Ubój z konieczności, a eutanazja krowy – jaka różnica?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Ubój z konieczności, a eutanazja krowy – jaka różnica?

04.03.2022

Czym różni się ubój z konieczności od eutanazji zwierzęcia i jakie kryteria muszą zostać spełnione, żeby podjąć decyzję o uboju bądź uśpieniu krowy?

Kiedy można dokonać uboju z konieczności?

Ubój z konieczności (ubój nagły) dotyczy zwierzęcia, które musi być poddane natychmiastowemu ubojowi, bo uległo przykładowo wypadkowi i jest niezdolne do transportu. Oszołomienie następuje poprzez strzał z aparatu ubojowego. Maksymalnie po 60 sekundach następuje śmierć przez wykrwawienie. Lekarz weterynarii kontroluje na miejscu oznaki życia oraz ma pieczę nad humanitarnym przebiegiem procesu. Stwierdza śmierć jeśli dojdzie do zatrzymania oddechu, ustania pracy serca oraz braku odruchu powiekowego.

Do 1 godziny po uboju zwierzę powinno być dostarczone do zakładu w celu schłodzenia tuszy oraz badania pośmiertnego. Do uboju z konieczności można wykorzystać ubojnie mobilne.

Kiedy należy poddać krowę eutanazji?

Uśmiercanie/eutanazja w nagłych wypadkach - stosuje się ją w przypadku zwierząt, które cierpią z powodu bólu, są ranne lub nieuleczalnie chore. Jeśli krowa jest wysoko cielna (ostatni miesiąc ciąży), cielę można uratować przez cesarskie cięcie w trybie nagłym. Decyzję o eutanazji podejmuje hodowca ze wsparciem lekarza weterynarii. W trakcie eutanazji, zwierzę dostaje narkotyk, który najpierw prowadzi do głębokiego znieczulenia, a następnie do zatrzymania akcji serca i ustania oddychania. U krów cielnych stosuje się środek, który przekracza barierę krew–łożysko.

Zdjęcie: Andrzej Rutkowski

Artykuł ukazał się w magazynie Elita Dobry Hodowca 5/2021 na str. 41. Jeśli chcesz czytać więcej podobnych artykułów, już dziś wykup dostęp do wszystkich treści na Elicie:  Zamów prenumeratę.

r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Otłuszczenie u krów – początek błędnego koła

Obniżona skuteczność unasienniania może prowadzić do zbyt długiego okresu międzywycieleniowego. Krowy takie są w momencie zasuszania przekondycjonowane (wartość BCS wynosi powyżej 4,0).

czytaj więcej

Sztuczna inteligencja pozwoli monitorować dobrostan krów

Dzięki sztucznej inteligencji, kamerom i skanowaniu 3D, hodowcy bydła (ale też i trzody) mogą poznać nastrój i samopoczucie swojego stadka. To odkrycie naukowców z Bristol Robotics Lab przy University of the West of England.

czytaj więcej

Jak zaoszczędzić na uprawie roślin pastewnych?

Drogie nawozy i olej napędowy – ten sezon będzie dla rolników kosztowny! Co robić, by zaoszczędzić na uprawie roślin paszowych?  

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)