Sztuczna inteligencja pozwoli monitorować dobrostan krów
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Sztuczna inteligencja pozwoli monitorować dobrostan krów

23.02.2022

Dzięki sztucznej inteligencji, kamerom i skanowaniu 3D, hodowcy bydła (ale też i trzody) mogą poznać nastrój i samopoczucie swojego stadka. To odkrycie naukowców z Bristol Robotics Lab przy University of the West of England.

Na czym polega technologia Herdvision?

Dawniej było łatwiej – mniejsze stada, długowieczne zwierzęta i właściciel znający na wylot swoje podopieczne. Dziś, w dobie globalizacji, nie jest już to takie proste. Coraz więcej zwierząt przypada na jednego opiekuna, który już nie ma czasu zajmować się każdą sztuką.

Z pomocą przychodzi technologia – połączenie możliwości skanera 3D oraz sztucznej inteligencji. Obecnie na 10 farmach bydła testowana jest technologia Herdvision, która rejestruje zmiany w fizycznym samopoczuciu, ruchliwości i wadze każdej krowy, zanim zmiana stanie się widoczna dla ludzkiego oka. Wszystko oczywiście jest rejestrowane i możliwe do prześledzenia.

Szczęśliwe krowy są tańsze w utrzymaniu

Naukowcy z Bristol Robotics Laboratory już zaobserwowali, że szczęśliwe zwierzęta wymagają mniej antybiotyków, sterydów i paszy.

Artur Puławski
Zdjęcie: Beata Dąbrowska

Artykuł ukazał się w magazynie Elita Dobry Hodowca 6/2020 na str. 6. Jeśli chcesz czytać więcej podobnych artykułów, już dziś wykup dostęp do wszystkich treści na Elicie: Zamów prenumeratę.

r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Dopłaty dobrostanu 2022 - co się zmieniło? Na jakich zasadach rolnik dostanie wsparcie?

Kolejny rok z rzędu rolnicy mogą ubiegać się o dopłaty do podwyższonego dobrostanu zwierząt. O wsparcie mogą wnioskować rolnicy posiadający krowy, świnie oraz owce. Jak zmieniły się zasady ubiegania się dopłaty dobrostanowe?

czytaj więcej

List do redakcji: dla czyjego dobra ten dobrostan krów?

Od października ubiegłego roku do 21 stycznia br. trwały – ogłoszone przez KE – społeczne konsultacje dotyczące dobrostanu zwierząt, których celem ma być właśnie poprawa dobrostanu zwierząt oraz poszerzenie zakresu przepisów przez dostosowanie ich do najnowszych badań naukowych, aktualnych priorytetów i oczekiwań społecznych. Swoją opinią na ten temat podzielił się nasz stały Czytelnik – hodowca bydła mlecznego z województwa podkarpackiego.

czytaj więcej

Ubój z konieczności, a eutanazja krowy – jaka różnica?

Czym różni się ubój z konieczności od eutanazji zwierzęcia i jakie kryteria muszą zostać spełnione, żeby podjąć decyzję o uboju bądź uśpieniu krowy?

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)