Młodzież przyszłością OSP Bartniki
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Młodzież przyszłością OSP Bartniki

05.10.2019autor:

Bartniki, wieś położona w otulinie Bolimowskiego Parku Krajobrazowego. W 1931 r. z inicjatywy mieszkańców założona została miejscowa OSP. Pierwsze lata działalności jednostki nie należały do łatwych. Druhowie borykali się zarówno z brakami sprzętowymi, jak i kadrowymi, co na ówczesne czasy było rzeczą naturalną. Na szczęście przetrwali ten trudny okres.KSRG

Z artykułu dowiesz się

  • Jakie osiągnięcia ma na swoim koncie OSP Bartniki?
  • Jakimi samochodami bojowymi dysponuje jednostka?
  • Jakie są plany inwestycyjne druhów?
Dzisiejsza jednostka to prężnie działająca pod okiem prezesa dh Krzysztofa Sobczyka grupa 82 strażaków. Wśród nich 24 jest przeszkolonych i co zasługuje na uwagę, w tym gronie znajdują się 4 kobiety. Dzięki profesjonalnemu podejściu do swoich obowiązków i odpowiedniemu sprzętowi, jakim dysponują strażacy z Bartnik, w 1997 r. zostali włączeni do KSRG.

OSP Bartniki wyróżnia się na tle osiągnięć sportowych

Kierownictwo jednostki szczególny nacisk kładzie na sprawność fizyczną swoich druhów i ich odpowiednie wyszkolenie. Stąd też w jednostce stworzono 5 drużyn systematycznie uczestniczących w zawodach pożarniczych. Dodajmy, z dużymi sukcesami.

r e k l a m a
To prawda – mówi prezes Sobczyk, pełniący swoją funkcję już trzecią kadencję – jako jedna z nielicznych jednostek w kraju dysponujemy 5 silnymi drużynami. Mam na myśli MDP dziewcząt, MDP chłopców, drużynę seniorską kobiet, drużynę seniorską męską oraz, co jest ewenementem, możemy się pochwalić drużyną oldboyów – powiedział z dumą prezes.

Skoro mowa o sukcesach sportowych, można by je długo wymieniać – dodaje naczelnik Marek Rogoziński. – Wspomnę więc o ostatnich. W 2018 r. drużyna męska seniorów debiutowała. Mimo tego zdołaliśmy dotrzeć do szczebla wojewódzkiego, gdzie zajęliśmy, jak na debiutantów, wysokie piąte miejsce. Również w ubiegłym roku, męska drużyna seniorów w zawodach na szczeblu powiatowym, które odbyły się w pobliskich Wiskitkach, uplasowała się na I miejscu nie dając rywalom szans.

Wielkim tegorocznym sukcesem zakończyły się również występy drużyn młodzieżowych dziewcząt i chłopców. W swoich kategoriach dotarli do szczebla wojewódzkiego.

Może to zabrzmi patetycznie – mówi prezes Krzysztof Sobczyk – ale wszyscy musimy zdać sobie sprawę, że młodzież jest przyszłością jednostek OSP.

O tym, że sprawność fizyczna strażaków odgrywa kluczową rolę podczas ich pracy nie trzeba nikomu uzmysławiać.

Jakub Szerszeniewski i Mikołaj Trafisz z pucharami zdobytymi w zawodach sportowo-pożarniczych
  • Jakub Szerszeniewski i Mikołaj Trafisz z pucharami zdobytymi w zawodach sportowo-pożarniczych
W ubiegłym roku druhowie z Bartnik wyjeżdżali do akcji 60 razy.

Najczęściej do miejscowych zagrożeń. Wielokrotnie byliśmy wzywani do pożarów lasów oraz kolizji drogowych. W pobliżu przebiegają trasy szybkiego ruchu, musimy więc być w pełnej gotowości – powiedział wiceprezes Tomasz Błoński.

Wiele wskazuje na to, że niestety do końca 2019 r. interwencji może być więcej niż w latach ubiegłych – dodaje sekretarz, a zarazem rzecznik prasowy OSP Bartniki dh Aleksandra Kostrzewa. – Na koniec września odnotowaliśmy już 40 wyjazdów.

