Test profi: pilarki akumulatorowe
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Test profi: pilarki akumulatorowe

20.01.2020autor: Jan Józefowicz

Pod lupę wzięliśmy pięć pilarek łańcuchowych zasilanych bateryjnie. To sprzęt do użytku domowego, w gospodarstwie  i na budowie.



Oprócz pilarek Husqvarna i Stihl, są także modele Kärcher, Oregon i Stiga. Z naszego testu dowiesz się, który sprzęt najlepiej pasuje do twoich potrzeb.

Nie szukaj gniazdka

To prawda: w lesie nie znajdziesz gniazdka elektrycznego! Ale pilarkami łańcuchowymi pracują nie tylko drwale. Są nieocenione podczas przycinania desek w zagrodzie, skracania łat w trakcie zadaszania budynku, przygotowywania choinek na sprzedaż lub drewna na opał. Zakres zastosowania pił łańcuchowych (33 cm) jest duży, nawet bez pracy w lesie!

Jak one sobie radzą?

Chcieliśmy sprawdzić, jak akumulatorowe pilarki łańcuchowe radzą sobie w trakcie lekkich prac. Ich największą zaletą w porównaniu z pilarkami benzynowymi jest to, że nie ma spalin! Ma to szczególnie istotne znaczenie podczas pracy w pomieszczeniach zamkniętych, np. przy montażu okna dachowego do pokoju dziecięcego. Tam bez wahania można sięgnąć po akumulatorową piłę łańcuchową.

Piły akumulatorowe są również cichsze niż piły zasilane benzyną – ale nie dotyczy to wszystkich modeli. Nasze zestawienie  w tabeli pokazuje, że maksymalny poziom hałasu to 98,7 dB(A).

r e k l a m a

Ładowanie kosztuje grosze!

Choć baterie do takich urządzeń są drogie, ale wysoka sprawność silników prądu stałego sprawia, że koszty paliwa są praktycznie nieistotne. W przypadku czterech testowanych pilarek, przy cenie energii elektrycznej 0,55 zł/kWh, ładowanie akumulatora kosztuje grosze! Dla porównania: 0,25 litra dwusuwowej mieszanki kosztuje obecnie ok. 5 zł.

Kolejną niekwestionowaną zaletą pił elektrycznych jest fakt, że akumulator całkowicie eliminuje pociąganie za linkę, co ma miejsce w przypadku uruchamiania silnika spalinowego. Modele Kärcher, Oregon i Stihl mają taką właściwość, że włączenie piły jest nawet zbyt łatwe. Ale więcej na ten temat nieco dalej.

Oto testowane przez nas modele:

  • Husqvarna 536 LiXP
  • Kärcher CS 330 Bp Professional
  • Oregon CS 300
  • Stiga SC 80 AE
  • Stihl MSA 200 C

Kärcher producentem pił łańcuchowych? Niektórzy przecierają oczy ze zdziwienia. Wyjaśniamy – w tym zakresie Kärcher współpracuje z „Ego Power+”. To międzynarodowa grupa produkcyjna z siedzibą w Nanjing (Chiny). Ma prawa do znaków towarowych między innymi dla „Flex” i „Skil”.

opr. jj

Cały artykuł znajdą Państwo w magazynie „profi” 1/2020 od str. 64

autor Jan Józefowicz

Jan Józefowicz

redaktor

<p class="MsoNormal">redaktor magazynu „profi" i portalu profitechnika.pl</p>

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Profi 2-2020 już w druku

W najnowszym wydaniu profi 2-2020 przeczytasz wiele ciekawych informacji. Oto niektóre z nich:

czytaj więcej

Dotacje na nawadnianie: poradnik w profi

W profi pokazujemy praktyczne rozwiązania, jak zbudować od podstaw sprawny system nawodnieniowy w gospodarstwie, pobór wody, stawy i sieć rozprowadzającą. Do tego stawki opłat za wodę i poradnik, jak przygotować pozwolenia wodnoprawne.

czytaj więcej

Test profi: porównanie 10 reflektorów LED

Czy dobry reflektor musi być drogi albo czy drogi zawsze jest dobry? Czy reflektor LED może powodować zakłócenia radia? To wszystko sprawdziliśmy w teście 10 reflektorów roboczych LED.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)