Wirtualny spacer po polach INNVIGO - jakie są rekomendacje?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Wirtualny spacer po polach INNVIGO - jakie są rekomendacje?

10.07.2020autor: Marek Kalinowski

To kolejne Dni Pola zwiedzane wirtualnie i nie ostatnie, z których relację na łamach „Tygodnika Poradnika Rolniczego” przedstawimy. Opisywaliśmy poletka i programy ochrony roślin firmy Bayer w Paluzach. Napiszemy o polach klasy S Syngenta i Dniach Pola BASF oraz kolekcji odmian KWS prezentowanej w Kondratowicach.

Z artykułu dowiesz się

  • Jakie herbicydy dla rzepaku ozimego ?
  • Jak chronić pszenicę ozimą ?
  • Co ciekawego prezentowała na Dniach Pola firma INNVIGO? 
A co ciekawego prezentowała na Dniach Pola firma INNVIGO? Zaprezentowała jak najbardziej realne doświadczenia, prowadzone w tym sezonie na poletkach w pięciu lokalizacjach. Bazując na praktycznych obserwacjach, eksperci z INNVIGO przygotowali rekomendacje dla plantatorów rzepaku ozimego i pszenicy ozimej.

Głównymi tematami Dni Pola była ochrona rzepaku ozimego i pszenicy ozimej

Relacja live z pól INNVIGO w Urbanowicach (woj. opolskie), Radostowie (woj. pomorskie), Rozbitym Kamieniu (woj. mazowieckie), Chlewiskach (woj. wielkopolskie) oraz Hulczu (woj. lubelskie), miała miejsce 18 czerwca. Zapis relacji, jak i nagrania z przebiegu doświadczeń są dostępne na platformie: www.innvigo.com/dnipola. Głównymi tematami Dni Pola 2020 była ochrona rzepaku ozimego i pszenicy ozimej. Prezentacje prosto z pól prowadzili eksperci INNVIGO: Marcin Kanownik, Marcin Bystroński, dr Andrzej Brachaczek, Andrzej Borychowski i Jacek Dorna.

r e k l a m a
Najszerzej przedstawionym wątkiem doświadczeń była ochrona herbicydowa rzepaku ozimego. Jak wynika z prowadzonych obserwacji, najskuteczniejszym rozwiązaniem, rekomendowanym rolnikom przez INNVIGO, są jesienne zabiegi doglebowe z zastosowaniem preparatów Metax/Mezotop 500 SC (metazachlor), Boa/Efector 360 CS (chlomazon) i Baristo 500 SC (napropamid). Ponieważ na rynku nie ma jednego produktu, który skutecznie wyeliminowałby szerokie spektrum chwastów, optymalnym rozwiązaniem jest kombinacja herbicydów, zwalczających chwasty jedno- i dwuliścienne oraz ograniczających bank nasion w glebie. Zawarte w tych preparatach substancje (metazachlor, chlomazon i napropamid) inaczej przemieszczają się w profilu glebowym, co gwarantuje wysoką skuteczność zabiegu jesiennego w razie suszy i gwałtownych opadów po aplikacji.

W przypadku zwalczania uciążliwych chwastów jednoliściennych (życica, stokłosy, wyczyniec polny, miotła zbożowa) skutecznym rozwiązaniem jest włączenie do programu ochrony napropamidu aplikowanego doglebowo. Zabieg z zastosowaniem zawierającego go herbicydu Baristo 500 SC pozwala na kontrolę banku nasion w glebie i ograniczenie tych chwastów w całym cyklu płodozmianu. Kiedy oprócz traw problemem w rzepaku są również samosiewy zbóż, należy sięgnąć dodatkowo po graminicydy.

Gdy konieczne jednak jest zastosowanie zabiegu nalistnego, INNVIGO poleca aplikację produktów Major 300 SL (chlopyralid) oraz Zorro 300 SL (pikloram) i Metax/Mezotop 500 SC. Zorro 300 SL jest jedynym na rynku środkiem zawierającym wyłącznie pikloram, który ma bardzo wysoką skuteczność w nalistnym zwalczaniu przytulii czepnej.

Rolnikom, którzy zdecydowali się na bezorkową uprawę rzepaku, do zwalczania chwastów specjaliści z INNVIGO doradzają zabiegi sekwencyjne. W tej opcji stosuje się doglebowo Boa/Efector 360 CS, a po wschodach nalistnie Major 300 SL i Zorro 300 SL. Druga możliwość to aplikowany doglebowo Boa/Efector 360 CS i Metax/Mezotop 500 SC, a po wschodach zabieg nalistny preparatem Zorro 300 SL.