Jednostka dysponuje dwoma wozami

Obecnie druhowie dysponują dwoma samochodami bojowymi, w tym jednym – jak sami mówią o nim – wiekowym 44–letnim „dziadkiem”. To Star 244 GBA z 1975 r. Drugi z samochodów bojowych to Star MAN GBA z 2007 r.

Mamy jeszcze trzeci samochód – dodaje członek zarządu Krzysztof Baran. – To Ford Transit z 2005 r. idealnie spełniający swoje zadania jako wóz kwatermistrzowski.
 
Od lewej: Wojtek Jankowski, Mikołaj Trafisz, Jakub Szerszeniewski, Roksana Kostrzewa oraz Paweł Borowiec z synem Piotrem
  • Od lewej: Wojtek Jankowski, Mikołaj Trafisz, Jakub Szerszeniewski, Roksana Kostrzewa oraz Paweł Borowiec z synem Piotrem

Jednostka z Bartnik nie stoi w miejscu

Jest powiedzenie, kto się nie rozwija, ten stoi w miejscu. Doskonale zdaje sobie z tego sprawę prezes Krzysztof Sobczyk, będący jednocześnie radnym gminy, i co oczywiste, znającym na co dzień sytuację finansową, a co za tym idzie, możliwości inwestycyjne samorządu.

To naturalne, że chcielibyśmy posiadać dwa nowe samochody. Jak wcześniej wspomnieliśmy 44-letni Star 244 w pewnym momencie może nas zawieść. Niestety, chcieć to jedno, móc to drugie. Stąpamy więc twardo po ziemi. Nie oszukujmy się, w przypadku aut wiek robi swoje. Z drugiej strony, jestem realistą i zdaję sobie sprawę, że gmina z wójtem Michałem Staniakiem na czele ma pod swoimi skrzydłami aż 6 jednostek. Najważniejsze, że w kwestii inwestycji idziemy do przodu. Nie ma mowy, jak wcześniej mówiliśmy, o staniu w miejscu – powiedział prezes Krzysztof Sobczyk.

Najbliższe plany inwestycyjne druhów z OSP Bartniki?

Niewątpliwie w pierwszej kolejności musimy przeprowadzić remont strażnicy i rozbudowę garaży. – Zgodnie z ustaleniami, jeszcze w tym roku ruszymy z pracami, a ich zakończenie przewidujemy na koniec 2020 r. Później pomyślimy o zakupie nowszego auta, a dziadka Stara 244 przeniesiemy na zasłużoną emeryturę – powiedzieli zgodnie na zakończenie członkowie zarządu OSP Bartniki, druhowie Daniel Badowski i Łukasz Popielarz.


Prezes Krzysztof Sobczyk z naczelnikiem Markiem Rogozińskim (z lewej)
  • Prezes Krzysztof Sobczyk z naczelnikiem Markiem Rogozińskim (z lewej)
Krystyna Nowakowska
Zdjęcia: 
Krystyna Nowakowska

r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

OSP Kadłub – Mlekowóz przerobiony na wóz strażacki

Inspiracją do napisania tego artykułu były informacje zawarte na stronach internetowych.  Tam podano, jaką siłę ducha wykazują druhowie OSP Kadłub pod bacznym okiem prezesa Jana Plocha, by podnieść swą skuteczność.

czytaj więcej

OSP Białaczów – to strażacy tworzyli klimat w "Zimnej wojnie" Pawlikowskiego

Może trudno w to uwierzyć, ale strażacy z OSP Białaczów przeszli już do historii nie tylko polskiej, ale również światowej kinematografii. Pracując przy produkcji filmu „Zimna wojna” w reżyserii Pawła Pawlikowskiego, z Joanną Kulig i Tomaszem Kotem w rolach głównych, druhowie z Białaczowa byli odpowiedzialni za tworzenie odpowiedniej scenerii. Film otrzymał 19 nagród, a do 30 był nominowany.

czytaj więcej

OSP Grochowce świętowało 115-lecie

Najpierw była uroczysta msza święta, potem przemarsz przez wieś, życzenia i odznaczenia. Na koniec świetna zabawa z zaproszonymi gośćmi. 15 września strażacy z OSP Grochowce w pow. przemyskim świętowali 115-lecie powstania ich jednostki.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)