Druhowie w Zagwiździu pomagają na każdym kroku, nie tylko podczas zagrożenia
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Druhowie w Zagwiździu pomagają na każdym kroku, nie tylko podczas zagrożenia

22.01.2023autor: Krystyna Nowakowska

Historia strażaków z Ochotniczej Straży Pożarnej w Zagwiździu swój początek miała blisko dwieście siedemdziesiąt lat temu. W 1755 r. w miejscowej Hucie Żelaza założona została Straż Ogniowa, w której, jak można było się spodziewać, pracy nie brakowało.

Z artykułu dowiesz się

  • Jaka jest historia jednostki w Zagwiździu?
  • Ilu członków liczy OSP w Zagwiździu?
  • Jakie działania na co dzień podejmują strażacy w jednostce?

W 1887 r. Straż Ogniowa przekształcona została w ochotniczą straż pożarną. Na jej czele stanął dh Franciszek Grabowski.

Zagwiździe to niewielka, licząca zaledwie tysiąc mieszkańców wieś, położona w powiecie opolskim, w gminie Murów, nad rzeką Budkowiczanką.

Na czele trzydziestoosobowej drużyny strażackiej stoi prezes dh Tomasz Baj, który funkcję prezesa pełni od roku, a w szeregach jednostki służy od 2001 r.

r e k l a m a

Od ponad 20 lat w KSRG

Jednostka w 2000 r. została włączona do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego jako pierwsza z terenu gminy Murów, co zapewniło nieustanną gotowość bojową do działań ratowniczo-gaśniczych na terenie gminy, powiatu, jak również województwa.

W gminie Murów działa sześć jednostek OSP, nad którymi czuwa wójt Michał Golenia wraz z Przemysławem Wienke, który odpowiada między innymi za ochronę przeciwpożarową.

Urząd gminy z wójtem na czele dba o swoje jednostki – mówi prezes Tomasz Baj. – Choćby pomagając nam finansowo w inwestycjach. Dzięki jego wsparciu pięć lat temu pozyskaliśmy wóz GCBA marki Iveco Eurocargo 4x4. Wsparło nas także MSWiA, nasze nadleśnictwo, jak również komendant wojewódzki PSP oraz lokalni przedsiębiorcy, w tym Stora Enso Wood Products Sp. z o.o. Podobnie było z wcześniej nieodpłatnie pozyskanym od policji wozem marki VW Transporter, który po poddaniu odpowiednim modyfikacjom oraz zabiegom udało się przekształcić w lekki pojazd ratownictwa technicznego. Inwestycja ta została zrealizowana dzięki środkom własnym OSP. Fundusze udało nam się zebrać dzięki licznym zbiórkom złomu, które wielokrotnie przeprowadzali strażacy z OSP w Zagwiździu.

Dh Tomasz Baj w szeregi strażackie wstąpił dwadzieścia lat temu za namową kolegów, miał wtedy piętnaście lat. Nie ukrywa, że bakcyla połknął dzięki organizowanym dla strażaków zawodom sportowo-pożarniczym. Jak podkreśla, zawsze może liczyć na swoich bliskich. Druhną wspierającą OSP w Zagwiździu jest żona Beata, a czteroletni syn Grzegorz już głośno domaga się przyjęcia w szeregi strażackie.

Młody, trzydziestopięcioletni prezes Baj spełnia się na swoim stanowisku, podkreślają jego koledzy. Trzydziestoosobową drużynę strażaków tworzą zarówno doświadczeni, jak i młodzi druhowie.

To właśnie decyduje o naszej sile – mówi dh Tomasz Baj. – Połączenie młodości z wieloletnim doświadczeniem starszych kolegów sprawia, że młodzi stają się coraz lepsi, skuteczniejsi w akcjach. Nasza Jednostka Operacyjno-Techniczna liczy czternastu strażaków. Wszyscy są odpowiednio przeszkoleni i mam nadzieję, że już wkrótce kilku nowych młodych druhów zasili szeregi JOT. W naszym gronie służą trzy panie, co jest dla nas wszystkich niewątpliwie powodem do dumy – podkreśla dh Tomasz Baj. – Druhny Karina Lorenc, Judyta Kliscz oraz Paulina Dyczek nie ustępują umiejętnościami i zaangażowaniem swoim kolegom.

Z pucharem za zajęcie I miejsca w gminnych zawodach sportowo-pożarniczych. Od lewej: Mateusz Wowro, Błażej Littmann, Dariusz Dyczek, Dawid Koloczek, Adrian Lauer, Adrian Kliscz

  • Z pucharem za zajęcie I miejsca w gminnych zawodach sportowo-pożarniczych. Od lewej: Mateusz Wowro, Błażej Littmann, Dariusz Dyczek, Dawid Koloczek, Adrian Lauer, Adrian Kliscz

Marzeniem w Zagwiździu jest reaktywacja MDP

Prezes Tomasz Baj wraz z zarządem, jak również jego poprzednicy od dłuższego czasu czynią starania, by reaktywować Młodzieżową Drużynę Pożarniczą, która przed laty była dumą zagwiździańskich strażaków.

