Zimowe odmiany jabłoni - jakie są najlepsze do uprawy?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Zimowe odmiany jabłoni - jakie są najlepsze do uprawy?

11.02.2023autor: Małgorzata Wyrzykowska

Krajowy Rejestr Odmian zawiera sporą liczbę zimowych odmian jabłoni. Są one także bardzo różnorodne. To co je wyróżnia i łączy to wysoka wartość przetwórcza i przechowalnicza.  

Jabłka są popularnymi owocami

Statystyki mówią, że jabłka to najchętniej i najliczniej uprawiane owoce na całym świecie. Ponadto wyróżniają się licznymi odmianami i możliwościami zastosowania, chociaż wiele z nich jest przeznaczonych tylko do konkretnego celu, np. deserowe do spożycia albo odmiany do celów przetwórczych. Tym drugim cechują się owoce odmian jabłoni zimowych, które są nie tylko słodkie, ale sprawdzają się jako składnik dżemów i soków. 

Większość jabłek, które możesz kupić w sklepie wiosną, to odmiany zimowe. Są one cenne ze względu na ich wysoką wartość przetwórczą oraz możliwie długi czas przechowywania. 

Producenci jabłek dzielą je pod względem miąższu - głownie jako słodkie, kwaśne, czy też słodko-kwaśne. Bez względu na ich docelowe przeznaczenie i rodzaj miąższu mają, jabłka cieszą się ogromną popularnością na każdym kontynencie.

r e k l a m a

Co odróżnia jabłonie zimowe od innych odmian?

Przede wszystkim jabłka zimowe są bardzo twarde, mają grubą skórkę i są odporne na obijanie podczas spadania z drzew.

Owoce zebrane w listopadzie czy grudniu do jedzenia nadają się później, więc są przechowywane przez kilka miesięcy w chłodnym i ciemnym miejscu. Wówczas spokojnie dojrzewają.

Odmiany zimowe można bez problemu posadzić w ogrodzie czy na działce, ich plony są obfite. Istotny jest czas zbioru i ich przechowywanie w odpowiednim miejscu, np. piwnicy bądź komórce, do której nie dostaje się słońce.

Jakie odmiany zimowe są polecane?

Zimowe odmiany jabłoni to np.

  • Alwa --> polska odmiana o silnym wzroście, wytrzymała na mróz i średnio wrażliwa na choroby. Wykształca dość duże, kuliste bądź kulistostożkowate owoce o skórce pokrytej rozmytym, karminowoczerwonym rumieńcem. Jabłka dojrzewają w połowie października i przechowują się do lutego.
  • Cortland --> odmiana amerykańska, popularna w Polsce ze względu na wysoką odporność na mróz, jest jednak dość wrażliwa na parcha i mączniaka. Plonuje umiarkowanie, ale niezawodnie, a jej kulistospłaszczone jabłka pokryte jasnozieloną skórką są bardzo smaczne. Dojrzewają w pierwszej połowie października i dobrze przechowują się do lutego.
  • Freedom --> parchoodporna odmiana amerykańska, średnio wytrzymała na mróz i mało wrażliwa na inne choroby jabłoni. Plonuje niezbyt obficie. Rodzi kulistostożkowate owoce średniej wielkości, o skórce pokrytej karminowym rumieńcem. Jabłka dojrzewają na przełomie września i października i przechowują się do stycznia.
  • Gala --> silnie rosnąca odmiana wyselekcjonowana w Nowej Zelandii. Jest mało wytrzymała na mróz i średnio wrażliwa na choroby. Wykształca owoce średniej wielkości, pokryte żółtą skórką z jasnoczerwonym rumieńcem. W młodym wieku drzewa są bardzo plenne, starsze okazy natomiast wymagają przerzedzania zawiązków. Jabłka osiągają dojrzałość zbiorczą w drugiej dekadzie października i przechowują się do grudnia.

Wszystkie omawiane drzewa mają jedną wspólną cechę, którą jest długie dojrzewanie.  Zimowe odmiany jabłek potrzebują czasu, żeby osiągnąć dojrzałość konsumpcyjną. Dzięki takiemu procesowi stają się one znacznie smaczniejsze, ale też lepiej nadają się na przetworzenie czy suszenie. Większość wymienionych jabłoni jest odmianą deserową. Jabłka można wykorzystać do wielu potraw i napoi. Idealnie nadają się też do ciast czy lodów.

oprac. Natalia Marciniak-Musiał
fot. pixabay

autor Małgorzata Wyrzykowska

Małgorzata Wyrzykowska

– dziennikarka "Tygodnika Poradnika Rolniczego"

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Pszenica jara: lista odmian zalecanych na sezon 2023

W Krajowym rejestrze znajduje się obecnie 45 odmian pszenicy zwyczajnej jarej. Są również dwie odmiany jare pszenicy orkisz (Kuiavia i Wirtas). Jak już informowaliśmy, jest już decyzja o zamiarze wpisania do KR kolejnych 6 odmian pszenicy jarej zwyczajnej (Eskapada, Klaudyna, Konstancja, Mohican, Pireus i Stachus).

czytaj więcej

Dyspozycja pieniędzmi z lokaty lub konta w przypadku śmierci. Kogo obejmuje?

Chciałbym założyć lokatę i upoważnić córkę do pobrania tej kwoty po mojej śmierci. Interesuje mnie, czy w takim przypadku te pieniądze wejdą do majątku wspólnego córki i jej męża?

czytaj więcej

Jak Czesi chronią swoje piwo, sery i jabłka?

Czeskie produkty spożywcze rzadko są dostrzegane w polskich sklepach, chyba że jest to piwo. Ten niewielki kraj ma jednak zarejestrowane aż 43 produkty wysokiej jakości ze względu na sposób ich wytwarzania lub w związku z miejscem pochodzenia. W porównaniu z Włochami czy Francuzami, którzy mają ich odpowiednio aż 875 oraz 747, nie jest to dużo, biorąc jednak pod uwagę, iż Czechy są małym krajem, a użytki rolne tam to zaledwie 4,2 mln ha, jest to dobry wynik.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)