Z artykułu dowiesz się
- Dlaczego warto uprawiać aronię?
- Jak należy sadzić aronię?
- Jakie odmiany aronii warto wybrać?
Z artykułu dowiesz się
Wciąż niedocenianą rośliną jest aronia, która charakteryzuje się zawartością wielu cennych składników mineralnych i witamin. W handlu również trudno ją znaleźć i myślę, że trzeba to zmienić. A może jej uprawa stanie się dodatkowym źródłem dochodu w tych trudnych czasach.
Jeśli zatem dysponujemy kawałkiem wolnego gruntu o pH 6,5, wykorzystajmy tę możliwość. Warto wziąć pod uwagę również to, że jesteśmy potentatem w skali światowej w uprawie tej odkrytej ponad 300 lat temu rośliny, a przetwory w postaci soków, koncentratów i mrożonek eksportujemy do wielu krajów.
Krzewy aronii sadzimy na ok. 5 cm głębiej niż rosły w szkółce, w odstępach ok. 1,5 m w rzędzie, na glebach słabych 1 m, w kierunku północ – południe a skręcanie się pędów po posadzeniu będzie stymulować rozkrzewianie.
Po posadzeniu przycinamy do 1/3 długości. W drugim, trzecim roku po posadzeniu zaczynają owocować. Po pięciu latach od posadzenia wchodzą już w pełnię owocowania. Jagody dojrzewają równomiernie w drugiej połowie sierpnia, więc zbiór można przeprowadzić jednorazowo.
Ta światłolubna roślina ma tendencję do zagęszczania. Dla lepszego i obfitego owocowania należy ograniczyć jej zapędy i przeprowadzać systematyczne coroczne cięcie. Aronia najlepiej owocuje na pędach 2- do 6-letnich i w związku z tym krzewy prowadzi się tak, by nie miały starszych pędów niż 6-letnie.
W pierwszym roku wiosną skracamy wszystkie pędy nad 3 oczkiem, dzięki temu roślina wypuści dużo zdrowych pędów. W następnych latach pozostawiamy na krzewie do 5 młodych najsilniejszych pędów. Zbędne pędy, chore, słabe i nadłamane wycinamy. Po czterech latach uzyskamy już dobrze owocujący i uformowany krzew składający się z 12 do 20 pędów szkieletowych.
Pilnujemy, by krzew się nie zagęszczał i wycinamy nadmiar pędów wyrastających z szyjki korzeniowej i korzeni. Gdy pędy szkieletowe mają już ponad 6 lat, należy je odmłodzić przez skrócenie o połowę długości.
Rokrocznie odmładzamy nie więcej niż 25% pędów, by nie obniżać zbytnio zbiorów, które przeprowadzamy od połowy sierpnia do połowy września.
Małgorzata Wyrzykowska
Zdjęcie: Małgorzata Wyrzykowska
Natalia Marciniak-Musiał
dziennikarka strony internetowej Tygodnika Poradnika Rolniczego
dziennikarka strony internetowej Tygodnika Poradnika Rolniczego
Najważniejsze tematy