z wójtem Edwinem Mierzejewskim na czele oraz strażacy z zaprzyjaźnionych jednostek przenieśli się na teren remizy w Milewie Wielkim.

Uczestników jubileuszu powitał prezes dh Paweł Mieczkowski, a rys historyczny jednostki przedstawił dh Stanisław Filochowski. Z okazji ufundowania, wyświęcenia oraz wręczenia sztandaru goście wbili w drzewce pamiątkowe gwoździe.

Odznaczeni druhowie za zasługi dla pożarnictwa

Szczególnym momentem uroczystości było nadanie jubilatom przez Zarząd Główny ZOSP srebrnego medalu za zasługi dla pożarnictwa. Za długoletnią społeczną służbę, złotym medalem został odznaczony dh Tadeusz Zakrzewski, srebrny medal otrzymał dh Andrzej Gniazdowski. Brązowe medale wręczono dh. Robertowi Filochowskiemu, dh. Sylwestrowi Zakrzewskiemu oraz dh. Krzysztofowi Szabłowskiemu.


Druh Andrzej Wyszogrodzki, wiceprezes zarządu wojewódzkiego ZOSP odznacza dh. Tadeusza Zakrzewskiego, Andrzeja Gniazdowskiego i Krzysztofa Szabłowskiego
  • Druh Andrzej Wyszogrodzki, wiceprezes zarządu wojewódzkiego ZOSP odznacza dh. Tadeusza Zakrzewskiego, Andrzeja Gniazdowskiego i Krzysztofa Szabłowskiego
Godnym odnotowania jest również fakt odznaczenia trzech druhów Odznaką Strażak Wzorowy. Wśród nich znaleźli się dh Piotr Mieczkowski, dh Paweł Milewski oraz dh Rafał Gniazdowski.
Druhowie z OSP Milewo Wielkie
  • Druhowie z OSP Milewo Wielkie


Odznaczenia za wysługę lat oraz Medal Pro Masovia

Jak zawsze, przy okazji jubileuszu nie mogło zabraknąć odznaczeń dla strażaków za wysługę lat. Największe brawa zebrali druhowie z najdłuższym, pięćdziesięcioletnim stażem, dh Jan Rutkowski oraz dh Tadeusz Zakrzewski.

Ponadto w imieniu marszałka województwa mazowieckiego, Marian Krupiński wręczył prezesowi dh Pawłowi Mieczkowskiemu najwyższy z możliwych medali nadawany jednostce w strukturach OSP RP Medal Pro Masovia.


Druh Paweł Mieczkowski składa gratulacje druhowi Janowi Milewskiemu
  • Druh Paweł Mieczkowski składa gratulacje druhowi Janowi Milewskiemu
Druhowie z Milewa Wielkiego nie spoczywają na laurach i nieustannie myślą o rozwoju. Dowodem na to jest założenie w tym roku drużyny kobiecej.

Oprawę muzyczną zapewniła orkiestra OSP z Ostrołęki pod batutą dh. Zenona Brożyny.


Od lewej: dh Paweł Mieczkowski, dh Rafał Gniazdowski, dh Piotr Boguski, dh Robert Filochowski
  • Od lewej: dh Paweł Mieczkowski, dh Rafał Gniazdowski, dh Piotr Boguski, dh Robert Filochowski

Druh Andrzej Wyszogrodzki odznacza jednostkę srebrnym medalem za zasługi dla pożarnictwa
  • Druh Andrzej Wyszogrodzki odznacza jednostkę srebrnym medalem za zasługi dla pożarnictwa
Na zakończenie obchodów prezes dh Paweł Mieczkowski podziękował zebranym gościom za przybycie i uczestnictwo w tak ważnym wydarzeniu dla społeczności strażackiej Milewa Wielkiego, po czym zaprosił wszystkich na strażacki poczęstunek.

Krystyna Nowakowska

r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

40 Dziecięcych Drużyn Pożarniczych na Olimpiadzie

Kto powiedział, że dzieci nie potrafią podnieść węża albo uruchomić sikawki? Albo przywrócić nieprzytomnemu akcji serca? Nie tylko wiedzą, jak to zrobić, ale w tych umiejętnościach nawet ze sobą konkurują. Tak, jak na II Ogólnopolskiej i I Międzynarodowej Olimpiadzie Dziecięcych Drużyn Pożarniczych w Wieruszowie, nad którym „Tygodnik Poradnik Rolniczy” sprawował patronat medialny.

czytaj więcej

OSP Będkowice wyspecjalizowane w ratownictwie wysokościowym

Wybraliśmy się do Będkowic, by porozmawiać o codzienności jednostki OSP. Jak powiedział prezes Rafał Litewka, położenie wsi na obszarze Jury Krakowsko-Częstochowskiej pomiędzy Doliną Będkowską a Doliną Kobylańską nieopodal Ojcowskiego Parku Narodowego, predysponuje ich do podnoszenia kwalifikacji w ratownictwie wysokościowym. A trzeba przyznać, mają potencjał.

czytaj więcej

OSP Mchówek liczy już 75 lat, ale w 2019 "zaczynali wszystko od zera"

W 1948 r. we wsi Mchówek w powiecie włocławskim, gmina Izbica Kujawska, została powołana do życia ochotnicza straż pożarna. W skład zarządu tworzonej wówczas jednostki weszli prezes Tadeusz Ruciński, naczelnik Szczepan Nawrocki oraz zastępca naczelnika Józef Zieliński.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)