Rekordowy przerób rzepaku w PSPO w 2022 roku. To aż 3,27 mln ton!
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Rekordowy przerób rzepaku w PSPO w 2022 roku. To aż 3,27 mln ton!

01.03.2023autor: Marek Kalinowski

Przerób rzepaku w 2022 roku w zrzeszonych w Polskim Stowarzyszeniu Producentów Oleju tłoczniach wyniósł łącznie 3,27 mln ton, pozostając na poziomie jak w rekordowym 2021 r.

Szczególnie wysoka podaż rzepaku po zbiorach przełożyła się na rekordowy przerób w II półroczu, kiedy to członkowie PSPO zagospodarowali 1,69 mln ton tj. (o ok. 40 tys. ton więcej w porównaniu do okresu w 2021 r.) Na uwagę zwraca większa podaż oleju surowego, którego w całym 2022 r. wyprodukowano 1,35 mln ton. Oznacza to, że przetwarzany rzepak był dobrej jakości, z wyższym zaolejeniem niż w poprzednich latach.

r e k l a m a

Wysokie zbiory krajowe rzepaku w 2022 roku

Całkowity przerób rzepaku w 2022 r. przez firmy zrzeszone w naszym Stowarzyszeniu był praktycznie na tym samym poziomie co w roku 2021, więc można powiedzieć, że nadrobiliśmy nieco mniejszy przerób w pierwszej połowie roku wynikający m.in. z zawirowań na europejskim rynku surowcowym związanych z wybuchem wojny w Ukrainie. Wysokie zbiory krajowe i generalnie zmiana sytuacji na rynkach rolnych zwiększyły dynamikę działalności krajowych tłoczni, która miejmy nadzieję, będzie się utrzymywać w 2023 roku wspomagając stabilizację sytuacji w rolnictwie. Dzięki wysokiemu przerobowi w 2022 byliśmy także głównym dostawcą krajowych pasz wysokobiałkowych w postaci śruty i makuchu rzepakowego w ilości prawie 1,9 mln ton – mówi Mariusz Szeliga, prezes zarządu PSPO.

Niemal połowa przerobu rzepaku dotyczyła oleju rzepaku rafinowanego

W II kwartale 2022 roku zaobserwowaliśmy rekordowy, bo ponad 46%, udział oleju rzepakowego rafinowanego, co było bezpośrednią reakcją krajowej branży na dodatkowe zapotrzebowanie wobec przerwanych wojną łańcuchów dostaw oleju spożywczego na europejskim rynku. Sytuacja w II połowie roku szybko jednak ustabilizowała się i odsetek rafinatu spadł do niecałych 38%, co wzmaga rolę sektora biopaliw w zagospodarowaniu uprawianego w Polsce rzepaku i wskazuje na duże możliwości w tym zakresie ze strony krajowego łańcucha produkcyjnego biodiesla – podkreśla Adam Stępień, dyrektor generalny PSPO.

Marek Kalinowski
Za informacją PSPO

fot. pixabay

Artykuł ukazał się w Tygodniku Poradniku Rolniczym 9/2023 na str. 20. Jeśli chcesz czytać więcej podobnych artykułów, już dziś wykup dostęp do wszystkich treści na TPR: Zamów prenumeratę.

autor Marek Kalinowski

Marek Kalinowski

Zastępca redaktora naczelnego „Tygodnika Poradnika Rolniczego” i szef działu „Agroporady”

<p class="MsoNormal" style="margin: 0cm 0cm 0.0001pt; font-size: medium; font-family: Cambria;">Zastępca redaktora naczelnego „Tygodnika Poradnika Rolniczego” i szef działu „Agroporady”.</p>

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Jakie są korzyści z kontroli wzrostu rzepaku?

Korzyści wynikające ze stosowania regulatorów wzrostu w rzepaku wiosną są plantatorom dobrze znane. Ale jak to się dzieje? Co powoduje, że możemy wyhamować dominację pędu głównego?

czytaj więcej

Rzepak na Matifie runął z hukiem. Jaka jest cena rzepaku na giełdzie?

Cena rzepaku na paryskiej giełdzie Matif spadła poniżej 500 euro/t. To notowania najniższe od lipca 2021 roku. Dlaczego rzepak tak mocno tanieje? Jakie będą ceny rzepaku na koniec 2023 i 2024 roku?

czytaj więcej

Pierwsze szkodniki w rzepaku. Kiedy i jakich gatunków się spodziewać?

Dużą trudnością w zwalczaniu chowacza jest uchwycenie jego kulminacyjnych odwiedzin na polu i dopasowanie środka chemicznego, który będzie skuteczny w danych warunkach termicznych.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)