Światowy Dzień Pszczół – zadbajmy o zapylaczy
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Światowy Dzień Pszczół – zadbajmy o zapylaczy

20.05.2021autor: Natalia Marciniak-Musiał

20 maja na całym świecie szczególną uwagę poświęca się pszczołom i ich ochronie. Są to owady niezwykle cenne dla ludzkości, a jednak słyszy się o wielu przypadkach otruć całych rodzin pszczelich, co wiąże się z ogromnymi stratami.

Światowy Dzień Pszczół został ustanowiony przez Zgromadzenie Ogólne Narodów Zjednoczonych w rocznicę urodzin słoweńskiego pszczelarza i jednocześnie autora współczesnego pszczelarstwa – Antona Janša, który urodził się 20 maja 1734.

r e k l a m a

Jaka jest idea Światowego Dnia Pszczół?

Światowy Dnia Pszczół to dobra okazja, aby przypomnieć ludziom jak ważną rolę na wielu polach odgrywają pszczoły. Dotyczy to gospodarki, rolnictwa, środowiska naturalnego i człowieka. Według szacunków owady zapylające, a takimi są m.in. pszczoły miodne, odpowiadają za zapylenie ponad 90% gatunków roślin z ponad 300 tys. wszystkich znanych.

W Polsce występuje prawie 500 gatunków pszczół, które należą do owadów błonkoskrzydłych (Hymenoptera). Do tej grupy należą m.in. trzmiele, pszczoły murarki, miesierki, makatki. Jednakże w zapylaniu roślin swoja rolę pełnią także niektóre muchówki (Diptera), chrząszcze (Coleoptera), osowate (Vespidae), motyle (Lepidoptera) i inne owady.

Pszczoła która odwiedza kielich kwiatu, zbiera z niego nektar i pyłek, które są składnikami ich pożywienia i jednocześnie przenosi pyłek na znamię słupka, dzięki czemu może dojść do zapłodnienia i ostatecznie wykształcenia owocu. Także rośliny często wykształcają przystosowania, aby ułatwić zapylenie dzięki owadom albo żeby pyłek przyczepił się do ich ciała i został przeniesiony na inna roślinę.

Co zawdzięczamy pszczołom?

  • zapylenie roślin, które jest najważniejszym czynnikiem plonotwórczym, zwiększają się także plony rolników,
  • produkty pszczele tj. miód, wosk, pierzgę, propolis, mleczko i jad pszczeli.

Jak chronić pszczoły przed źle stosowanymi pestycydami?

W Polsce instytucją, która szczególnie opiekuje się pszczołami i innymi zapylaczami jest Państwowa Inspekcja Ochrony Roślin i Nasiennictwa (PIORiN). Instytucja ta czuwa nad prawidłowym stosowaniem pestycydów w rolnictwie. Chociaż ostrożność w stosowaniu środków ochrony roślin ważna jest i na wsi i w mieście, na ogródkach działkowych, jak i tych przydomowych.

Niestety nie wszyscy dbają o naszych skrzydlatych przyjaciół. W ostatnim czasie, z nieznanych bliżej przyczyn 30-letni rolnik z woj. dolnośląskiego użył do oprysku upraw rzepaku zakazanego na rynku pestycydu i doprowadził do śmierci wielu milionów pszczół, o czym pisaliśmy a poniższym artykule: Rolnik użył zakazanego pestycydu przez co wybił 7,5 mln pszczół. Jaka kara mu grozi?

Współpraca między rolnikami a pszczelarzami jest bardzo ważna, a korzyści z niej wynikające są nie tylko obustronne. Im mniej błędów w praktyce i lepsza komunikacja między obiema grupami, tym bardziej korzystają na tym przede wszystkim pszczoły.

Osobom którym zależy na bezpieczeństwie pszczół polecamy zapoznać się z komunikatem PIORIN pt. „Pamiętajmy o pszczołach” dostępny na ichniej stronie.
Zainteresowani obserwacją życia pszczół „na żywo”, PIORiN zaprasza na transmisję, która prowadzona jest w eksperymentalnej pasiece znajdującej się w Centralnym Laboratorium Głównego Inspektoratu Ochrony Roślin i Nasiennictwa w Toruniu pod linkiem Pszczoły w inspekcji.

 

Oprac. Natalia Marciniak-Musiał

Na podstawie: PIORiN

Zdjęcie: PIORIN

autor Natalia Marciniak-Musiał

Natalia Marciniak-Musiał

dziennikarka strony internetowej Tygodnika Poradnika Rolniczego

dziennikarka strony internetowej Tygodnika Poradnika Rolniczego

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Aktualności

Opolszczyzna: miodobranie i współpraca rolników z pszczelarzami

W pasiekach praca wre. Po wielu chłodnych tygodniach nastała letnia pogoda. Dzięki wcześniejszym opadom deszczu w wielu rejonach kraju rośliny miododajne kwitnące wiosną, a w ostatnim czasie akacja, dały dotychczas dobry, a gdzieniegdzie rekordowy plon.

czytaj więcej
Aktualności

ŚOR niebezpieczne dla pszczół: czy to stwierdzenie jest oparte na faktach?

Rośnie liczba przypadków zatruć pszczół przez niewłaściwe stosowanie środków ochrony roślin. Ale zdecydowana większość doniesień na ten temat nie znajduje potem potwierdzenia w faktach. 

czytaj więcej

Rolnik użył zakazanego pestycydu przez co wybił 7,5 mln pszczół. Jaka kara mu grozi?

30-letni rolnik z Dolnego Śląska stanie przed sądem za użycie środka ochrony roślin wycofanego z użycia w rzepaku. Przez zastosowanie nieodpowiedniego pestycydu gospodarz przyczynił się do wytrucia aż 7,5 miliona pszczół, a straty pszczelarzy wyceniono na ponad 0,5 mln złotych. Jaka kara grozi rolnikowi za użycie?

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)