OSP Będkowice wyspecjalizowane w ratownictwie wysokościowym
r e k l a m a
Partnerzy portalu

OSP Będkowice wyspecjalizowane w ratownictwie wysokościowym

08.07.2019

Wybraliśmy się do Będkowic, by porozmawiać o codzienności jednostki OSP. Jak powiedział prezes Rafał Litewka, położenie wsi na obszarze Jury Krakowsko-Częstochowskiej pomiędzy Doliną Będkowską a Doliną Kobylańską nieopodal Ojcowskiego Parku Narodowego, predysponuje ich do podnoszenia kwalifikacji w ratownictwie wysokościowym. A trzeba przyznać, mają potencjał.

OSP Będkowice swe początki datuje na 1924 rok

W ówczesnych czasach wiele zabudowań było drewnianych, krytych strzechą a to stanowiło ogromne zagrożenie pożarowe. Społeczność Będkowic postanowiła za uzyskane fundusze ze zbycia gromadzkich gruntów, przeznaczyć na zakup sikawki konnej, umundurowanie i mosiężne hełmy.

r e k l a m a
Na czele 30-osobowej jednostki stanął Andrzej Papis. W okresie międzywojennym wzniesiono pierwszą remizę, krytą dachówką, w której przechowywano zgromadzony sprzęt strażacki. Na początku lat 70. ub.w. postanowiono wybudować murowaną strażnicę, lecz zamysł się nie powiódł i nastąpiła stagnacja w rozwoju jednostki, która trwała do końca lat 80.

Na czele OSP stanął wówczas prezes Jacek Gąska, potrafiący zgromadzić wokół siebie zarówno mieszkańców, jak i druhów, po czym nastąpił zryw i odbudowa działalności przeciwpożarowej a owocem było profesjonalne ratownictwo.

W 1993 r. wznowiono próbę wzniesienia murowanej strażnicy i ta się już powiodła, a po pięciu latach, dokładnie 3 maja, została oddana do użytku. Jednostce został nadany sztandar, w ślad za nim do druhów trafił z Niemiec używany pojazd pożarniczy Mercedes TLF, natomiast w 2010  r. OSP Będkowice pozyskała specjalistyczny samochód terenowy Mercedes UNIMOG GBA. W 2013 r. w jednej sali remizy powstała ścianka wspinaczkowa.

VIII Zlot MDP woj. małopolskiego w Szaflarach

  • VIII Zlot MDP woj. małopolskiego w Szaflarach

Doskonalą umiejętności i zdobywają szczyty

W 2016 r. podjęliśmy uchwałę, że założymy grupę ratownictwa wysokościowego i wyspecjalizujemy się w tym właśnie kierunku – mówi prezes Rafał Litewka. – Ostatnio panuje trend, by jednostki OSP specjalizowały się czy to w ratownictwie wodnym, czy wysokościowym. Dodatkowym atutem, jest fakt, że od wielu lat naczelnikiem jest Michał Krawczyk, będący ratownikiem wysokościowym w JRG PSP w Krakowie. To było niejako jego marzeniem, a także jego dowódcy, st. bryg. Krzysztofa Mendaka, byłego dowódcy JRG, a także zastępcy komendanta miejskiego PSP w Krakowie, który był naszym mentorem i przewodnikiem. I tak od 2016 r. grupa istnieje formalnie.

Wyposażenie Grupy Ratownictwa Wysokościowego, bo tak brzmi pełna nazwa, to jednak wysokie koszty. Sprzęt specjalistyczny ma swą cenę, a zatem, skąd druhowie czerpią środki. – Na zakup sprzętu pożarniczego, a także wyposażenie jednostki OSP, czy wsparcie finansowe, możemy liczyć na Urząd Gminy Wielka Wieś – mówi prezes. – A przyznać muszę, że jest ono na wysokim poziomie. My ze swej strony angażujemy się w zakup sprzętu dla grupy deklarując własne fundusze. Na ubrania, sprzęt, w tym uprząż, liny, lonże przeznaczyliśmy 25 tys. zł. I co ważne, ratownicy ukończyli kurs KPP a Komenda Miejska PSP w Krakowie przeprowadziła szkolenie w podstawowym zakresie. To jednak nie koniec, druhowie wciąż podnoszą swoje kwalifikacje, ciężko trenują i osiągają sukcesy.

