Ogniskowe spotkania gospodyń z Podłęża
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Ogniskowe spotkania gospodyń z Podłęża

22.05.2021

Gospodynie z Podłęża – niewielkiej wsi w Dolinie Środkowej Wisły, zawiązały koło 8 marca 2015 roku. W latach 80. ubiegłego wieku istniało na wsi koło, do którego należały matki i babki członkiń z obecnego składu. Do reaktywowanego koła dołączyły trzy panie z dawnego KGW.

Z artykułu dowiesz się

  • Kiedy na nowo założono KGW w małej wsi Podłężna ?
  • W jakich dziedzinach gospodynie z KGW odnoszą sukcesy ?
  • Jak w czasach pandemii radzi sobie KGW z Podłężna ?
– Koło zawiązałyśmy w Dzień Kobiet. Sołtys co roku organizuje uroczystość w dniu naszego święta. Miłe kobiece spotkanie sprawiło, że zapragnęłyśmy spotykać się częściej – mówi Renata Gliwka, przewodnicząca.
r e k l a m a

Muzykowanie jest jedną z najmocniejszych stron koła

W kole działa trzynaście kobiet i jeden mężczyzna, który muzykuje wspólnie z paniami. Dwudziestodwuletni Jarosław Sękulski to uzdolniony muzyk samo­uk. Przygrywa na akordeonie, uczestniczy w próbach śpiewu, towarzyszy podczas muzycznych występów. To właśnie muzykowanie jest jedną z najmocniejszych stron koła. Niemal od początku istnienia koło regularnie spotyka się w wiejskiej świetlicy, aby szlifować repertuar. Gospodynie znają ludowe pieśni, kolędy i pastorałki, a do nowoczesnych melodii same wymyślają słowa.

– Świetne teksty pisze nasza członkini, Sabina Olechowska – potwierdza przewodnicząca.

– Są lekkie, zabawne, nawiązują do życia naszej wsi i gminy. Odnosimy sukcesy jako śpiewające koło. Jesteśmy laureatkami licznych nagród, między innymi za najlepszą przyśpiewkę dożynkową w gminie.

Podłężanki cyklicznie wspierają takie imprezy, jak Festiwal Tradycji Powiśla Maciejowickiego, dożynki gminy Maciejowice, świąteczne spotkania czy turnieje kół gospodyń. Na uroczystości przygotowują pierogi oraz nalewki, które od lat budzą ogromne zainteresowanie uczestników imprez.

– Oryginalnie je nazywamy, na przykład Gleborzut czy Paląca Zagadka – wymienia Marzena Kalbarczyk-Zychora.

– Specjalizujemy się w tradycyjnych trunkach z aronii i wiśni, ale też w nietypowych, o smaku lodowych cukierków typu ice oraz znanych starszym pokoleniom kukułek.
Panie chwalone są za doskonałą kuchnię, organizację zabaw, występy wokalne oraz prace rękodzielnicze. Wykonują ozdoby świąteczne, świetnie też szyją. Są dumne z palmy, którą wykonały trzy lata temu. Rękodzieło przypadło do gustu prezydentowi, który zamieścił zdjęcie z palmą na swoim profilu społecznościowym.

– Znane jesteśmy również z wieńców dożynkowych, które od podstaw przygotowujemy. Zaczynamy pracę już wiosną, kiedy zbieramy kłosy i kwiaty do ususzenia. Potem myślimy nad ogólnym wyglądem, a od lipca spotykamy się prawie codziennie, by zdążyć z wykończeniem wieńca do dożynek. Liczymy, że w tym roku wreszcie odbędzie się uroczystość – mówią członkinie.

– Nie tracimy nadziei i powoli przygotowujemy się do święta plonów.

