KGW w Ogródku zaprasza na fitness i "kicz party". Skąd biorą pomysły?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

KGW w Ogródku zaprasza na fitness i "kicz party". Skąd biorą pomysły?

01.11.2020autor: Natalia Marciniak-Musiał

Mówią o sobie: niepoprawne optymistki. Mieszkanki Ogródka w powiecie piskim organizują zajęcia fitness i zabawy w duchu "kicz party". Marzy im się nowoczesny śpiew i integracja lokalnej społeczności w kinie pod chmurką.

Spośród dwunastu członkiń koła w Ogródku aż dziesięć nie ukończyło jeszcze 33 lat. Nie planowały zawiązywania koła, bo miały błędne wyobrażenie o tej organizacji.

r e k l a m a
– Koło gospodyń kojarzyło nam się ze starszymi paniami dziergającymi na drutach przy muzyce ludowej. Taki klimat nas nie interesował – mówią.

– Kiedy założyłyśmy własne, nasze myślenie się zmieniło. Dziś zachęcamy do zakładania kół.

Uwielbiają zabawy z przymrużeniem oka

Z propozycją wyszedł jeden z lokalnych włodarzy. Pomysł podchwyciła sołtyska Ogródka Bogumiła Nawrocka. Złożyła propozycję dziewczynom. Wszystkie powiedziały "tak", a koło zarejestrowały w marcu 2019 roku. Należy do niego członkini koła, które istniało we wsi przed kilkudziesięciu laty.

– Nasza miejscowość jest wyjątkowa z kilku powodów. Żył tu wybitny mazurski poeta i działacz ludowy – Michał Kajka. Tu znajduje się poświęcone mu muzeum i jego grób. Nasza wioska leży wśród pięknych jezior – wyliczają.

Zanim zawiązały koło, mijały się. Dziś są bardzo zżyte, sporo wiedzą o sobie. Mają dzieci w podobnym wieku, co sprzyja zacieśnianiu relacji.

Pomysły na działania poddają najmłodsze dziewczyny. Starsze koleżanki chętnie przystają nawet na najbardziej szalone. Pierwszą dotację z ARiMR przeznaczyły na lokalne imprezy, zakup sprzętu kuchennego i strojów. Drugą – na doposażenie kuchni w świetlicy, w której się spotykają.

– Nie jesteśmy typowym gotującym kołem, ale każdą uroczystość staramy się umilić przysmakami. Naszym hitem są lizaki bezowe, za którymi dzieci przepadają – opowiadają.

– Wypieki i przetwory przeznaczamy na kiermasze charytatywne, gotujemy też przed świętami. W ubiegłym roku debiutowałyśmy ze stoiskiem na dożynkach.

Gospodynie zapraszają dzieci na przebierane andrzejki, festyny z okazji Dnia Dziecka czy wspólne pieczenie pierników przed świętami. Dorośli mogą się rozerwać na imprezach w stylu "kicz party".

– Uwielbiamy zabawy z przymrużeniem oka, przebierane imprezy. Czasem trzeba trochę odpocząć od poważnego życia. Rozerwać się i powygłupiać. Jak za dawnych lat – mówi Bogumiła Nawrocka.

KGW w Ogródku jest najmłodszym kołem w gminie – większość członkiń to młode mamy, którym zależy na promocji ich wsi
  • KGW w Ogródku jest najmłodszym kołem w gminie – większość członkiń to młode mamy, którym zależy na promocji ich wsi

Zumba, projektor i popcorn

Panie spróbowały sił w pisaniu wniosków o dotacje. Obawiały się, bo nie miały doświadczenia. Udało się. Z programu "Działaj lokalnie" uzyskały 5 tys. zł na projekt "Wspólne podwórko".

– Wyremontowałyśmy salę w świetlicy, zakupiłyśmy maty i trampoliny do ćwiczeń. Mieszkanki Ogródka i sąsiednich wsi zaprosiłyśmy na zumbę i fitness – opowiadają.

– Z powodu pandemii musiałyśmy zrezygnować z zajęć sportowych w świetlicy. Wtedy trenowałyśmy na dworze.

Koronawirus z pewnością opóźni wiele zaplanowanych działań. Panie chciały zorganizować spotkania z zaprzyjaźnionymi kołami z gminy, marzyła się im organizacja wieczorów filmowych pod chmurką. Zakupiły już projektor. Zamierzały dokupić jeszcze maszynę do robienia popcornu. Chciały też wspólnie pośpiewać. Nie na ludowo, ale w bardziej współczesnym stylu.

– Dobrze, że zdążyłyśmy zaprezentować nasze dzieło w gminnym konkursie na wieniec dożynkowy – cieszą się.

– Zdobyłyśmy drugą nagrodę. Jako młode gospodynie uważamy, że to bardzo wysokie miejsce.

W najbliższym czasie będą musiały nieco zwolnić tempa. Być może ponownie podejmą się szycia maseczek. Działalność charytatywną będą teraz realizować w mediach społecznościowych.

– Z kołem możemy pomagać na szerszą skalę niż w pojedynkę – przekonuje przewodnicząca.

– Zyskałyśmy możliwość rozwoju, zdobywania wiedzy na kursach, bliższego poznania tradycji dzięki starszym pokoleniom. To dla nas możliwość odetchnięcia od domowych obowiązków. Nie tylko praca na rzecz innych, ale i plotki, wygłupy, pogaduchy o wszystkim i o niczym. A przede wszystkim to świat niedostępny dla mężczyzn – podsumowuje Bogumiła Nawrocka.



Małgorzata Janus
Zdjęcie: Archiwum
autor Natalia Marciniak-Musiał

Natalia Marciniak-Musiał

dziennikarka strony internetowej Tygodnika Poradnika Rolniczego

dziennikarka strony internetowej Tygodnika Poradnika Rolniczego

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

KGW z Warszawianki namówiło Św. Mikołaja, aby odwiedził dzieci z ich wsi

Największa atrakcja wsi? Czerwona, podświetlana skrzynka na listy do Świętego Mikołaja. Gospodynie z Warszawianki dały się namówić elfom i przekonały świętego, aby odebrał korespondencję... osobiście. Czy pojawią się prawdziwe renifery? Czy Mikołaj przybędzie w maseczce? – zastanawiają się najmłodsi mieszkańcy wioski.

czytaj więcej

10-letni Dorian kocha rolnictwo, a Ursus C-330 to największy skarb

Niektórzy rodzą się w czepku. A inni – w kabinie ursusa albo bizona. Czy rolnictwo można mieć w genach? Można. Dziesięcioletni Dorian z Pęcza pod Strzelinem zanim zaczął chodzić, już wiedział, że wialnia lepsza jest od latawca, a kombajn ciekawszy od wyścigówki.

czytaj więcej

W Biskupicach wiedzą, że da się zorganizować festyn... online

Festyn rodzinny... – zielona trawa, słońce, zapach dobiegający z pól i łąk i woń ogniska. Tak pewnie kojarzycie takie imprezy. Ale festyn rodzinny online? W sieci? Tego jeszcze nie było. A właściwie wydarzyło się, i to chyba pierwszy raz w Polsce, za sprawą Koła Gospodyń Wiejskich w Biskupicach. To projekt na miarę czasów pandemii.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)