Miss KGW - piękne kobiety zmieniają wieś na lepsze
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Miss KGW - piękne kobiety zmieniają wieś na lepsze

26.01.2020

Pracują w gospodarstwie, ale jeśli trzeba, mogą także zagrać na scenie. Podczas niedawnych wyborów miss KGW w Lwówku Śląskim udowodniły, że potrafią przejść metamorfozę od Fiony, żony Shreka, do Pameli Anderson – królowej aktorskich salonów. A jeśli fantazja podpowie, to być zrzędliwą gospodynią z PRL.

Z artykułu dowiesz się

  • Kim są kobiety, które wystartowały w dolnośląskim konkursie Miss Kół Gospodyń Wiejskich
  • Jakie przesłanie ma nieść ze sobą konkurs na Miss KGW?
Żyją, mieszkają, pracują tam, gdzie diabeł mówi dobranoc. Zmieniają wieś w Polsce na piękniejszą, nowocześniejszą. Dbają o historię i ekologię.

r e k l a m a

Pamela przy garnkach

Elżbieta Danielak, II Wice-miss z KGW Nowa Wieś Grodziska (gmina Pielgrzymka) na co dzień zajmuje się domem i gospodarstwem ekologicznym. Stamtąd produkty trafiają nie tylko do sąsiadów i rodziny, ale i na sprzedaż.

W konkursie wystartowałam dla zabawy, ale też żeby zdobyć trochę nowych wrażeń i doświadczeń – mówi Elżbieta. – Wszystko z nutką dystansu do siebie, bo przecież ciągle przy gotowaniu, praniu albo w polu.

Przebrała się za Pamelę Anderson, żeby podkreślić, że kobiety na wsi mają takie same problemy jak te w mieście.

Mimo wielu zajęć znajduje czas na pracę charytatywną i pomaga przy Szlachetnej Paczce. W wolnych chwilach tańczy zumbę, a wspólnie z koleżankami z KGW stworzyła izbę pamięci dokumentującą historię wsi.

Konkurs miał też pokazać, że nie jesteśmy szarymi myszkami, lecz kobietami z energią. Działamy, mamy swoje sukcesy, ale też troski i kłopoty – wyznaje Elżbieta. – A KGW to znakomita okazja, żeby oderwać się od codzienności. Dlatego coraz częściej staram się wciągać do działania i zabawy swoje dzieci.

W jej kole działa 12 kobiet. Obsługują wiele wydarzeń – od zabawy andrzejkowej po Dzień Kobiet.

Misski zmieniają wieś

Renata Raczak, Miss z KGW Czerna (gmina Iłowa, województwo lubuskie), na co dzień technik farmaceutyczny, postanowiła sterroryzować publiczność wałkiem do ciasta. Udało się, bo w przebraniu staroświeckiej gospodyni z czasów PRL zebrała najwięcej oklasków i zdobyła tytuł Miss – za dystans, poczucie humoru i grację na wybiegu.

Ta nagroda to ukoronowanie pracy w kole – podkreśla Renata. – Z pokolenia na pokolenie przekazuje się najważniejsze wartości, stare obyczaje. Ale także te nowe, choćby ekologiczne. Wieś się zmienia, rozwija, u nas nie ma już dziur w drogach, a nasz dom jest ekologiczny, bo mamy pompę ciepła.


  • Renata Raczak, Miss KGW, uważa, że koła to skarbnica wiedzy, doświadczenia i kultury
Justyna Wieczorek z KGW Kraśnik Górny (gmina Bolesławiec), opiekunka medyczna, także może się pochwalić metamorfozą. Przeistoczyła się w Fionę ze „Shreka” i dzięki temu zdobyła tytuł I Wicemiss.

To bardzo przyjemna zabawa. Chciałam spróbować, trochę na przekór, bo mąż patrzył na to nieco pesymistycznie. Ale kiedy wygrałam telewizor, był pierwszy do oglądania. Syn wspierał mnie, trzymając kciuki na widowni – wspomina wybory Justyna.

Ona również może się pochwalić osiągnięciami swojego koła.

Zmieniamy wieś. Pieniądze z funduszu sołeckiego poszły na wiatę ogrodową. Nasze koło założyło konto na portalu społecznościowym. Organizujemy wiele imprez – ostatnio sylwestra za jedyne 150 zł od pary – opowiada.


  • Justyna Wieczorek, I Wicemiss KGW, stara się zmieniać swoją wieś na coraz lepszą dla ludzi

r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Baby z promilami? Tylko w Stawigudzie

Rzeźbią wyrzynarką w drewnie, renowują zabytkowe meble, malują ikony, przyrządzają doskonałe sushi. W okolicy znane są przede wszystkim z oryginalnych występów w folkowym zespole „Baby Ruśkie + 2 promile”.

czytaj więcej

Jak w Bolesławicach małe rzeczy stają się prawdziwymi cudami?

Deszczowe popołudnie we wsi w gminie Kobylnica. Może być ciekawe, inspirujące, może działać terapeutycznie. Tak można opisać to, co dzieje się w grupie nie gospodyń, a raczej przyjaciółek w Bolesławicach. Na spotkania przynoszą po prostu swoje życie. A my przez chwilę podsłuchaliśmy, jak się nim dzielą.

czytaj więcej

Adrian – były policjant obecnie "wuja sołtys" na Harley'u

8 marca to Dzień Kobiet. A co świętujemy trzy dni później? 11 marca coraz mocniej zakorzenia się w świadomości jako Dzień Sołtysa. Mamy co świętować, bo o zasługach sołtysów można by mówić bez końca. Niektórzy zaskakują – są policjantami, a w wolnych chwilach wsiadają na ciężki motocykl i jadą w Polskę. Robi tak Adrian Suchomski, sołtys podpoznańskiego Uzarzewa.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)