Aby zadbać o dobrą kondycję rzepaku ozimego przez cały okres wegetacji firma zaleca stosowanie pełnej technologii: herbicydów, fungicydów i regulatorów – takich jak Kier 450 SC (azoksystrobina, difenokonazol, tebukonazol), Atropos 500 EC (prochloraz), Bukat/Ambrossio 500 SC (tebukonazol), Dafne/Porter 250 EC (difenokonazol), Mepik 300 SL (chlorek mepikwatu), X-Met 100 SL (metkonazol) oraz insektycydów: Los Ovados/Apis 200 SE (acetamipryd) i Delmetros 100 SC
(deltametryna).

Herbicydy dla pszenicy ozimej

W pszenicy ozimej prezentowane doświadczenia dotyczyły ochrony fungicydowej oraz herbicydowej. Wśród rekomendowanych rozwiązań do zwalczania chorób grzybowych znalazł się m.in. zabieg T3, czyli ochrona kłosa. To element trzyzabiegowej technologii fungicydowej, która sprawdziła się w obecnym sezonie. Polecanym rozwiązaniem jest aplikacja produktu X-Met 100 SL, bardzo skutecznego w przypadku fuzarioz. Może on być stosowany pojedynczo albo w mieszaninach: z preparatem Bukat/Ambrossio 500 SC w celu wzmocnienia działania na fuzariozy, rdze i septoriozę  lub ze środkiem Dafne/Porter 250 EC, aby silniej oddziaływać na fuzariozy oraz septoriozę kłosów i liści. Aplikację fungicydów można połączyć na początku kwitnienia z insektycydem Delmetros 100 SC na skrzypionki.

Nie wolno zapominać o zaprawach nasiennych, które stanowią pierwszy i najważniejszy zabieg w ochronie zbóż, a jednocześnie są tanie, skuteczne i bezpieczne dla środowiska. Niektóre choroby – takie jak głownia pyląca i głownia zwarta w jęczmieniu oraz śnieć cuchnąca i śnieć gładka w pszenicy – można zwalczać wyłącznie zaprawami. Obecnie w ofercie INNVIGO rolnicy znajdą preparaty Madron 50 FS (fludioksonil), Triter 050 FS (tritikonazol) i Farys 050 FS (cyprokonazol + fludioksonil), które charakteryzuje wysoka koncentracja substancji aktywnych, dzięki czemu mają mniejsze o połowę dawkowanie w porównaniu do większości zapraw dostępnych na rynku.

Jeśli chodzi o eliminację chwastów w pszenicy, w obserwacjach z sezonu 2019/2020 najefektywniejsze okazały się herbicydowe zabiegi jesienne. Flufenacet i diflufenikan to substancje stanowiące standard w ochronie herbicydowej zbóż, jednak oprócz ich mieszaniny konieczny jest dodatkowy komponent do zwalczania uciążliwych chwastów, który pozwoli uniknąć korekty wiosną. Jak wynika z doświadczeń w INNVIGO, najwyższą skuteczność miały właśnie kombinacje z zastosowaniem preparatów Cevino 500 SC (flufenacet), Adiunkt/Saper 500 SC (diflufenikan) oraz Rassel 100 SC (florasulam) . Na uwagę zasługuje również zabieg z wykorzystaniem produktów Cevino 500 SC, Adiunkt/Saper 500 SC oraz Primstar/Galmet 20 SG (metsulfuron metylu), który można stosować bardzo wcześnie, zwłaszcza na stanowiskach zagrożonych dużą presją bodziszka.


Marek Kalinowski

Zdjęcie Główne: Marek Kalinowski
autor Marek Kalinowski

Marek Kalinowski

Zastępca redaktora naczelnego „Tygodnika Poradnika Rolniczego” i szef działu „Agroporady”

<p class="MsoNormal" style="margin: 0cm 0cm 0.0001pt; font-size: medium; font-family: Cambria;">Zastępca redaktora naczelnego „Tygodnika Poradnika Rolniczego” i szef działu „Agroporady”.</p>

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Eksperci dzielą się wiedzą - BASF także zorganizował Wirtualne Dni Pola

Jak wszystkie firmy chemiczne, również BASF w tym roku organizował Wirtualne Dni Pola. Mimo wszelkich przeciwności eksperci dzielili się doświadczeniami i wiedzą rolniczą.

czytaj więcej

Rolnicy spotykają się online na Polach klasy S Syngenty

Spotkań z firmą Syngenta na polach Klasy S nikomu nie trzeba przedstawiać. W tym roku ta cykliczna impreza obchodziła okrągłe 15. urodziny. Z tej okazji, ale i za sprawą koronawirusa,  firma uruchamia specjalny serwis internetowy, dający rolnikom możliwość odwiedzenia  poletek pokazowych bez opuszczania własnego gospodarstwa.

czytaj więcej

Azoty Puławy rozpoczęły produkcje saletry i saletrzaka

Grupa Azoty Puławy rozpoczęła rozruch mechaniczno-technologiczny wytwórni nawozów granulowanych na bazie saletry amonowej. Granulowana saletra amonowa i saletrzak z Puław pozwolą zaspokoić rosnące zapotrzebowanie ze strony rolnictwa wielkoobszarowego.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)