Dzień Kobiet w Podłężu. Paniom przygrywał nieżyjący już Stefan Nowaczyk – wybitny muzyk ludowy, który przez wiele lat współpracował z kołem
  • Dzień Kobiet w Podłężu. Paniom przygrywał nieżyjący już Stefan Nowaczyk – wybitny muzyk ludowy, który przez wiele lat współpracował z kołem

Nalewki to specjalność pań z Podłęża. Te o smaku ice’ów oraz kukułek rozchodzą się błyskawicznie
  • Nalewki to specjalność pań z Podłęża. Te o smaku ice’ów oraz kukułek rozchodzą się błyskawicznie

Zabawy przy ognisku stały się tradycją we wsi

Od kilku lat organizują zabawy przy ognisku dla członkiń koła i ich rodzin. Integracyjne spotkania pozwalają im jeszcze lepiej się poznać, odetchnąć od codzienności, czasem wpaść na ciekawy pomysł. Na imprezy koszyczkowe, czyli składkowe, przynoszą swoje potrawy.

– Czasem taka odskocznia, czyli zabawa tylko dla członkiń koła, jest potrzebna mówi Marzena Kalbarczyk-Zychora.

– I bawimy się, zgodnie z mottem koła, które brzmi: „Tak działamy, drogie panie, stańmy razem ramię w ramię, napełnijmy wszystkie szklanki, tak działają Podłężanki”.

Wiek członkiń nie jest barierą w realizowaniu celów. Młodsze panie skłaniają się ku nowoczesności, starsze ku tradycji. Poszukują wspólnego obszaru, który usatysfakcjonuje każdą z członkiń. Promują koło na zabawach gminnych i festynach. Uwielbiają piec i gotować, więc zapraszają uczestników do swojego stoiska z przysmakami. Można je spotkać na gminnym jarmarku świątecznym w Maciejowicach, spotkaniach integracyjnych dla KGW z terenu gminy, konkursach kulinarnych. Zapraszają na warsztaty rękodzielnicze, szkolenia, spotkania świąteczne.

– Uchylę rąbka tajemnicy. Właśnie szyjemy kolejne stroje z turkusowymi elementami. Nasze białe, zwiewne sukienki nie zawsze zdawały egzamin. Zdecydowałyśmy się na eleganckie sukienki włas­nego projektu, w których godnie będziemy reprezentować naszą organizację – mówią członkinie.
 
Gospodynie włączają się w działalność charytatywną. Podczas I Finału Turnieju KGW Wschodniego Mazowsza w 2018 roku prowadziły zbiórkę pieniędzy dla rodziny z sąsiednich Bączek, która w pożarze straciła dom. W czasach pandemii zaangażowały się m.in. w internetową pomoc chorej dziewczynce, szerzej znaną jako Gaszyn Challenge. Już zapowiadają, że – kiedy tylko pojawi się możliwość spotkań w szerszym gronie – zainicjują koleją akcję pomocową.
 
– Naszą działalność mocno ograniczyła pandemia. Nawet Przegląd Kolęd i Pastorałek odbył się w tym roku online – mówi Marzena Kalbarczyk-Zychora.

– Liczymy, że już niedługo wznowimy działalność koła. Włożymy w nią jeszcze więcej serca i zaangażowania.


Podłężanki cyklicznie organizują integracyjne ogniska. Na spotkania zapraszają swoje rodziny

  • Podłężanki cyklicznie organizują integracyjne ogniska. Na spotkania zapraszają swoje rodziny


Małgorzata Janus

Zdjęcia: Archiwum
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Aktualności

Rolnicze OPZZ krytykuje „Polski Ład”

„Polski Ład” to upokorzenie rolnictwa, twierdzi Sławomir Izdebski z rolniczego OPZZ. Jutro sprawą nowego programu gospodarczego zajmie się Sztab Kryzysowy Rolników. Nie wykluczone są protesty. 

czytaj więcej
Aktualności

Rozwój usług rolniczych – lista beneficjentów: sprawdź, który jesteś na liście!

Jeżeli składałeś wniosek na Wsparcie inwestycji w tworzenie i rozwój działalności pozarolniczej - rozwój usług rolniczych, to już możesz sprawdzić, który jesteś na liście. 

czytaj więcej

Aktywne gospodynie z KGW Łężyckie Białki

Działalność rozpoczęły w dobie pandemii. Na terenie województwa pobiły rekord – uszyły ponad 4 tys. maseczek. Chciały ochronić innych, a same zachorowały na COVID-19. Dziś Łężyckie Białki z Łężyc w gminie Wejherowo smakują każdy dzień, a doświadczenia, które wyniosły z choroby, skłoniły je do przewartościowania podejścia do życia.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)