Septorioza plew pszenicy - rozwój, objawy i szkodliwość choroby
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Septorioza plew pszenicy - rozwój, objawy i szkodliwość choroby

21.03.2020autor: Marek Kalinowski

Grzyby wywołujące septoriozę plew pszenicy mają najlepsze warunki do infekcji, kiedy temperatura w nocy wynosi od 0 do 14 st. C i w dzień od 14 do 24 st. C, pada deszcz lub przynajmniej panuje wysoka wilgotność w łanie po obfitej rosie i liście są wilgotne oraz występuje rozproszone światło.

Z artykułu dowiesz się

  • Na czym zimuje sprawca septoriozy ?
  • Jakie objawy powoduje septorioza plew ?
  • W której części Polski najczęściej występuje septorioza ?
Septorioza plew pszenicy (od dawnej nazwy stadium konidialnego: Septoria nodorum) najbardziej zagraża uprawom pszenicy ozimej. Czynnikami zwiększającymi ryzyko porażenia jest zainfekowane ziarno siewne, resztki pożniwne po zbożach, uprawa odmian krótkosłomych i deszczowa pogoda wczesnym latem. Choroba prowadzić może do znacznych strat w plonie ziarna, a także pogorszenia jego jakości.

Sprawca septoriozy zimuje na resztkach pożniwnych

Sprawca septoriozy plew zimuje na resztkach pożniwnych w postaci piknidiów oraz w mniejszym stopniu w postaci pseudotecji i grzybni. Zimuje także w okrywie owocowo-nasiennej porażonych ziarniaków zbóż i traw, na siewkach porażonych jesienią zbóż oraz na obumarłych chwastach jednoliściennych. Wiosną zarodniki konidialne tworzące się w piknidiach zakażają pszenicę ozimą i jarą. Zakażenie z porażonego ziarna następuje już w czasie kiełkowania. W czasie wegetacji dochodzi do wielokrotnych infekcji wtórnych zarodnikami konidialnymi. Patogen najpierw poraża dolne liście młodych roślin, a następnie atakuje coraz wyższe piętra, w tym źdźbło i kłos.

r e k l a m a
Choroba występuje w większym nasileniu po łagodnej zimie i wilgotnych latach o zwiększonej ilości opadów. Warunkiem wystąpienia silnego zakażenia jest utrzymywanie się wilgoci na liściach przez 3–6 godzin przy temperaturze 20–24oC. Patogen ten rozprzestrzenia się w dużym stopniu przez konidia z rozpryskującymi się kroplami deszczu. W korzystnych warunkach rozwój choroby następuje po 7.–14. dniach inkubacji grzyba. Askospory grzyba wytwarzane w pseudotecjach i zarodniki konidialne wytwarzane w piknidiach są pierwotnym źródłem infekcji roślin. Wyrzucanie askospor obserwuje się po żniwach w sierpniu, wrześniu i październiku.

Młode plany mają często chlorotyczną obwódkę

Pierwsze symptomy choroby można obserwować już na siewkach, ale specyficzne objawy choroby widoczne są na liściach roślin starszych. W wyniku porażenia i rozwoju septoriozy plew na liściach pojawiają się plamy, które mają początkowo żółtozieloną barwę, a następnie brązowieją i przybierają kształt zbliżony do soczewkowatego. Młode plamy mają często chlorotyczną obwódkę. Starsze plamy są przeważnie jasnobrązowe, zlewają się i mogą obejmować także pochwy liściowe.

Silnie porażone liście występują u nas dopiero w czerwcu. Na powierzchni plam mogą pojawiać się słabo widoczne piknidia (rozrzucone nieregularnie na plamie), z których w czasie wilgotnej pogody wydostaje się różowa, śluzowata wydzielina, zawierająca zarodniki konidialne. Silnie porażone liście mogą zamierać.

Septorioza plew pszenicy, jak wskazuje nazwa, pojawia się na plewkach jeszcze zielonych kłosów w postaci czarnobrunatnych nekrotycznych plam. Plamy tworzą się od szczytu i przy brzegach plew i rozprzestrzeniają się w kierunku osadki kłosowej, która przy silnym porażeniu także brązowieje. Kreskowate, małe nekrozy mogą występować również na dokłosiu. Silnie porażone kłosy w łanie mają barwę brązową z odcieniem fioletu. W miarę dojrzewania pszenicy wypukła część plewek jaśnieje, a brzegi pozostają ciemne. W końcowej fazie dojrzewania na plewkach, między nerwami, mogą powstać rzędy ciemnych piknidiów.

Septorioza plew, jak wynika z nazwy,  finalnie poraża plewy i ziarniaki. W okresie kwitnienia na szczytowej części i brzegach plew pojawiają się czarnobrunatne nekrotyczne plamki, rozprzestrzeniające się w kierunku osadki. Brzegi i szczyty plew stopniowo zasychają, a osadka brązowieje
  • Septorioza plew, jak wynika z nazwy,  finalnie poraża plewy i ziarniaki. W okresie kwitnienia na szczytowej części i brzegach plew pojawiają się czarnobrunatne nekrotyczne plamki, rozprzestrzeniające się w kierunku osadki. Brzegi i szczyty plew stopniowo zasychają, a osadka brązowieje

Najsilniejsze porażenia septoriozą mają miejsce we wschodniej części Polski

Progi szkodliwości patogenów, również ze strony septoriozy plew, ustalane są wg badań w oparciu o określoną metodykę. Rolnik oceniając zagrożenie i porównując z progami szkodliwości również musi to robić wg konkretnej metodyki. W przypadku septoriozy plew pszenicy zaleca się pobrać z pola z wybranych losowo 5 punktów po 50 źdźbeł głównych. Nie należy pobierać roślin z brzeżnych partii plantacji. Na podstawie zebranego materiału roślinnego należy następnie określić liczbę i procent porażonych źdźbeł. W przypadku silnego porażenia kłosów przez sprawcę septoriozy plew należy liczyć się z dużym zagrożeniem plantacji pszenicy i pszenżyta w nowym sezonie wegetacyjnym. Trzeba w następnym sezonie uwzględnić to, że materiał siewny z plantacji porażonej może stanowić dodatkowe źródło infekcji.

