Warsztat profi: wszystkożerna tarcza diamentowa
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Warsztat profi: wszystkożerna tarcza diamentowa

18.11.2019autor: dr Artur Jakubek

Cobra Pantophage to diamentowa tarcza tnąca, która wg producenta sprawdza się przyprzecinaniu prawie wszystkiego. Przetestowaliśmy ją w bardziej lub mniej rzeczywistych sytuacjach.



Do szlifierek kątowych lub przecinarek spalinowych dostępne są różne tarcze tnące, ale każda z nich jest przeznaczona do innego materiału. Ślusarz nie ma problemu, ponieważ przecina tylko stal. Tak samo jest z firmami zajmującymi się obróbką kamienia, które wycinają kamień za pomocą specjalnych tarcz do kamienia. Dla nich przeznaczone są drogie, wysokoobrotowe tarcze diamentowe. W rolnictwie sytuacja wygląda zgoła inaczej: w żadnej innej branży zakres obowiązków nie jest aż tak zróżnicowany, i do tego w tak ciężkich warunkach. Rolnik musi znać się na prawie wszystkich zawodach. Czasem trzeba coś przykręcić, czasem zespawać, kiedy indziej wymurować lub wybetonować, a potem zająć się stolarstwem. Zazwyczaj wiele razy trzeba improwizować. Jeśli chcesz coś tutaj osiągnąć, potrzebujesz doskonałego sprzętu wysokiej jakości, który jest uniwersalny i nie zawiedzie w krytycznym momencie.

Diamentowa tarcza Pantophage

Wydaje się, że branża dostrzegła te potrzeby. Od pewnego czasu na rynku dostępna jest uniwersalna tarcza diamentowa o handlowej nazwie Pantophage. W biologii termin „pantophage” oznacza wszystkożerność. Jako wszystkożerni użytkownicy wszelkich nowinek technicznych chcieliśmy sprawdzić ten produkt. Można z nim wyciąć bardzo wiele, w różnych materiałach. Od kamienia po stal i szkło – tego ostrza nie powinien zatrzymać praktycznie żaden materiał. Prędkość cięcia, np. w kamieniu, powinna być znacznie większa niż w przypadku użycia konwencjonalnej tarczy diamentowej.
Skład materiału, z którego wykonano tarczę jest trudny do identyfikacji gołym okiem, ale od razu widać, że ziarna diamentu znajdują się nie tylko na krawędzi tnącej, ale także na jej bocznej powierzchni.

Tarcza wszystkożerna

Przetestowaliśmy dysk w różnych materiałach. W betonie próbowaliśmy poznać różnicę w szybkości cięcia w porównaniu ze standardową tarczą diamentową. Jednak szczególnie interesowała nas zdolność tarczy do jednoczesnego przecinania różnych materiałów. Czy jest odpowiednia w przypadku najtwardszego betonu zbrojonego o dużej zawartości zbrojenia, jak również gumy lub stali w oponach. 

Szerzej w wydaniu "profi" 5/2019.

opr. aj

autor dr Artur Jakubek

dr Artur Jakubek

redaktor naczelny magazynu Profi

<p class="MsoNormal">redaktor naczelny magazynu „profi”</p>

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Testy maszyn

Test profi: pilarki akumulatorowe

Pod lupę wzięliśmy pięć pilarek łańcuchowych zasilanych bateryjnie. To sprzęt do użytku domowego, w gospodarstwie  i na budowie.

czytaj więcej

Warsztat profi: smarownice i akcesoria

Dzień bez nasmarowania mechanizmów maszyny może być dniem straconym – szczególnie w żniwa. Prezentujemy rozwiązania firm Pressol i Umeta, które przydadzą się podczas pracy ze smarownicą.

czytaj więcej

Warsztat profi: Connix, lampy bez kabli

Tylne lampy Connix są wyposażone w akumulatory i mocowane do maszyny za pomocą wbudowanych magnesów. Są włączane i sterowane przez nadajnik radiowy, znajdujący się w 7-pinowej wtyczce, z którego zamiast przewodu wystaje antena. 

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)