Kalendarz biodynamiczny na listopad 2020
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Kalendarz biodynamiczny na listopad 2020

30.10.2020autor: Natalia Marciniak-Musiał

W listopadzie przygotowujemy zagonki do następnego sezonu. Sprzątamy resztki roślin uprawnych i przeznaczamy je na kompost. W dni owocowe kończymy sadzenie drzew i krzewów owocowych. Usuwamy wszystkie owoce pozostające na drzewach.

Jak zabezpieczyć rośliny doniczkowe na zimę?

Jeśli bardzo spadnie temperatura, do pomieszczeń przenosimy rośliny doniczkowe – oleandry, pelargonie, kamelie i inne.
W dni kwiatowe dosadzamy cebule tulipanów, narcyzów, czosnków i pustynników, a wykopujemy i chowamy mieczyki, dalie, pacioreczniki. Na rabatach rozkładamy ściółki i komposty.
Wysiewamy nasiona nagietków i zimowego kopru. Jeśli dominują ciepłe i wilgotne dni, wciąż kosimy trawniki. Sadzimy dymkę, chrzan i czosnek, które przed zimą zdążą się ukorzenić.
W dni korzeniowe wysiewamy nasiona wczesnych odmian marchwi i pietruszki. Systematycznie grabimy trawniki, by usunąć gnijące liście. Podlewamy różaneczniki i inne ozdobne rośliny zimozielone.

Pora przygotować ogród na przymrozki

Zaczynamy myśleć o osłonach. Warto kupić kaptury i agrowłókninę, by czekały w pogotowiu. Pamiętajmy jednak, że zbyt wczesne zakładanie osłon jest niewskazane. A kilkustopniowe przymrozki to sygnał dla roślin, że powinny zapaść w sen zimowy i wstrzymać wegetację.

r e k l a m a
W dni owocowe kończymy sadzenie drzew i krzewów owocowych. To dotyczy również różnych roślin o dekoracyjnych owocach, jak jarzębiny, kaliny czy rajskie jabłonie. Do wystąpienia mrozów możemy przycinać winorośl. Usuwamy wszystkie owoce pozostające na drzewach i zbieramy spady. Wycinamy jesienne maliny, a na pnie drzew owocowych zakładamy osłony przed sarnami i zającami. Wykładamy ściółki pod krzewami, np. zgrabione w ogrodzie liście, a także zebrane łęty. Połowa miesiąca to początek przekopywania z kompostem lub przefermentowanym obornikiem zagonków i rabat po zebranych roślinach. Można również przykryć i wyściółkować zagonki, by wiosną wcześniej się nagrzewały. Kopczykujemy róże.

Czas na konserwację sprzętu ogrodniczego

Sezon dobiega końca, warto więc zadbać o sprzęt. Smarujemy oliwą szpadle, motyki, ostrza sekatorów, nożyc – słowem wszystkie metalowe narzędzia. Nadal (jeśli pogoda na to pozwala) możemy w dni liścia wysiewać zimowy szpinak, roszponkę i sałatę, a w piwnicach rozpoczynamy pędzenie cykorii. Zbieramy owoce głogu, jarzębiny i tarniny z przeznaczeniem na soki i nalewki oraz kisimy kapustę.
kalendarz biodynamiczny listopad
legenda kalendarz
Małgorzata Wyrzykowska
Zdjęcie: Pixabay
autor Natalia Marciniak-Musiał

Natalia Marciniak-Musiał

dziennikarka strony internetowej Tygodnika Poradnika Rolniczego

dziennikarka strony internetowej Tygodnika Poradnika Rolniczego

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Uprawa lnu oleistego. Czy się opłaca?

Len oleisty jest polskim rolnikom dobrze znany i chętnie uprawiany z uwagi na prozdrowotne działanie dla ludzi i zwierząt.

czytaj więcej

Uprawa aronii – jak sadzić, przycinać i jakie odmiany wybrać?

Jesień jest najlepszą porą do sadzenia drzew i krzewów owocowych. Sprzyjające warunki wilgotnościowe, ciepłe dni, sprzyjają dobremu ukorzenianiu się materiału szkółkarskiego. Sięgnijmy zatem po aronię – czy jej uprawa jest opłacalna i jak ją uprawiać?

czytaj więcej

Z jakimi uprawami warto eksperymentować w gospodarstwie?

Żyto i gryka to w gospodarstwie Jarosława Smolińskiego z okolic Nidzicy dwa „pewniaki”. Dlaczego? Bo gleby są bardzo słabe i to dwa gatunki stabilnie plonujące. Rolnika rozpiera jednak energia i pomysły. Na tych roślinach nie zatrzymuje się. Eksperymentuje z prosem, ogórecznikiem i mieszankami międzygatunkowymi.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)