Azoty Puławy rozpoczęły produkcje saletry i saletrzaka
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Azoty Puławy rozpoczęły produkcje saletry i saletrzaka

11.07.2020autor: Marek Kalinowski

Grupa Azoty Puławy rozpoczęła rozruch mechaniczno-technologiczny wytwórni nawozów granulowanych na bazie saletry amonowej. Granulowana saletra amonowa i saletrzak z Puław pozwolą zaspokoić rosnące zapotrzebowanie ze strony rolnictwa wielkoobszarowego.

1200 ton saletry i 1400 ton saletrzaka na dobę

Linia produkcyjna saletry amonowej granulowanej (AN – 32% N) może wytwarzać 1200 t na dobę, a linia saletrzaku (CAN – 27% N) – 1400 t na dobę. Budżet zakończonej inwestycji wyniósł 430 mln zł. Poza instalacjami produkcyjnymi projekt obejmował budowę obiektów logistycznych i towarzyszących przeznaczonych do rozładunku i przeróbki surowca oraz pakowania i magazynowania gotowych produktów.

Stosowanie nawozu w formie granulek o większej średnicy, dzięki szerszemu zasięgowi rozrzutu umożliwiającemu szeroki wysiew, wpływa na poprawę efektywność, szczególnie w gospodarstwach o dużej powierzchni.

Nowe produkowane nawozy w oparciu o polskie rozwiązania technologiczne

To ważna inwestycja dla Puław i całej Grupy Azoty. Jako sprawdzony partner polskich rolników musimy odpowiadać na ich potrzeby, dlatego cały czas poszerzamy ofertę produktową i podnosimy jakość naszych wyrobów. Co należy podkreślić, wszystkie nasze inwestycje, w tym również uruchamiana właśnie wytwórnia, są planowane i realizowane pod kątem korzystnego wpływu na środowisko i klimat – podkreśla dr Wojciech Wardacki, prezes Grupy Azoty.

Nowe, produkowane tu nawozy, w oparciu o polskie rozwiązania technologiczne, spełnią najwyższe standardy, są zgodne z restrykcyjnymi unijnymi wymaganiami w zakresie bezpieczeństwa oraz oczekiwaniami jakościowymi polskiego i europejskiego rolnika. Ponadto nowa linia produkcyjna zwiększa nie tylko potencjał biznesowy puławskiej spółki, ale także całej Grupy Azoty – powiedział Jacek Sasin, wicepremier i minister aktywów państwowych.

r e k l a m a
W 2016 roku, w 50 rocznicę uruchomienia produkcji w ZA Puławy, wmurowano kamień węgielny pod nową wytwórnię nawozów granulowanych na bazie saletry amonowej. To była długa droga, na której wielokrotnie mogliśmy liczyć na Państwa wsparcie, wsparcie środowisk politycznych i rządowych. W imieniu swoim, zarządu, a przede wszystkim pracowników Grupy Azoty ZA Puławy, pragnę złożyć na Pańskie ręce podziękowania za to wielkie wsparcie, dzięki któremu dziś mamy zaszczyt dokonać rozruchu mechanicznego naszej instalacji – powiedział Tomasz Hryniewicz, prezes zarządu Grupy Azoty Puławy.

Wykorzystanie w nowej wytwórni procesu granulacji mechanicznej umożliwia wytwarzanie nawozów o znacznie bardziej zróżnicowanym składzie niż w granulacji wieżowej. Produkcja jest bardziej przyjazna dla środowiska i bezpieczniejsza. Po zakończeniu w 2021 r. modernizacji i rozbudowie instalacji kwasu azotowego Grupa Azoty Puławy będzie najnowocześniejszym kompleksem azotowym w Europie.

Symbolicznego rozruchu nowej linii w towarzystwie zarządu Grupy Azoty i Zakładów Azotowych Puławy dokonał  Jacek Sasin, wicepremier i minister aktywów państwowych
  • Symbolicznego rozruchu nowej linii w towarzystwie zarządu Grupy Azoty i Zakładów Azotowych Puławy dokonał  Jacek Sasin, wicepremier i minister aktywów państwowych

Marek Kalinowski
Za informacją Grupy Azoty
Zdjęcie: Sławomir Kłak
autor Marek Kalinowski

Marek Kalinowski

Zastępca redaktora naczelnego „Tygodnika Poradnika Rolniczego” i szef działu „Agroporady”

<p class="MsoNormal" style="margin: 0cm 0cm 0.0001pt; font-size: medium; font-family: Cambria;">Zastępca redaktora naczelnego „Tygodnika Poradnika Rolniczego” i szef działu „Agroporady”.</p>

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Wirtualny spacer po polach INNVIGO - jakie są rekomendacje?

To kolejne Dni Pola zwiedzane wirtualnie i nie ostatnie, z których relację na łamach „Tygodnika Poradnika Rolniczego” przedstawimy. Opisywaliśmy poletka i programy ochrony roślin firmy Bayer w Paluzach. Napiszemy o polach klasy S Syngenta i Dniach Pola BASF oraz kolekcji odmian KWS prezentowanej w Kondratowicach.

czytaj więcej

Jakimi sposobami walczyć ze zgnilizną twardzikową w rzepaku?

Przy powszechnej odporności najnowszych odmian rzepaku na suchą zgniliznę kapustnych, to zgnilizna twardzikowa wyrasta na główny problem.

czytaj więcej

Użytki zielone a odchwaszczanie. Kiedy i na jakich zasadach są one dopuszczalne?

Chwasty są jedną z głównych przyczyn degradacji i skrócenia okresu użytkowania porostu. Dlatego warto zapobiegać kompensacji chwastów stanowiących w zebranej paszy balast i w pierwszej kolejności robić to metodami agrotechnicznymi.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)