W tym roku Godzina dla Ziemi ma zwrócić uwagę na problemy Bałtyku
r e k l a m a
Partnerzy portalu

W tym roku Godzina dla Ziemi ma zwrócić uwagę na problemy Bałtyku

13.03.2021autor: Natalia Marciniak-Musiał

Rusza ogólnoświatowa akcja "Godzina dla Ziemi" WWF. W tym roku finał akcji odbędzie się w sobotę 27 marca o godz. 20.30, kiedy to miliony ludzi na całym świecie dla symboliki wydarzenia zgasi światło. Tegoroczna akcja poświęcona jest Bałtykowi.

To już 14 edycja „ Godziny dla Ziemi” WWF

„Godzina dla Ziemi” WWF obchodzona jest corocznie od 2007 roku w ostatnią sobotę marca. Termin obchodów nie jest przypadkowy, ponieważ nawiązuje do wprowadzonej w połowie XX wieku zmiany czasu. Godzinę dla Ziemi w 2007 roku zapoczątkował WWF (Światowy Fundusz na rzecz Przyrody), który zachęcił aż 2 miliony mieszkańców Sydney do wyłączenia niepotrzebnych świateł i urządzeń elektrycznych na 60 minut.

r e k l a m a
Godzina to oczywiście zbyt krótki czas, by osiągnąć odczuwalne rezultaty. Inicjatywa ta jednak na ma charakter symboliczny – promuje postawy pro-ekologiczne i ma na celu wykształcenie trwałych nawyków – z korzyścią zarówno dla Ziemi, jak i jej mieszkańców. 

Tegoroczna akcja poświęcona jest Bałtykowi

Tematem przewodnim polskiej akcji „Godzina dla Ziemi” jest ocalenie Bałtyku. Sytuacja ekologiczna morza z roku na rok się pogarsza, skala problemu jest poważna, z czego część Polaków może sobie nie zdawać sprawy. Presja wywierana przez człowieka na Bałtyk może w bliskiej przyszłości doprowadzić do nieodwracalnych zmian.

W ramach akcji „Godzina dla Ziemi” WWF przygotowało petycję, w której apeluje do rządu o podjęcie działań ratujących ekosystem Bałtyku. Jak piszą ekolodzy, zgodnie z wymaganiami Dyrektywy ramowej w sprawie Strategii morskiej, dobry stan środowiska wód Morza Bałtyckiego miał zostać osiągnięty najpóźniej do 2020 roku. Niestety z roku na rok sytuacja jest coraz poważniejsza.

WWF zachęca wszystkich, do podpisania petycji. Niezależnie od tego można dołączyć do akcji wybierając swoje ulubione zdjęcie z pobytu nad Bałtykiem i opublikowanie go Instagramie lub Facebooku wraz z oznaczeniami #godzinadlabałtyku.

Oprac. Natalia Marciniak-Musiał
Zdjęcie: Pixabay
autor Natalia Marciniak-Musiał

Natalia Marciniak-Musiał

dziennikarka strony internetowej Tygodnika Poradnika Rolniczego

dziennikarka strony internetowej Tygodnika Poradnika Rolniczego

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Zanieczyszczenie drogi przez ciągnik. Jaka kara grozi rolnikowi?

Rusza na nowo sezon prac polowych. Czasem ciągnik rolniczy wraz z podpiętą maszyną mogą zabrudzić drogę publiczną błotem czy obornikiem. W jakich sytuacjach może za to grozi kara? Z jak wysokim mandatem za zabrudzenie drogo musi liczyć się rolnik?

czytaj więcej
Zarządzanie

Wojciechowski: zaoferujemy rolnikom ekologicznym naprawdę dużo

- W nowej WPR zaoferujemy rolnikom ekologicznym naprawdę dużo. Będzie bardzo mocna preferencja dla tego typu gospodarowania – zapowiedział komisarz ds. rolnictwa Janusz Wojciechowski podczas Dialogu Obywatelskiego nt. Europejskiego Zielonego Ładu.  Dodał, że 24 marca zostanie ogłoszony przez Komisję Europejską Plan Rozwoju Rolnictwa Ekologicznego.

czytaj więcej
Dopłaty, PROW i VAT

Większy budżet na rolnictwo ekologiczne kosztem funduszy na promocję mięsa?

Prawie połowa unijnego budżetu na promocję jest już przeznaczona na rolnictwo ekologiczne. A będą kolejne zmiany. Komisja Europejska zastanawia się bowiem czy nie obciąć funduszy na promocję mięsa.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)