Grupa Ratownictwa Wysokościowego podczas ćwiczeń w Dolinie Będkowskiej

  • Grupa Ratownictwa Wysokościowego podczas ćwiczeń w Dolinie Będkowskiej


Dumni z Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej

Oprócz ratownictwa wysokościowego jednostka, która zrzesza 22 druhów, w tym 18 doskonale wyszkolonych, mogących brać udział w akcjach, prowadzi działalność statutową, czyli prewencję, a także ochronę przeciwpożarową, czy usuwanie skutków wichur, zarówno na terenie swojej gminy, jak i sąsiednich.

Wyjazdów do akcji mamy rocznie ok. 30, zmorą są podpalenia traw, ale to plaga w całym kraju, nie tylko na naszym terenie. Właściwie należy się cieszyć, że tylko 30, bo to świadczy, że prewencja dobrze działa – mówi z uśmiechem prezes. – Udzielamy się również społecznie, uczestniczymy w uroczystościach kościelnych, pikniku rodzinnym, dożynkach, prowadzimy akcje ekologiczne sprzątanie świata itp. Naszym oczkiem w głowie, jest 12-osobowa MDP, z którą wiążemy wielkie nadzieje. Jesteśmy dumni z Macieja Litewki, który zwyciężył w eliminacjach Gminnych Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej na szczeblu powiatowym zajmując II miejsce, które dało mu prawo reprezentowania powiatu krakowskiego na szczeblu wojewódzkim, gdzie na 37 uczestników znalazł się w pierwszej dziesiątce.

Strażacy, ratownicy GRW i MDP na tle ścianki wspinaczkowej

  • Strażacy, ratownicy GRW i MDP na tle ścianki wspinaczkowej


Dzięki wsparciu finansowemu Urzędu Gminy Wielka Wieś, ze strony władz województwa małopolskiego, a także Komendy Miejskiej PSP w Krakowie, przeprowadziliśmy modernizację budynku remizy, pomieszczeń gospodarczych, wymieniliśmy oświetlenie, wyremontowaliśmy garaż, wymieniliśmy całą stolarkę okienną, a przed kilkoma dniami zakończyła się duża inwestycja, dzięki której mamy nową elewację – wymienia pan Rafał.

Warto dodać, że jesienią br. odbędą się uroczystości 95-lecia istnienia jednostki.

Małgorzata Wyrzykowska

r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

OSP Różanów: nie rzucamy słów na wiatr

Różanów to wieś położona w gminie Wiskitki w powiecie żyrardowskim. Ochotnicza straż pożarna powstała a raczej została reaktywowana zaledwie 5 lat temu. Pomysłodawcą stworzenia jej na nowo był dh Bogdan Stygienko.

czytaj więcej

40 Dziecięcych Drużyn Pożarniczych na Olimpiadzie

Kto powiedział, że dzieci nie potrafią podnieść węża albo uruchomić sikawki? Albo przywrócić nieprzytomnemu akcji serca? Nie tylko wiedzą, jak to zrobić, ale w tych umiejętnościach nawet ze sobą konkurują. Tak, jak na II Ogólnopolskiej i I Międzynarodowej Olimpiadzie Dziecięcych Drużyn Pożarniczych w Wieruszowie, nad którym „Tygodnik Poradnik Rolniczy” sprawował patronat medialny.

czytaj więcej

OSP w Milewie Wielkim działa od 50 lat i doczekała się drużyny żeńskiej

Ochotnicza Straż Pożarna w Milewie Wielkim powstała w 1969 r. Na czele jednostki stanął wówczas prezes dh Czesław Filochowski, zaś stanowisko komendanta objął dh Jan Kęszczyk.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)