Jak funkcjonuje pływająca farma krów w Rotterdamie?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Jak funkcjonuje pływająca farma krów w Rotterdamie?

19.08.2021autor:

Pierwsza na świecie pływająca farma w Rotterdamie zyskuje rozgłos. Żyją na niej 32 krowy, które dziennie dostarczają mieszkańcom miasta 800 litrów mleka.

Jak zbudowana jest pierwsza na świecie pływająca farma?

Całość zajmuje 3 piętra – na parterze znajduje się mleczarnia, na pierwszym piętrze zwierzęta, a na drugim przechowywana jest pasza. Wszystko usytuowane na kwadratowej barce, w kształcie sześcianu, w większości przeszklonej.

Energii dla „floating farm” dostarczają panele fotowoltaiczne. Jak podkreślają autorzy koncepcji farmy w porcie – produkowanie jedzenia w ten sposób może być rozwiązaniem dla nieuniknionego problemu niedoboru ziemi uprawnej. Tym samym hodowle przeniosą się ze wsi do miast, co pozwoli zaoszczędzić na transporcie i da mieszkańcom miast dostęp do zdrowej i naturalnej żywności.

Jaki był koszt postawienia pływającej farmy?

Pływająca farma kosztowała 2,5 mln euro, pieniądze wyłożyli prywatni inwestorzy, którzy pragną się przyczynić do „budowy lepszego jutra”. Ciekawa jest koncepcja żywienia – to odpadki miejskie (które w przeciwnym razie zostałyby spalone, wzmagając zanieczyszczenie powietrza), pszenica z lokalnego browaru oraz trawa koszona dwa razy w tygodniu na pobliskim stadionie. Z obornika na farmie produkuje się nawóz na sprzedaż, trwają prace naukowe nad wykorzystaniem moczu.

Wszystko począwszy od doju po dystrybucję paszy jest zautomatyzowane. Oprócz mleka (pełnego), na floating farm produkuje się również masło i kilka rodzajów jogurtu. Sprzedaż odbywa się w kontenerze na pomoście przez sześć dni w tygodniu. W planach jest powiększenie farmy o kurniki i warzywniaki z uprawą sałaty, bazylii, mięty i innych ziół.

To pierwsza taka farma, ale na pewno nie ostatnia!

W podobne przedsięwzięcie w najbliższym czasie wchodzą Singapur, Nowy Jork i niektóre miasta chińskie.

Zdjęcie: Youtube

r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Prawidłowy dój bydła – o czym należy pamiętać?

Jakich zasad trzeba przestrzegać i na co zwracać uwagę, aby higienicznie i bezpiecznie przeprowadzić dój krów? Zalecenia w tym zakresie zaprezentował hodowcom Paweł Szpak z firmy De Heus Polska, partnera programu Krowie na Zdrowie.

czytaj więcej
Aktualności branżowe

Strauss Farmers Cup: projekt Bardowskiego najlepszy wśród europejskich farmerów!

Niemiecki producent odzieży roboczej przygotował konkurs dla sześciu europejskich rolników. Ich zadanie polegało na przygotowaniu nowego logo firmy w najbardziej kreatywny sposób. 

czytaj więcej

Kuriozalne kary dla rolników za obciążanie pryzm kiszonkowych oponami. Polska Federacja interweniuje

Widok pryzm kiszonkowych pokrytych folią i starymi oponami nie jest w gospodarstwach mlecznych, ani niczym nowym, ani szczególnie zaskakującym. Zaskakuje za to kara, jaką może nałożyć na nieświadomego rolnika Główny Inspektorat Ochrony Środowiska za wykorzystanie zużytych opon bez wymaganego zezwolenia. Maksymalnie może ona bowiem wynosić aż 1 mln złotych!  

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)