Każdego roku w Instytucie Ochrony Roślin – PIB w Poznaniu naukowcy opracowują publikacje o stanie fitosanitarnym roślin. Ze zbieranych danych wynika, że septorioza plew pszenicy w wieloleciu poraża średnio w kraju ok. 13% kłosów. Są jednak rejony bardziej zagrożone z wyższym porażeniem w każdym roku. Najsilniejsze porażenia septoriozą plew mają miejsce zwykle w Polsce Północno-Wschodniej i Południowo-Wschodniej, tj. w województwach: warmińsko-mazurskim, kujawsko-pomorskim, małopolskim, świętokrzyskim, podkarpackim, dolnośląskim i śląskim.

Progi szkodliwości

Obok ograniczania metodami agrotechnicznymi i hodowlanymi czynników sprzyjających rozwojowi septoriozy liści pszenicy konieczne jest najczęściej jej chemiczne zwalczanie. Septoriozę plew należy zwalczać we wcześniejszych terminach rozwoju zbóż po przekroczeniu progów szkodliwości obserwowanych na liściach. Przy braku porażenia górnych liści opryskiwanie wykonujemy wtedy, gdy na kłosach (faza rozwojowa w skali BBCH 5/59) występują pierwsze objawy septoriozy plew. W przypadku późnej epidemii opryskiwać można do okresu dojrzałości mlecznej ziarna, z uwzględnieniem okresu karencji środka.

Progiem szkodliwości ze strony septoriozy plew w pszenicy, pszenżycie i życie (źródło – metodyki integrowanej ochrony tych gatunków) jest:
  • w fazie krzewienia to 20% roślin z pierwszymi objawami porażenia;
  • w fazie strzelania w źdźbło to 20% porażonej powierzchni liścia podflagowego lub 1% liści z owocnikami;
  • w fazie początku kłoszenia to 10% porażonej powierzchni liścia podflagowego lub 1% liści z owocnikami;
  • w fazie pełni kłoszenia to1% porażonej powierzchni liścia flagowego.


Objawy septoriozy plew pszenicy na liściach są podobne niekiedy do objawów septoriozy paskowanej liści pszenicy, fuzariozy liści i brunatnej plamistości liści zbóż. Objawy, zwłaszcza niespecyficzne, sprawiają trudności w rozpoznaniu sprawców wymienionych chorób nawet naukowcom, a przypuszczenia może potwierdzić powiększenie mikroskopowe. Pamiętajmy przy tym, że septorioza plew występuje na wszystkich organach, zaś septorioza paskowana liści tylko na liściach

  • Objawy septoriozy plew pszenicy na liściach są podobne niekiedy do objawów septoriozy paskowanej liści pszenicy, fuzariozy liści i brunatnej plamistości liści zbóż. Objawy, zwłaszcza niespecyficzne, sprawiają trudności w rozpoznaniu sprawców wymienionych chorób nawet naukowcom, a przypuszczenia może potwierdzić powiększenie mikroskopowe. Pamiętajmy przy tym, że septorioza plew występuje na wszystkich organach, zaś septorioza paskowana liści tylko na liściach

Marek Kalinowski
Zdjęcia: Marek Kalinowski
Zdjęcie Główne: Pixabay

autor Marek Kalinowski

Marek Kalinowski

Zastępca redaktora naczelnego „Tygodnika Poradnika Rolniczego” i szef działu „Agroporady”

<p class="MsoNormal" style="margin: 0cm 0cm 0.0001pt; font-size: medium; font-family: Cambria;">Zastępca redaktora naczelnego „Tygodnika Poradnika Rolniczego” i szef działu „Agroporady”.</p>

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Jak wykonać test kopertowy na septoriozę?

Zagrożenie ze strony wielu agrofagów można śledzić na stronach internetowych Instytutu Ochrony Roślin – PIB w Poznaniu oraz witrynach koncernów chemicznych. Wykorzystują one albo obserwacje na miejscu prowadzone przez ekspertów lub różne pułapki.

czytaj więcej

Septorioza paskowana liści pszenicy - rozwój, objawy i szkodliwość choroby

W wielu krajach zachodniej Europy septorioza paskowana liści jest najgroźniejszą i najbardziej kosztowną chorobą pszenicy. A w Polsce? Niestety, wieloletnie badania wskazują na rosnące zagrożenie tą chorobą a od 2000 roku można zaobserwować intensywne zmiany w występowaniu chorób pszenicy.

czytaj więcej

Jak chronić nasze uprawy przed septoriozą i rdzą żółtą tej wiosny?

Długa ciepła jesień i jedna z najłagodniejszych zim w historii mogą mocno skomplikować ochronę zbóż ozimych przed sprawcami chorób. Eksperci od ochrony roślin zapraszani przez firmy chemiczne na spotkania szkoleniowe z rolnikami, prawie zgodnie przewidują dużą presję chorób grzybowych.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)