Kolejna nowelizacja ustawy śmieciowej
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Kolejna nowelizacja ustawy śmieciowej

19.01.2021autor: dr Piotr Łuczak

Recykling odpadów tak, ale na ile frakcji? Nowe kadry za śmiecenie na polach i w lesie – tak, ale jakie kary? Czytaj w Agrarlex.

Od 1 stycznia br. obowiązuje znowelizowana ustawa o utrzymaniu porządku i czystości w gminach. Wprowadza ona wymogi sortowania odpadów przez samorządy na 5, a nie 4 frakcje. Nowelizacja ustawy przywraca jednocześnie starsze zapisy liczenia frakcji odpadowych, tyle że tylko za 2020 r. Ma to ochronić samorządy przed karami za niedotrzymanie wymogu 50% poziomu recyklingu odpadów komunalnych. 
Według danych za 2018 rok – bo wciąż nie ma nowszych statystyk – ok. 15% gmin w kraju nie osiągnęło jeszcze wymaganego poziomu recyklingu.
Nowe standardy miały ruszyć od 1 stycznia br., w tym możliwość gromadzenia odpadów komunalnych w 3, a nie 4 czy 5 pojemnikach. Wiele samorządów zwlekało z nowymi planami, wiedząc, że resort klimatu i ochrony środowiska wprowadzić chce kolejne zmiany. Zrobił się więc bałagan. A nowe propozycje do nowelizacji znowelizowanej ustawy właśnie się pojawiły!

Kary za śmiecenie

Kolejna propozycja zmian w nowelizacji ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, złożona przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska, dotyczy kar za śmiecenie.
Jest propozycja, aby wzrosły kary z 300 zł do 5000 zł – obecnie to kwota 500 zł. Dzisiejsza stawka jest wprost śmiesznie niska i – mówiąc szczerze – opłaca się zwłaszcza tym, którzy nie wzdragają się wywieźć do rowu czy lasu całą ciężarówkę odpadów, najczęściej budowlanych.
Inną kategorią odpadów są odpady niebezpieczne. Te, poza szpeceniem krajobrazu i utrapieniem dla właścicieli zanieczyszczonego gruntu, mogą stanowić realne zagrożenie dla życia i zdrowa ludzi i organizmów żywych. Za pokątnie ich wyrzucanie mają być podniesione kary finansowe z 1 do 5 mln zł oraz zagrożenie pozbawieniem wolności do lat 8.
Podstawa prawna: nowelizacja Ustawy o czystości i porządku w gminach z 13 września 1996 r. ze zm.
Opr. pł
autor dr Piotr Łuczak

dr Piotr Łuczak

<span style="font-family: Calibri, sans-serif; color: black; font-size: small;" size="2" face="Calibri,sans-serif"><span style="font-size: 14px;"><span id="OLK_SRC_BODY_SECTION"><span style="font-family: Calibri, sans-serif; font-size: small;" size="2"><span style="font-size: 14px;"><span style="font-family: PT Sans, Arial, Helvetica, sans-serif;"><span style="background-color: #efefef;">Były red. nacz. magazynu Profi, Tygodnika Rolniczego i portalu agrarlex.pl, były zastępca red. nacz. top agrar Polska, ekonomista, specjalista w zakresie ekonomiki rolnictwa</span></span></span></span></span></span></span>

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Utylizacja odpadów

Odpady z działalności rolniczej: co odbierze gmina, a co nie?

Na nowy rok w sam raz przyda się przypomnienie Agrarlex o klasyfikacji odpadów i śmieci. Nie każdy odpad podlega recyklingowi, nie każdy śmieć jest odpadem.

czytaj więcej
r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)