Druhowie OSP Zbiersk są jedną wielką rodziną
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Druhowie OSP Zbiersk są jedną wielką rodziną

26.12.2022autor: Krystyna Nowakowska

Nie od dziś wiadomo, że strażacy ochotniczej straży pożarnej stanowią jedną wielką rodzinę. W szeregach OSP służą całe pokolenia. Niejednokrotnie, w tej samej drużynie są zrzeszeni ojcowie, matki, ich dzieci, a częstokroć i wnuki.

Szczególną okazją, by spędzić rodzinne chwile wśród bliskich i przyjaciół, są święta Bożego Narodzenia. Zaś Wigilia jest szczególnie celebrowana przy wspólnie śpiewanych kolędach. W 2019 r. roku Wigilie zorganizowali strażacy z OSP Piątek Mały, w tym zaś organizację weźmie na siebie kolejna jednostka z gminy, a nad całością przygotowań czuwać będzie prezes Zarządu Gminnego OSP RP dh Rafał Wcisłek.

r e k l a m a

Ochotnicy w Zbiersku działają od 1935 roku

Zbiersk, wieś licząca blisko trzy tysiące mieszańców, położona jest w powiecie kaliskim, w gminie Stawiszyn. Miejscowa jednostka powstała 15 lutego 1935 r. Pomysłodawcami i założycielami byli mieszkańcy wsi: dh Marcin Grabarczyk, który objął wówczas funkcję pierwszego prezesa oraz dh Feliks Banaszkiewicz, któremu powierzono stanowisko komendanta, czyli dzisiejszego naczelnika.

Ochotnicza straż pożarna liczyła wówczas 28 członków. W latach 1935–1937 została wybudowana murowana strażnica – okazały budynek w centrum Zbierska. W 1937 roku mieszkańcy ufundowali jednostce sztandar z wizerunkiem świętego Floriana – patrona strażaków. Lata 1939-1945 to okres II wojny światowej. Okupant niemiecki pozostawił straż pożarną w Zbiersku, ale pod ścisłym nadzorem władz niemieckich. Można określić ją jako „przymusowa straż pożarna”.

– Organizacja, uczestnictwo w najważniejszych świętach i innych imprezach to więcej niż tradycja, to niejako nasz obowiązek – mówi prezes Krzysztof Kazimierczak, prowadzący jednostkę już drugą kadencję. – Wigilia, Wielkanoc, Dzień Strażaka, Święto Niepodległości, Dni Stawiszyna, dożynki gminne to okazja do spotkań z mieszkańcami, członkami rodzin nie tylko ze Zbierska, ale i z terenu całej gminy Stawiszyn.

Zbierscy strażacy z pokolenia na pokolenie

Druh Krzysztof Kazimierczak swoją strażacką przygodę rozpoczął w wieku osiemnastu lat. Poszedł tym samym w ślady swojego ojca Zdzisława, który w zbierskiej OSP jako prezes służył nieprzerwanie przez dwadzieścia trzy lata, obecnie jest przeniesiony w poczet członków dożywotnich.

W moje ślady poszli również najbliżsi – dodaje prezes Kazimierczak – brat Roman, będący czynnym strażakiem, jego syn Szymon oraz córka Paulina. To dowodzi, że strażacy OSP to jedna wielka rodzina, a takich rodzin można wymienić co najmniej kilka. Przy OSP Zbiersk istnieje i działa koło gospodyń wiejskich pod przewodnictwem sołtys Anny Felisiak. Drogie panie, za lata współpracy – dziękuję.

Oprócz MDP w Zbiersku działa także Dziecięca Drużyna Pożarnicza

Stan personalny jednostki to 67 druhów, w Jednostce Operacyjno-Technicznej służy 35 strażaków, w tym osiem kobiet. Prezes może być spokojny o przyszłość jednostki, a to za sprawą licznej i prężnie działającej Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej. Jako jedna z nielicznych w OSP Zbiersk została powołana Dziecięca Drużyna Pożarnicza, a najmłodszym druhem w strukturach zbierskiej jednostki jest Marceli Buchelt – 3,5 lat i Eryk Sosin – 4 lata.

O naszą przyszłość jestem spokojny – mówi z uśmiechem prezes. – Nie ukrywam, że młodzież pracująca pod okiem swojego opiekuna dh. Marka Buchelta oraz naczelnika Romana Radziejewskiego jest dumą całej gminy. Cztery lata temu nasza jednostka w zawodach sportowo-pożarniczych zajęła III miejsce na szczeblu powiatowym. Był to wielki sukces, który po latach pandemii postaramy się powtórzyć. Dmuchamy i chuchamy na naszych młodych następców, wiedząc, że na ich barkach spoczną nasze obowiązki. Odbywamy częste spotkania z młodzieżą w Szkole Podstawowej im. Jana III Sobieskiego. Zapraszamy ich do naszej remizy, by mogli zobaczyć sprzęt, wysłuchać opowieści strażackich. Jak to się mówi, „czym skorupka za młodu nasiąknie, tym na starość trąci”.