Od pewnego czasu mamy z tym problem, miejmy nadzieję, że przejściowy – mówi prezes. – Młodzież wyjechała do miast, a dorośli opuścili wioskę w poszukiwaniu pracy zabierając dzieci. Nie poddajemy się jednak. W miejscowej szkole podstawowej oraz przedszkolu organizujemy ćwiczenia, podczas których pokazujemy na czym polegają nasze zadania, które na bieżąco omawia i wyjaśnia nasz naczelnik Adrian Kliscz, który na co dzień pełni służbę w PSP w Opolu. Prowadzimy pokazy z udzielania pierwszej pomocy, prezentujemy sprzęt i opowiadamy o naszej pracy. W czerwcu ubiegłego roku zorganizowaliśmy dla mieszkańców Zagwiździa oraz okolicznych wsi Rodzinny Piknik Strażacki, który był elementem cyklicznie organizowanego przez nas festynu o nazwie Noc Świętojańska. Wierzę, że wszystkie te działania, o których mówię, przyniosą efekty i jeszcze – jak miało to miejsce przed laty – będziemy dumni z naszej strażackiej młodzieży – powiedział dh Tomasz Baj.

W tym roku druhowie planują zakup nowego lekkiego samochodu ratowniczo – gaśniczego spełniającego standardy i wymogi CNBOP, który ma zastąpić VW dotychczas użytkowanego do ratownictwa technicznego oraz przeprowadzić gruntowną termomodernizację remizy.

Póki co, to tylko plany – mówi dh Tomasz Baj. – Wszystko w rękach naszego zarządu, druhów, z których jestem dumy oraz wójta Michała Goleni.

Prezes Tomasz Baj z synem Grzegorzem

  • Prezes Tomasz Baj z synem Grzegorzem

Poprzedni Prezes OSP w Zagwiździu niezwykle się zasłużyć dla społeczności

Prezes Tomasz Baj bardzo ciepło wypowiada się o swoim poprzedniku, prezesie Andrzeju Puławskim, obecnie druhu wspierającym strażaków z OSP w Zagwiździu.

Nie sposób inaczej oceniać naszego wieloletniego prezesa – mówi dh Baj. – Dzięki niemu jednostka weszła na szybką drogę rozwoju. Do dzisiaj kontynuujemy akcje, które on zainicjował. Co roku w okresie świątecznym od 18 lat zbieramy dary dla Domu Dziecka w Chmielowcach, wspieramy Dom Samotnej Matki z Dzieckiem w Zopowych oraz Dom Pomocy Społecznej w Czarnowąsach. W okresie wiosenno-jesiennym pielęgnujemy tereny zielone oraz opiekujemy się boiskiem wiejskim, gdzie wraz z radą sołecką postawiono ogólnodostępną altanę rekreacyjną. Wraz z mieszkańcami dbamy o zabytkowe cmentarze w naszej gminie, a także o zabytki historyczne w naszej miejscowości, współpracujemy z radą sołecką. Pomagamy mieszkańcom nie tylko podczas zagrożeń.

Strażacy często podkreślają, że ich powinnością jest przede wszystkim nieść pomoc, ratować ludzkie życie i ich dobytek.

To są słowa ze strażackiej przysięgi – mówi prezes Tomasz Baj. – Ostatnio wielokrotnie pomagaliśmy naszym wschodnim sąsiadom z Ukrainy. Przeprowadziliśmy kilka zbiórek żywności, środków czystości, ubrań oraz kocy. Pomagaliśmy osobom, które zamieszkały w okolicy w urządzeniu mieszkania i zaaklimatyzowaniu się w środowisku. Wysyłaliśmy również paczki bezpośrednio do Ukrainy. Nie zapomnieliśmy też o ukraińskich strażakach, którym przekazaliśmy dziesięć kompletów umundurowania bojowego, torby medyczne OSP R1, walizkę medyczną, węże pożarnicze i wiele innego niezbędnego sprzętu – powiedział na zakończenie dh Tomasz Baj.

Pamiątkowe zdjęcie druhów z OSP Zagwiździe

  • Pamiątkowe zdjęcie druhów z OSP Zagwiździe

fot. OSP w Zagwiżdziu

Artykuł ukazał się w Tygodniku Poradniku Rolniczym 3/2023 na str. 57. Jeśli chcesz czytać więcej podobnych artykułów, już dziś wykup dostęp do wszystkich treści na TPR: Zamów prenumeratę.

r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Kolędowanie - piękna tradycja strażaków z OSP Sieraków

OSP Sieraków to jedna z 13 jednostek w gminie Dobczyce. Dużo się w niej dzieje i to nie tylko na polu niesienia pomocy, lecz także uczestnictwa w życiu codziennym wsi i jej mieszkańców. Dzięki temu zaskarbili sobie szacunek, sympatię, życzliwość i wdzięczność.

czytaj więcej

Druhowie OSP Zbiersk są jedną wielką rodziną

Nie od dziś wiadomo, że strażacy ochotniczej straży pożarnej stanowią jedną wielką rodzinę. W szeregach OSP służą całe pokolenia. Niejednokrotnie, w tej samej drużynie są zrzeszeni ojcowie, matki, ich dzieci, a częstokroć i wnuki.

czytaj więcej

Prezes OSP Wysocko Wielkie: strażak z przypadku i ciekawości

Druh Wojciech Krawczyk - jak sam przyznaje - strażakiem został w wieku dwudziestu siedmiu lat z przypadku i ciekawości. Dzisiaj pełni funkcję prezesa OSP Wysocko Wielkie i dzięki tej decyzji poznał wielu wspaniałych, wartościowych ludzi.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)