OSP Grochowce świętowało 115-lecie
r e k l a m a
Partnerzy portalu

OSP Grochowce świętowało 115-lecie

29.09.2019autor:

Najpierw była uroczysta msza święta, potem przemarsz przez wieś, życzenia i odznaczenia. Na koniec świetna zabawa z zaproszonymi gośćmi. 15 września strażacy z OSP Grochowce w pow. przemyskim świętowali 115-lecie powstania ich jednostki.

Z artykułu dowiesz się

  • W jakich okolicznościach powstało OSP Grochowce?
  • Który rok jest wyjątkowo pamiętny dla jednostki i dlaczego?
  • Jaki jest aktualny skład zarządu?
- W sposób szczególny pragnę podziękować wam, druhowie i druhny, strażacy z Grochowiec – mówił na zakończenie mszy ks. proboszcz Robert Adamski. – Za waszą posługę dla parafii, miejscowości, wspólnoty. Na was zawsze można liczyć, zawsze jesteście gotowi pomóc. Byłoby bardzo ciężko bez was.

OSP Grochowce powstało przy kółku rolniczym

Ciąg dalszy uroczystości odbywał się na boisku sportowym. Podczas uroczystego apelu zebrani wysłuchali m.in. historii jednostki.

r e k l a m a
Okazuje się, że jej początki, według danych pochodzących z Archiwum Diecezjalnego Diecezji Przemyskiej, wiążą się z rolnictwem. Tutejsza Ochotnicza Straż Ogniowa powstała przy działającym w tym czasie Kółku Rolniczym w Grochowcach w roku 1904. Liczyła 36 członków, pierwszym prezesem został Michał Zalewski, naczelnikiem Antoni Brzoza a zastępcą naczelnika Marceli Jęczalik.

Z pierwszych lat działalności straży ogniowej nie zachowało się wiele informacji. Wiadomo, że w latach 30. ub. wieku jednostka miała na wyposażeniu sikawkę ręczną, obecnie można ją oglądać w Muzeum Ziemi Przemyskiej. Czterdzieści lat później jednostka dysponowała sprzętem gaśniczym w postaci wozu, motopompy i węży. W roku 1980 OSP w Grochowcach otrzymała nową motopompę M-800.

W latach 1986-1989 we wsi Grochowce powstał zbiornik przeciwpożarowy. Pieniądze na budowę pochodziły w części ze składek mieszkańców i członków straży. Sprzęt przechowywany był wówczas w drewnianej remizie, która wcześniej była częścią mleczarni.

W 1993 roku straż otrzymała od Komendy Wojewódzkiej Straży Pożarnej w Przemyślu samochód STAR 29. Auto było niesprawne i wycofane z eksploatacji. W tym samym roku sprzęt został przeniesiony do garażu po byłej SKR, w którym to budynku jednostka do dziś ma swoją siedzibę. Z kolei w 1994 roku jednostka otrzymała syrenę elektryczną.

W latach 1995-1996 doprowadzono samochód do stanu użyteczności. Zamontowano zbiornik na wodę, autopompy i działko gaśnicze. Kierowcą samochodu gaśniczego został Andrzej Radochoński. Mimo starań strażaków pojazd był na chodzie jedynie cztery lata. Poważna awaria silnika wymusiła decyzję o zakupie innego samochodu. Za pieniądze przekazane przez Urząd Gminy Przemyśl w jednostce pojawił się STAR 200. Po licznych naprawach i remontach służy do dziś.

W roku 2008, kiedy w nieszczęśliwym wypadku zginął druh i kierowca Andrzej Radochoński, funkcję tę objął druh Mariusz Sura. Rok później z okazji 105. rocznicy powstania OSP społeczność wsi Grochowce ufundowała jednostce sztandar.

Akcja ratunkowa w czasie powodzi

Pamiętny w historii jednostki był rok 2010. Druhowie z OSP pomagali mieszkańcom gminy Gorzyce w czasie powodzi, która nawiedziła rejony Sandomierza. To jedna z najważniejszych akcji jednostki. Dowódcą zastępu był naczelnik – Krystyn Zwoliński, kierowcą – Mariusz Sura.

