Inkubator przedsiębiorczości dla rolników? W Stoszowicach już działa
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Inkubator przedsiębiorczości dla rolników? W Stoszowicach już działa

01.01.2023autor: Artur Kowalczyk

Spółdzielnie rolnicze, kółka rolnicze, zrzeszenia, stowarzyszenia, fundacje czy inne tego rodzaju organizacje rolnicze to dziś najczęściej przeszłość. Poddane próbie czasu, nowych warunków ekonomicznych i zmieniającego się rynku uległy marginalizacji albo straciły rację bytu. I przestały istnieć. Choć nie wszędzie.

Dziś na wsi rolnicy i przemysł potrzebują centrum, gdzie będą współpracować, generować nowe pomysły. Sposobem na to mogą być powstające na wsiach gminne inkubatory przedsiębiorczości. Jak ten, który niedawno zbudowano we wsi Budzów w gminie Stoszowice na Dolnym Śląsku.

r e k l a m a

W inkubatorze będą gospodarczo rozwijać się także strażacy 

Na razie wszyscy są zadowoleni, że powstają i dają nowe szanse, nowe możliwości.

Zdajemy sobie sprawę, że działalność gospodarcza rolników jest bardzo trudna. Dlatego proponujemy rolnikom, ale także firmom, które ich obsługują, inkubator przedsiębiorczości – mówi Paweł Gancarz, wójt gminy Stoszowice.

Paweł Gancarz mówi, że są już chętni do działania w inkubatorze. Na początek w jednym z większych pomieszczeń powstanie niewielka wytłaczarnia soku z owoców. Swoje miejsce znajdą też strażacy z OSP, którzy zamierzają rozszerzyć działalność o gospodarczą.

Paweł Mazur uważa, że dla przedsiębiorców może to być miejsce na rozwój działalności w różnych segmentach rolnictwa

  • Paweł Mazur uważa, że dla przedsiębiorców może to być miejsce na rozwój działalności w różnych segmentach rolnictwa

Każdego rolnika będzie stać na wynajem powierzchni w inkubatorze przedsiębiorczości

Aby tak się stało, gmina wydała na nowoczes­ny obiekt o powierzchni 800 m2 niemal 6 mln zł. Jest tam kilka dużych i kilka­naście małych pomieszczeń, bogate zaplecze sanitarne, ale i kuchenne i gastronomiczne. Obiekt spełnia wymogi ochrony środowiska i został wyposażony w panele fotowoltaiczne i pompę ciepła.

Dlatego budynek jest niemal samowystarczalny, a koszt wynajęcia pomieszczenia niski. Każdego będzie na to stać, choćby niewielkiego producenta miodu – mówi wójt.

Podkreśla również, że obiekt i pomieszczenia w nim są tak skonstruowane, iż mogą być wykorzystane na potrzeby społeczne mieszkańców – zebrania wiejskie lub zabawy. Będą również wyposażone w krzesła, biurka, stoły.

Zawsze kibicuję nowym przedsięwzięciom, które mogą wesprzeć ekonomicznie, gospodarczo, organizacyjnie rolników i ludzi pracujących w branży rolno-spożywczej. Tak jest i teraz – mówi Malwina Pasternak, serowarka z Lutomierza (gmina Stoszowice). – Ważne, żeby inkubator żył, był dostępny. Na wsi jest wielu producentów – pszczelarzy, sadowników, masarzy albo producentów pieczywa czy pierogów.

Rzeczywiście tego rodzaju inicjatywy na terenach wiejskich zaczynają być coraz częstsze – mówi Paweł Mazur, hodowca bydła z Zagórza Śląskiego (gmina Walim). – Sądzę, że to dobrze, bo dają nowe możliwości, także przedsiębiorcom z regionu, z branży rolno-spożywczej. Myślę, że wkrótce inkubator się zapełni. Mamy telefony i internet, ale bezpośrednich kontaktów nic nie zastąpi. Będzie to miejsce dla małego biznesu rolników, ale też miejsce spotkań. A tych właśnie z biznesie przecenić nie sposób.

Każda pomoc dla rolnika jest przez nas mile widziana – zaznacza Andrzej Mitczak, hodowca bydła z Ciechanowic (gmina Marciszów). – Być może dla rolników wielkopowierzchniowych takie przedsięwzięcie nie będzie zauważalne, ale dla małych czy średnich wytwórców rolnych tak. Pewnie najczęściej będą to niewielcy producenci żywności, ale ich rozwój także jest potrzebny lokalnej społeczności. Oni też generują miejsca pracy, dochód i podatki wpłacane do gminy.

Na Dolnym Śląsku to już drugie takie przedsięwzięcie – wcześniej inkubator przedsiębiorczości zbudowano we wsi Czadrów w gminie Kamienna Góra.

Paweł Gancarz, wójt gminy Stoszowice, liczy, że inkubator przedsiębiorczości będzie służył rolnikom, ale też całej branży rolno-spożywczej. Tu w trakcie budowy inkubatora

  • Paweł Gancarz, wójt gminy Stoszowice, liczy, że inkubator przedsiębiorczości będzie służył rolnikom, ale też całej branży rolno-spożywczej. Tu w trakcie budowy inkubatora 

fot. Artur Kowalczyk

Artykuł ukazał się w Tygodniku Poradniku Rolniczym 51/2022 na str. 119. Jeśli chcesz czytać więcej podobnych artykułów, już dziś wykup dostęp do wszystkich treści na TPR: Zamów prenumeratę.

autor Artur Kowalczyk

Artur Kowalczyk

dziennikarz "Tygodnika Poradnika Rolniczego", korespondent z Legnicy

dziennikarz "Tygodnika Poradnika Rolniczego", korespondent z Legnicy

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Które pierwiastki w glebie współpracują ze sobą dla lepszego nawożenia?

O antagonizmach i synergizmach między składnikami pokarmowymi wie każdy rolnik. Warto je znać, bo przy bardzo drogich składnikach pokarmowych liczy się efektywność nawożenia.

czytaj więcej

Zawiłe odzyskiwanie państwowej ziemi od ogromnych spółek. Kiedy KOWR przekaże grunty rolnikom?

Głód ziemi w Polsce jest najwyraźniej wprost proporcjonalny do kłopotów, jakie wydają się sprawiać gospodarstwa wielkopowierzchniowe, które nie zamierzały wyłączać 30% dzierżawionej ziemi. A jeśli już to robią, to z oporami i po wieloletnich procesach. Tak jest w wielu zakątkach Polski, m.in. na Opolszczyźnie, Dolnym Śląsku czy w Lubuskiem.

czytaj więcej

OSP Mchówek liczy już 75 lat, ale w 2019 "zaczynali wszystko od zera"

W 1948 r. we wsi Mchówek w powiecie włocławskim, gmina Izbica Kujawska, została powołana do życia ochotnicza straż pożarna. W skład zarządu tworzonej wówczas jednostki weszli prezes Tadeusz Ruciński, naczelnik Szczepan Nawrocki oraz zastępca naczelnika Józef Zieliński.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)