Dyspozycja pieniędzmi z lokaty lub konta w przypadku śmierci. Kogo obejmuje?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Dyspozycja pieniędzmi z lokaty lub konta w przypadku śmierci. Kogo obejmuje?

04.02.2023autor: Alicja Moroz

Chciałbym założyć lokatę i upoważnić córkę do pobrania tej kwoty po mojej śmierci. Interesuje mnie, czy w takim przypadku te pieniądze wejdą do majątku wspólnego córki i jej męża?

Z artykułu dowiesz się

  • Kto dysponuje finansami na wypadek śmierci współmałżonka?
  • Ile osób może dotyczyć dyspozycja wkładem?
  • Co jest majątkiem osobistym małżonka?

Kto dysponuje finansami na wypadek śmierci współmałżonka?

Zapewne chodzi tu o dokonanie przez Pana dyspozycji wkładem na wypadek śmierci, co przewiduje art. 56 ustawy z 29 sierpnia 1997 r. Prawo bankowe. Zgodnie z tym przepisem, posiadacz rachunku oszczędnościowego, rachunku oszczędnościowo-rozliczeniowego lub rachunku terminowej lokaty oszczędnościowej może polecić pisemnie bankowi dokonanie, po swojej śmierci, wypłaty określonej kwoty pieniężnej z rachunku wskazanym przez siebie osobom. Przy czym nie mogą to być inne osoby niż małżonek, wstępni, zstępni lub rodzeństwo. Dyspozycja wkładem na wypadek śmierci może być w każdym czasie przez posiadacza rachunku zmieniona lub odwołana na piśmie.

r e k l a m a

Ile osób może dotyczyć dyspozycja wkładem?

Dyspozycja może dotyczyć więcej niż jednej osoby z grona wskazanego wyżej, ale kwota wypłaty, bez względu na liczbę wydanych dyspozycji, nie może być wyższa niż dwudziestokrotne przeciętne miesięczne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw bez wypłat nagród z zysku, ogłaszane przez prezesa Głównego Urzędu Statystycznego za ostatni miesiąc przed śmiercią posiadacza rachunku.

Kwota wypłacona zgodnie z dyspozycją na wypadek śmierci nie wchodzi do spadku po posiadaczu rachunku. Skoro tak, nie można stwierdzić, że osoba uprawniona nabyła ją w drodze dziedziczenia. Nie jest to także darowizna w rozumieniu Kodeksu cywilnego.

Co jest majątkiem osobistym małżonka?

W myśl zaś art. 33 pkt 2 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, do majątku osobistego każdego małżonków wchodzą przedmioty majątkowe nabyte przez dziedziczenie, zapis lub darowiznę. Przepis ten wskazuje również inne składniki majątku osobistego, ale nie ma wśród nich kwot pobranych z rachunku bankowego na podstawie dyspozycji wkładem na wypadek śmierci. Należy zatem wnioskować, że kwoty te wejdą do majątku wspólnego małżonków, zgodnie z ogólną zasadą z art. 31 k.r.o. stanowiącą, że wspólnością ustawową objęte są przedmioty majątkowe nabyte w czasie jej trwania przez oboje małżonków lub przez jednego z nich.

Alicja Moroz
fot. arch. red.

autor Alicja Moroz

Alicja Moroz

Alicja Moroz, prawnik redakcyjny w Tygodniku Poradniku Rolniczym

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Zimowe odmiany jabłoni - jakie są najlepsze do uprawy?

Krajowy Rejestr Odmian zawiera sporą liczbę zimowych odmian jabłoni. Są one także bardzo różnorodne. To co je wyróżnia i łączy to wysoka wartość przetwórcza i przechowalnicza.  

czytaj więcej
Aktualności

Właściciel KAMPOL-FRUIT z zarzutami. Sprawa trafiła do sądu. Czy rolnicy otrzymają należne im pieniądze?

W październiku 2022 roku rozpoczął się proces restrukturyzacji KAMPOL-FRUIT, z którym wiązały się ogromne braki w wypłatach dla producentów owoców dostarczających towar do spółki. Do sprawy odniósł się między innymi Henryk Kowalczyk oraz Zbigniew Ziobro. Teraz po paru miesiącach właścicielowi przetwórni postawiono zarzuty.

czytaj więcej

Ile rolnik może naprawdę zarobić na ekoschematach? Wyliczenia Wielkopolskiej Izby Rolniczej

Już niebawem rolnicy będą składali wnioski o dotacje w ramach Wspólnej Polityki Rolnej. Jednym z jej filarów są ekoschematy. Przedstawiciele Wielkopolskiej Izby Rolniczej przygotowali przykładowe analizy możliwych zysków, jakie rolnik może odnieść, korzystając z ekoschematów. Gdzie warto składać wnioski?

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)