W 2016 r. walne zebranie wybrało zarząd w składzie funkcjonującym do dziś. To prezes Waldemar Siwy, wiceprezes Krystyn Zwoliński, wiceprezes naczelnik Artur Fiałkiewicz, sekretarz Krzysztof Szymczycha, gospodarz Mariusz Sura. Kierowcą został Daniel Fiałkiewicz.

Od lewej: Józef Rodzeń, Andrzej Huk, wójt gminy Przemyśl i Waldemar Siwy, prezes OSP Grochowce
  • Od lewej: Józef Rodzeń, Andrzej Huk, wójt gminy Przemyśl i Waldemar Siwy, prezes OSP Grochowce
W roku 2018 na wniosek zarządu OSP Grochowce decyzją Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków jednostka została społecznym opiekunem fortu V w Grochowcach. Zadaniem jednostki jest utrzymywanie fortu w stanie umożliwiającym zwiedzanie i rekreację.

Obecnie jednostka ma 36 członków, w tym 16 strażaków ratowników, trzech dowódców OSP, trzech kierowców – operatorów sprzętu, dwóch ratowników medycznych.

Odznaczeni złotym znakiem związku OSP

Niedzielna uroczystość była doskonałą okazją do uhonorowania druhów zasłużonych dla jednostki. Złotym znakiem związku OSP został udekorowany sztandar OSP Grochowce. Odznakę strażak wzorowy otrzymał Mateusz Świtalski. Brązowe medale za zasługi Dla Pożarnictwa przyznano Markowi Butrakowi, Mariuszowi Halikowi i Krzysztofowi Szymczysze.

Od lewej: Krzysztof Dejnaka, Mariusz Halik, Zdzisław Wolański, dekoruje Witold Kazienko, prezes Zarządu Powiatowego ZOSP RP
  • Od lewej: Krzysztof Dejnaka, Mariusz Halik, Zdzisław Wolański, dekoruje Witold Kazienko, prezes Zarządu Powiatowego ZOSP RP
Medale za wysługę lat otrzymali: Emil Kogut (45 lat), Zbigniew Tomaka (40), Mariusz Osypanko (35), Waldemar Siwy (35), Ryszard Świtalski (35), Krzysztof Wojciechowski (35), Mariusz Sura (30), Stanisław Wojciechowski (30), Daniel Fiałkiewicz (25), Zdzisław Wolański (25), Grzegorz Szczołko (15), Krzysztof Dejnaka (15), Krzysztof Staszewski (15) Artur Fiałkiewicz (15), Marek Butrak (10) i Mariusz Halik (10).

Krzysztof Wojciechowski (z lewej) dekorowany przez Witolda Kazienko
  • Krzysztof Wojciechowski (z lewej) dekorowany przez Witolda Kazienko

Krzysztof Janisławski
Zdjęcia: 
Krzysztof Janisławski
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

OSP Kadłub – Mlekowóz przerobiony na wóz strażacki

Inspiracją do napisania tego artykułu były informacje zawarte na stronach internetowych.  Tam podano, jaką siłę ducha wykazują druhowie OSP Kadłub pod bacznym okiem prezesa Jana Plocha, by podnieść swą skuteczność.

czytaj więcej

Młodzież przyszłością OSP Bartniki

Bartniki, wieś położona w otulinie Bolimowskiego Parku Krajobrazowego. W 1931 r. z inicjatywy mieszkańców założona została miejscowa OSP. Pierwsze lata działalności jednostki nie należały do łatwych. Druhowie borykali się zarówno z brakami sprzętowymi, jak i kadrowymi, co na ówczesne czasy było rzeczą naturalną. Na szczęście przetrwali ten trudny okres.KSRG

czytaj więcej

Na lubelskiej wsi nigdy nie jest nudno

Jeśli coś robią, to na sto procent. Organizują spotkanie świąteczne? Goszczą co najmniej trzysta osób. A jak trzeba przyrządzić pierogi na konkurs, lepią ich... siedem tysięcy. Kształtnych, starannie wykonanych, przyozdobionych efektowną „falbanką” z ciasta. 

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)