Kolejna nowelizacja ustawy śmieciowej
r e k l a m a
Partnerzy portalu
WAŻNE
Jak rozwiązać umowę dzierżawy obwodu łowieckiego?Już dłużej nie wytrzymam z arogancją myśliwych z naszego koła łowieckiego. Zamiast współpracy i dbałości o odstrzał zwierzyny, myśliwi urządzają sobie podchody na moich polach i libacje. A stada jeleni i tabuny dzików tratują moją pszenicę i rzepak. Jak doprowadzić do rozwiązania koła łowieckiego – pyta redakcję Agrarlex rolnik spod Raciborza.

Kolejna nowelizacja ustawy śmieciowej

19.01.2021autor: dr Piotr Łuczak

Recykling odpadów tak, ale na ile frakcji? Nowe kadry za śmiecenie na polach i w lesie – tak, ale jakie kary? Czytaj w Agrarlex.

Od 1 stycznia br. obowiązuje znowelizowana ustawa o utrzymaniu porządku i czystości w gminach. Wprowadza ona wymogi sortowania odpadów przez samorządy na 5, a nie 4 frakcje. Nowelizacja ustawy przywraca jednocześnie starsze zapisy liczenia frakcji odpadowych, tyle że tylko za 2020 r. Ma to ochronić samorządy przed karami za niedotrzymanie wymogu 50% poziomu recyklingu odpadów komunalnych. 
Według danych za 2018 rok – bo wciąż nie ma nowszych statystyk – ok. 15% gmin w kraju nie osiągnęło jeszcze wymaganego poziomu recyklingu.
Nowe standardy miały ruszyć od 1 stycznia br., w tym możliwość gromadzenia odpadów komunalnych w 3, a nie 4 czy 5 pojemnikach. Wiele samorządów zwlekało z nowymi planami, wiedząc, że resort klimatu i ochrony środowiska wprowadzić chce kolejne zmiany. Zrobił się więc bałagan. A nowe propozycje do nowelizacji znowelizowanej ustawy właśnie się pojawiły!

Kary za śmiecenie

Kolejna propozycja zmian w nowelizacji ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, złożona przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska, dotyczy kar za śmiecenie.
Jest propozycja, aby wzrosły kary z 300 zł do 5000 zł – obecnie to kwota 500 zł. Dzisiejsza stawka jest wprost śmiesznie niska i – mówiąc szczerze – opłaca się zwłaszcza tym, którzy nie wzdragają się wywieźć do rowu czy lasu całą ciężarówkę odpadów, najczęściej budowlanych.
Inną kategorią odpadów są odpady niebezpieczne. Te, poza szpeceniem krajobrazu i utrapieniem dla właścicieli zanieczyszczonego gruntu, mogą stanowić realne zagrożenie dla życia i zdrowa ludzi i organizmów żywych. Za pokątnie ich wyrzucanie mają być podniesione kary finansowe z 1 do 5 mln zł oraz zagrożenie pozbawieniem wolności do lat 8.
Podstawa prawna: nowelizacja Ustawy o czystości i porządku w gminach z 13 września 1996 r. ze zm.
Opr. pł
autor dr Piotr Łuczak

dr Piotr Łuczak

Były redaktor naczelny Agrarlex. Ekonomista. Wcześniej pełnił funkcje red. naczelnego w Profi Technika oraz w Tygodniku Rolniczym (obecnie Tygodnik Poradnik Rolniczy), był też z-cą red. nacz. top agrar Polska.

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Podrzucone śmieci

Kary za podrzucanie śmieci na pole i do lasu

Niejeden rolnik czy właściciel lasu natknął się  na swojej ziemi na podrzucone, mniejsze czy większe góry śmieci. Agrarlex radzi, jak można temu przeciwdziałać.

czytaj więcej
Utylizacja odpadów

Odpady z działalności rolniczej: co odbierze gmina, a co nie?

Na nowy rok w sam raz przyda się przypomnienie Agrarlex o klasyfikacji odpadów i śmieci. Nie każdy odpad podlega recyklingowi, nie każdy śmieć jest odpadem.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o. Wszelkie prawa zastrzeżone

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o. na podstawie art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych zastrzega, że dalsze rozpowszechnianie artykułów zamieszczonych na portalu www.agrarlex.pl jest zabronione.