Depilację znano już w starożytności. Jaka będzie dla nas najlepsza?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Depilację znano już w starożytności. Jaka będzie dla nas najlepsza?

09.10.2022autor: Karolina Kasperek

Depilacja przeszła długą drogę, odkąd nasi przodkowie w jaskiniach używali pęsety zrobionej z muszelek, a starożytni Rzymianie – maszynek do golenia z krzemienia. Chociaż metody usuwania włosów wyewoluowały od tego czasu, cel jest ten sam. Ale pamiętajmy – choć większość z tych metod jest odpowiednia dla wszystkich rodzajów skóry, niektóre nadal są bolesne, inne drogie, a dla niektórych z nas nawet niebezpieczne.

Z artykułu dowiesz się

  • Jakie są wady stosowania wosku w depilacji?
  • Na czym polega depilacja nicią?
  • Na czym polega metoda elektrolizy w depilacji?

Podobnie jak moda, trendy depilacji pojawiają się i znikają, więc to, co jest teraz w modzie, może nie być modne już za 10 lat, jak choćby przesadnie wyostrzone brwi z lat 90. ubiegłego wieku. Podobnie pełny brazylijczyk może nie być twoją idealną estetyką w wieku 60 lat, więc trwałe metody usuwania włosów, takie jak laser lub elektroliza, mogą nie być najlepszym wyborem – mówi Rachel Couvrey z GiGi Wax.

Do jakich zatem metod możemy się uciec, chcąc pozbyć się niechcianych włosów na ciele, jeśli nie ma to być dający efekt na bardzo krótko krem do depilacji?

r e k l a m a

Wosk skuteczną metodą w depilacji 

Najpopularniejszą metodą na świecie jest wosk. Polega na usunięciu całego mieszka włosowego, z cebulką, poprzez nałożenie na skórę w miejscu niechcianego owłosienia rozgrzanego wosku (miękkiego lub twardego). Wosk można stosować na większości obszarów ciała. Jest ogólnie uważany za bezpieczny i skuteczny. Ponieważ usuwa włosy wraz z mieszkiem, rezultaty wosku często utrzymują się dłużej niż inne tymczasowe metody usuwania włosów. Co więcej, wosk jest bardzo skuteczny w usuwaniu krótkich i trudnych do usunięcia włosów, a po kilku woskach (bez golenia lub pęsety) włosy zaczynają rosnąć bardziej miękkie, delikatniejsze i rzadsze.

Wady wosku? Depilacja woskiem może czasami zrywać włosy, uniemożliwiając ich całkowite usunięcie, a część wosku może przywierać do skóry i powodować pieczenie po usunięciu. Ponadto włosy muszą być wyhodowane do około 12 milimetrów do zabiegu.

Pęseta jest przydatna do kształtowania brwi

W tej metodzie pęsety używa się do usuwania każdego pojedynczego włosa. Pęseta jest przydatna do kształtowania brwi i usuwania „zabłąkanych” włosków na twarzy i ciele. Ale ta metoda ma wady. Oprócz tego, że jest powolna i bolesna, pęseta może złamać włosy, zamiast je wyciągać, co może powodować gęstszy odrost. Ponadto istnieje ryzyko infekcji, jeśli narzędzie nie zostanie odpowiednio wysterylizowane.

Bawełniana nić szybsza niż pęseta

W tej metodzie cienka podwójna nić bawełniana lub poliestrowa jest skręcana, a następnie nawijana na obszary niechcianych włosów. Chociaż najczęściej wykonuje się ją na brwiach, można tę metodę stosować również na twarzy, szyi i palcach. Jest uważana za szybszą opcję niż pęseta, ponieważ usuwa kilka włosów naraz, ale poziom dyskomfortu jest podobny. A wady? Według Lindsay Miller, prezes Lycon Precision Waxing USA, depilacja nicią nie jest zalecana w przypadku skóry trądzikowej, ponieważ skręcenie nici może spowodować pęknięcie wyprysku. Ponadto włosy są czasami przycinane na powierzchni skóry, a nie wyciągane od korzenia, co może powodować ich szybszy odrost.

Depilacja laserem jest długotrwała, ale daje trwałe efekty. Wymaga też chronienia skóry przed słońcem przez jakiś czas

  • Depilacja laserem jest długotrwała, ale daje trwałe efekty. Wymaga też chronienia skóry przed słońcem przez jakiś czas

Laser dobry, ale ma wady

Laser wykorzystuje się do uszkodzenia mieszka włosowego, co hamuje odrost włosa. Laser ma wiele zalet. To metoda idealna dla osób o jasnej karnacji i ciemnych włosach, depilacja laserowa jest skuteczną opcją, ponieważ u większości następuje trwałe usunięcie owłosienia w miejscu zabiegu po trzech do siedmiu sesji. Pomiędzy zabiegami włosy odrastają, ale są coraz bardziej miękkie i rzadsze, aż w końcu przestają odrastać. Jeśli jednak nastąpi odrost, można go ponownie usuwać, ale po upływie 6 do 12 miesięcy. Dzisiejsze lasery wykorzystują inteligentniejszą technologię niż lasery z przeszłości i są w stanie lepiej chronić skórę przed uszkodzeniami. Wykorzystuje się tu urządzenia chłodzące.