Strażacy ze Zbierska to profesjonaliści. Do krajowego systemu KSRG wstąpili 8 marca 1997 r. O ich wszechstronności i doskonałym przygotowaniu do działań może świadczyć posiadanie w swoich strukturach aż sześciu wyspecjalizowanych zespołów. Należą do nich: ratownictwo gaśnicze, chemiczno-ekologiczne, techniczno-drogowe, medyczne, poszukiwawcze oraz wysokościowe.

Strażacy, choćby najlepsi, bez sprzętu wysokiej klasy nie są w stanie wiele zrobić – mówi dh Krzysztof Kazimierczak. – Dzięki Urzędowi Gminy-Miasta Stawiszyn, na czele którego stoi burmistrz Grzegorz Kaczmarek, nie musimy martwić się o realizację inwestycji i zakupy sprzętu. Burmistrz jest jednocześnie członkiem Zarządu Gminnego OSP i doskonale zdaje sobie sprawę, że tylko odpowiednie wyszkolenie i wyposażenie czyni nas skutecznymi powiedział dh Kazimierczak.

Doskonała kondycja strażaków ze Zbierska, nie tylko sprzętowa, to również zasługa wielu instytucji, a nawet hojności i finansowemu wspieraniu strażaków przez osoby prywatne. Wśród wspierających są MSWiA, KSRG, wicemarszałek województwa wielkopolskiego Krzysztof Grabowski, Starostwo Powiatowe Miasta Kalisz z Krzysztofem Nosalem na czele, który jest jednocześnie prezesem Zarządu Powiatowego ZOSP RP powiatu kaliskiego.

Wszystkim darczyńcom serdecznie dziękujemy za wsparcie finansowe – mówi prezes Krzysztof Kazimierczak. – Chciałbym dodać, że od lat wspiera nas lokalny przedsiębiorca prowadzący rodzinną firmę AWW-Wawrzyniak. Państwo Wawrzyniakowie dofinansowali zakup najnowszego samochodu GCBA 5/32 MANN z 2022 r. przekazując kwotę dwustu tysięcy złotych.

Skoro jesteśmy przy sprzęcie, jakim dysponuje jednostka OSP Zbiersk, nie dziwi fakt, że druhowie w swoich działaniach są wyjątkowo skuteczni. Poza wymienionym wcześniej bojowym wozem GCBA MANN, ich flotę uzupełnia lekki samochód SLRT marki Peugeot Boxer z 2017 r. oraz Jelcz GCBA 5/32 z 1996 r.

8 marcu tego roku – wspomina dh Krzysztof Kazimierczak – przekazaliśmy strażakom z Ukrainy naszego STARA 244. Mimo swojego wieku, trzydziestu dwóch lat, jest w pełni sprawny. Pomoc dla walczącej Ukrainy niesiona jest przez wiele jednostek działających na terenie województwa wielkopolskiego. Organizatorem akcji oraz jej pilotowaniem zajmuje się PSP Kalisz, na czele ze starszym brygadierem Tomaszem Polakiem. Przyszłoroczne plany działania mamy już jasno sprecyzowane. Postaramy się doposażyć naszą strażnicę w zakresie gospodarczym, poprawić wygląd zewnętrzny, wymienić leciwego Jelcza z 1996 r. na nowsze auto. Czeka nas jeszcze bardziej wytężona praca z młodzieżą – powiedział na zakończenie prezes Krzysztof Kazimierczak.

Pamiątkowe zdjęcie druhów z OSP Zbiersk – październik 2022 r

  • Pamiątkowe zdjęcie druhów z OSP Zbiersk – październik 2022 r
fot. OSP Zbiersk

Artykuł ukazał się w Tygodniku Poradniku Rolniczym 51/2022 na str. 123. Jeśli chcesz czytać więcej podobnych artykułów, już dziś wykup dostęp do wszystkich treści na TPR: Zamów prenumeratę.

r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Druhowie w Zagwiździu pomagają na każdym kroku, nie tylko podczas zagrożenia

Historia strażaków z Ochotniczej Straży Pożarnej w Zagwiździu swój początek miała blisko dwieście siedemdziesiąt lat temu. W 1755 r. w miejscowej Hucie Żelaza założona została Straż Ogniowa, w której, jak można było się spodziewać, pracy nie brakowało.

czytaj więcej

Niewiele mówią, ale dużo robią - OSP Większyce obchodziły 120 lat!

Druhowie z Większyc (gm. Reńska Wieś), podobnie jak z wielu innych jednostek, nie lubią zbyt dużo mówić o sobie. To wspaniali ludzie, którzy wychodzą z założenia, że to co robią, robią nie dla pochwał i splendoru, lecz z chęci czynienia dobra.

czytaj więcej

Młodzież przyszłością OSP Borki Małe

Historia powstania Ochotniczej Straży Pożarnej w Borkach Małych sięga początku XX wieku. W 1933 r. organizatorem działalności pożarniczej był dh Jan Kowalik, a jego prawą ręką dh Józef Wróbel.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)