40 tys. sołtysów w Polsce. Jak ich obowiązki zmieniły się przez pandemię
r e k l a m a
Partnerzy portalu

40 tys. sołtysów w Polsce. Jak ich obowiązki zmieniły się przez pandemię

13.03.2021autor: Natalia Marciniak-Musiał

W 2021 r. Ogólnopolski Dzień Sołtysa obchodzony 11 marca przypadł w czwartek. Sołtys jest najważniejszą osobą we wsi. Praca ta jest wymagająca, ale pełniona społecznie. Czy pandemia koronawirusa bardzo zmieniła życie sołtysom i sołtyskom w ostatnim roku?

W Polsce istnieje 40 tys. sołectw

Sołectwo jest jednostką pomocniczą samorządu gminnego. Sołtys, który stoi na czele wiejskiej społeczności, jest także organizatorem, administratorem i osobą łączącą mieszkańców. Sołtysowanie jest pracą społeczną, bardzo wymagającą, więc nie wszędzie znajdują się chętni do pełnienia takiej funkcji. Pracę sołtysa wspomaga Rada Sołecka. Kadencja trwa 4 lata i często dana osoba pełni funkcje sołtysa kilka kadencji. Dawniej zarządzaniem wsi zajmowali się głównie mężczyźni, ale to się cały czas zmienia i coraz więcej kobiet dobrze odnajduje się w tej funkcji. 

r e k l a m a
Kandydat na sołtysa musi mieć ukończone 18 lat, a dieta wynosi kilkaset złotych miesięcznie.

Sołtysi i sołtyski należą zazwyczaj do społeczników, którym ogromną radość i satysfakcję daje praca z ludźmi, którzy ochoczo angażują się w życie swoich małych społeczności. Tak aby każdemu żyło się lepiej.

Jakim człowiekiem powinien być sołtys?

Dobry sołtys jest cierpliwy i odpowiedzialny. Powinien także charakteryzować się dobrą organizacją, a także umiejętnym administrowaniem. To sołtysi najczęściej dba o integrację mieszkańców, a także o to, żeby gmina “pamiętała” o danej miejscowości i dokonywała w niej inwestycji.

Jakie sprawy załatwia sołtys?  Od spraw poważnych po sprawy zabawne w zależności od zorientowania mieszkańców i ich potrzeb.

Do obowiązków sołtysa należy m.in.:
  • Organizacja życia kulturalnego wsi (festynów, zabaw, spotkań)
  • Pobór podatków
  • Utrzymanie dróg i oświetlenia
Niestety pandemia COVID-19 znacząco ograniczyła możliwości integracyjne mieszkańców wsi. Trudniej o nawiązywanie więzi, a spotkania online nie są takie same jak te w “realu”. Przez co działalność sołtysów została mocno ograniczona.
Zatem nam pozostaje życzyć wszystkim Sołtysom i Sołtyskom wiele radości i satysfakcji z pracy, a także sukcesów i spełnienia marzeń, nie tylko w sołtysowaniu.


Oprac.  Natalia Marciniak-Musiał
Zdjęcie: pixabay
autor Natalia Marciniak-Musiał

Natalia Marciniak-Musiał

dziennikarka strony internetowej Tygodnika Poradnika Rolniczego

dziennikarka strony internetowej Tygodnika Poradnika Rolniczego

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Czy w niedzielę 21 marca sklepy będą otwarte?

Ograniczenie handlu w niedzielę oraz dodatkowo lockdown na niektóre branże wprowadzają dezorientacje wśród klientów. Czy 21 marca będzie niedzielą handlową?

czytaj więcej

Wróble, czajki i gawrony znikają z polskich wsi. Dlaczego?

Gawron, wróbel albo czajka nie są już typowe dla krajobrazu polskiej wsi. Zresztą dużo więcej gatunków jest zagrożonych wyginięciem o czym jasno mówi najnowsza Polska Czerwona Księga wydana przez Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków. Co jest tego powodem?

czytaj więcej
Aktualności

Nowa ustawa o sołtysach w Sejmie – to ma wzmocnić ich pozycję

W Dniu Sołtysa do Sejmu trafił projekt ustawy o sołtysach i radach sołeckich, który ma wzmocnić ich pozycję. Oprócz nowych kompetencji proponuje się, aby sołtysi otrzymywali z budżetu państwa pensje w wysokości połowy minimalnego wynagrodzenia.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)