Chłodzenie skóry przy jednoczesnym dostarczaniu energii laserowej zapobiega urazom termicznym i znacznie zmniejsza ryzyko przebarwień pozapalnych lub oparzeń – mówi dr Kally Papantoniou, dermatolog kosmetyczny w Advanced Dermatology PC w Nowym Jorku.

Laser dobry, ale ma wady. To czasochłonna i kosztowna opcja i wymaga kilku do kilkunastu wizyt. Kto zdecyduje się na tę metodę, musi unikać słońca przez sześć tygodni przed zabiegiem i po nim, ponieważ ekspozycja na słońce zmniejsza jego skuteczność i zwiększa ryzyko powikłań. Efekt zależy również od takich czynników, jak wzrost włosów, kolor i tekstura. Dziś stosuje się różne długości fal, dobrane dla różnych typów skóry. Do ciemniejszej stosuje się lasery o dłuższych długościach fal, które działają głębiej w skórze. Depilacja laserowa nie jest zalecana osobom z jasnymi włosami. Wszystkie lasery do włosów działają poprzez celowanie w pigment. Zatem jeśli brakuje pigmentu, laser będzie nieskuteczny.

Elektroliza – dla blondynek

Elektroliza polega na użyciu urządzenia zawierającego bardzo cienką igłę lub sondę, która jest wprowadzana bezpośrednio do mieszka włosowego na twarzy lub ciele, aby zniszczyć miejsce wzrostu włosa energią cieplną.

Ta metoda jest skuteczna w usuwaniu włosów przez długi czas (nawet na stałe) i nadal jest jedynym sposobem na trwałe usunięcie białych i bardzo blond włosów. Minusem metody jest jej czasochłonność, kosztowność i ryzyko przebarwień skóry, jeśli nie zostanie zastosowana prawidłowo.

Wosk przydaje się szczególnie do usuwania bardzo krótkich i opornych włosków

  • Wosk przydaje się szczególnie do usuwania bardzo krótkich i opornych włosków

Cukier nie tylko do herbaty

Depilacja cukrem to starożytna egipska metoda polegająca na użyciu pasty cukrowej lub żelu wykonanego z wody, cukru i soku z cytryny nakładanych na skórę, a następnie usuwanych szybkim ruchem, co powoduje usunięcie włosa z mieszka.

Cukrowanie to całkowicie naturalna technika, która delikatnie złuszcza skórę oraz eliminuje włoski i zapobiega ich wrastaniu. Nie wymaga użycia patyczków ani pasków, dzięki czemu nie ma ryzyka zanieczyszczenia. Cukier jest rozpuszczalny w wodzie, więc nie przykleja się do żywych komórek skóry, usuwa włosy u nasady, nie niszcząc skóry, nie zawiera substancji zapachowych ani barwników, które mogłyby podrażniać. Cukier ma też wady. Ta metoda jest czasochłonna, a niewłaściwie wykonana może podrażniać skórę, powodując zaczerwienienia i guzki.

fot. freepik

Artykuł ukazał się w Tygodniku Poradniku Rolniczym 39/2022 na str. 116. Jeśli chcesz czytać więcej podobnych artykułów, już dziś wykup dostęp do wszystkich treści na TPR: Zamów prenumeratę.

autor Karolina Kasperek

Karolina Kasperek

redaktorka "dział "Wieś i Rodzina"

Karolina Kasperek w "Tygodniku Poradniku Rolniczym" prowadzi dział "Wieś i Rodzina". Specjalizuje się w tematach społecznych, w tym poradach dla KGW.

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Czy drastyczne podwyżki opłat za świadectwa zdrowia zwierząt zostaną cofnięte?

Ministerstwo rolnictwa tłumaczy się z niedawnych podwyżek za czynności wykonywane przez Inspekcję Weterynaryjną. Padła też ważna deklaracja. Rozporządzenie, które wprowadziło ogromne niezadowolenie rolników jest obecnie analizowane i niewykluczone są jego zmiany.  

czytaj więcej

Podwyżki opłat za świadectwa zdrowia świń uderzą w małe gospodarstwa

11 sierpnia weszło w życie rozporządzenie Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi, które znacząco podnosi stawki opłat, między innymi za wystawianie świadectw weterynaryjnych. Nowy cennik oznacza podwyżki nawet o 1000%, które w dużej mierze uderzą przede wszystkim w mniejsze gospodarstwa oraz te, które dokonują uboju na użytek własny.

czytaj więcej

OSP Mchówek liczy już 75 lat, ale w 2019 "zaczynali wszystko od zera"

W 1948 r. we wsi Mchówek w powiecie włocławskim, gmina Izbica Kujawska, została powołana do życia ochotnicza straż pożarna. W skład zarządu tworzonej wówczas jednostki weszli prezes Tadeusz Ruciński, naczelnik Szczepan Nawrocki oraz zastępca naczelnika Józef Zieliński.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)