Środowisko, nawożenie, woda - portal agrarlex.pl}
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Środowisko, nawożenie, woda

KE ostro skrytykowana za pomysł redukcji zużycia pestycydów. Ile rolnictwo może na nim stracić?

Europosłowie nie zgadzają się na redukcję stosowania środków ochrony roślin aż o połowę i zarzucają Komisji Europejskiej, że nie sprawdziła, jak ograniczenia wpłyną na rolnictwo i na dochody rolników. W ogniu krytyki znalazł się także brak wyliczeń o ile zdrożeje żywność.

czytaj więcej
Prawo wodne

Korzystne nowelizacje w prawie wodnym

Dzięki najnowszym modyfikacjom przepisów prawa wodnego, rolnicy są zachęcani do retencjonowania wody na terenie swoich gospodarstw. Normy zawarte w ustawie zostały znacznie uproszczone. Kluczowe kwestie dotyczą modernizacji systemów melioracyjnych bez zbędnych formalności i utrudnień administracyjnych, oraz możność wykonania stawów retencyjnych o powierzchni nawet do 5000 metrów kwadratowych oraz 4 metrów głębokości jedynie na zgłoszenie.

czytaj więcej
Prawo nawozowe

Hodowcy razem apelują do Ministra

Największe krajowe organizacje hodowców zwierząt gospodarskich apelują do ministerstwa rolnictwa w sprawie nowelizacji przepisów tak, aby w sytuacji kryzysowej zwiększyć dostępność nawozów naturalnych. A uwolnienie rynku nawozów może mieć kluczowe znaczenie w ograniczaniu kosztów produkcji roślinnej.

czytaj więcej

Co z dopłatami do nawozów? KE obiecuje pomoc rolnikom, ale nie takiej jak oczekiwali

Komisja Europejska przedstawiła plan REPowerEU, który ma uniezależnić Unię od rosyjskiego gazu, węgla i ropy. Ważna rolę w tym procesie mają odgrywać rolnicy i biogazownie rolnicze. KE zapewniła także, że państwa członkowskie będą mogły stosować pomoc dla przedsiębiorców i rolników dotkniętych wysokimi cenami energii. A jaka jest decyzja KE w sprawie dopłat do nawozów?

czytaj więcej

Ceny nawozów znowu gwałtownie rosną. A dopłaty do nawozów znikają

W niektórych punktach nawozy zdrożały nawet o 150 zł/t. Co prawda premier obiecuje rolnikom dopłaty do nawozów, ale posłowie z jego partii nie zgodzili się na umieszczenie w budżecie środków na to wsparcie. Z czego więc rząd zamierza wypłacić rolnikom dotacje? Czy to tylko puste obietnice?

czytaj więcej

RAPORT z rynku nawozów: wywiady, analizy, prognozy

Eksperci rynków rolnych opracowali specjalny raport dla rolników dotyczący sytuacji i prognoz dotyczących cen nawozów mineralnych. W ostatnich miesiącach każdy rolnik odczuł jak bardzo nawozy zdrożały. W naszym raporcie wyjaśniamy z czego wynikają podwyżki, czy w najbliższym czasie należy spodziewać się kolejnych wzrostów cen nawozów oraz czy ceny zbóż pozwalają zrekompensować wy wyższe wydatki.

czytaj więcej
r e k l a m a
Podrzucone śmieci

Kary za podrzucanie śmieci na pole i do lasu

Niejeden rolnik czy właściciel lasu natknął się  na swojej ziemi na podrzucone, mniejsze czy większe góry śmieci. Agrarlex radzi, jak można temu przeciwdziałać.

czytaj więcej

25 mln zł dotacji na usuwanie folii rolniczych. Jakie warunki?

Pod koniec czerwca zostanie uruchomiony nabór wniosków na dofinansowanie usuwania folii rolniczych i innych odpadów pochodzących z działalności rolniczej. Dotacje na ten cel mają wynieść 25 mln złotych. Kto i na jakich warunkach otrzyma wsparcie?

czytaj więcej

Rolnik kupi nawóz azotowy tylko... na dowód osobisty

Zakup nawozów przez rolnika będzie wkrótce obwarowane co najmniej tak jak zakup alkoholu, papierosów. Na dodatek rolnik będzie musiał wypełnić oświadczenie. Dlaczego rolnik kupując nawóz usłyszy „dowodzik proszę"?

czytaj więcej
Spółka wodna

Spółka wodna nie działa. Co dalej?

Nasza spółka wodna nic nie robi, a tylko woła o składki – pisze do Agrarlex rolnik spod Bydgoszczy. Spółka żąda ode mnie składek, mimo, że nie jestem jej członkiem – skarży się producent spod Kępna. Co robić, gdy szwankuje spółka wodna?

czytaj więcej
Spółka wodna

Spółka wodna: co to jest?

Co to jest spółka wodna? Jak się ją zakłada? Takie pytania spływają do redakcji Agrarlex najczęściej od tych rolników, którzy sprawę nadmiaru zalewających ich wód chcą wziąć w swoje ręce. 

czytaj więcej
Regulacje

Czy silos służy ochronie środowiska?

Czy silos do przechowywania paszy dla bydła kwalifikuje się wg zapisów ustawy o podatku rolnym, do obiektów służących ochronie środowiska? W Agrarlex pytanie rolnika z Wielkopolski. 

czytaj więcej
ŁADOWANIE

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)