Ogromne porażenie na plantacjach rzepaku. Tak źle nie było od lat
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Ogromne porażenie na plantacjach rzepaku. Tak źle nie było od lat

07.01.2022autor: Marek Kalinowski

A chodzi o późnojesienne infekcje rzepaku, które monitoruje firma Innvigo. Doradcy firmy oraz współpracujący z nią rolnicy odnotowywali w listopadzie ub.r. że na plantacjach rzepaku ozimego dochodzi do intensywnego porażania roślin przez grzyby powodujące suchą zgniliznę kapustnych.

Porażenia rzepaku pojawiały się w nowych miejscach i dotyczyły też odmian dotychczas odpornych

Zjawisko jest tym bardziej niepokojące, że występuje m.in. na terenach, gdzie do tej pory choroba ta nie stanowiła problemu. Infekcje były widoczne również na odmianach, które plantatorzy uważają za odporne. Eksperci oceniają, że takiej skali porażeń nie było nawet od kilkudziesięciu lat.

Skala porażenia jest ogromna, a intensywność infekcji jak na listopad bardzo wysoka. Taka sytuacja była widoczna zarówno na nowo założonych plantacjach rzepaku, między innymi na Górnym Śląsku i na Opolszczyźnie, jak i w rejonach, gdzie dotychczas porażenie tymi patogenami nie występowało na tak dużą skalę – na Podlasiu, Lubelszczyźnie i Podkarpaciu.

W przypadku nowych plantacji w południowo-zachodnich województwach odsetek porażonych roślin sięgał aż 80%. W poprzednich latach we wschodniej części Polski choroba ta nie stanowiła problemu, natomiast jesienią ub.r. znaczne porażenie wystąpiło nawet na terenach przygranicznych. Okazuje się, że z podobnym zjawiskiem mają do czynienia również rolnicy z Litwy, Łotwy i Estonii.

r e k l a m a

Jakie czynniki mogły wpłynąć na pojawienie się porażenia rzepaku?

Żeby lepiej zrozumieć przyczyny i specyfikę tej niezwykle trudnej sytuacji fitopatologicznej, należy przeanalizować kilka czynników. Po pierwsze – warto wrócić pamięcią do sezonu 2020/2021. Na większości terenów był on bardzo trudny, między innymi z powodu wysokiego porażenia rzepaku przez sprawców suchej zgnilizny kapustnych lokalnie wręcz na poziomie epidemicznym. Równocześnie na plantacjach dochodziło do rozwoju sprawców werticiliozy. Konsekwencją tamtego poważnego porażenia są problemy obserwowane jesienią 2021. Za tydzień szerzej napiszemy o pozostałych przyczynach silnego porażenia rzepaku i radach, co w tej sytuacji robić wiosną.

Marek Kalinowski

Za informacja Innvigo

Zdjęcie: arch. red. (M. Kalinowski)

Artykuł ukazał się w Tygodniku Poradniku Rolniczym 1/2022 na str. 30. Jeśli chcesz czytać więcej podobnych artykułów, już dziś wykup dostęp do wszystkich treści na TPR: Zamów prenumeratę.

autor Marek Kalinowski

Marek Kalinowski

Zastępca redaktora naczelnego „Tygodnika Poradnika Rolniczego” i szef działu „Agroporady”

<p class="MsoNormal" style="margin: 0cm 0cm 0.0001pt; font-size: medium; font-family: Cambria;">Zastępca redaktora naczelnego „Tygodnika Poradnika Rolniczego” i szef działu „Agroporady”.</p>

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Ogromny spadek cen rzepaku na Matif

Na paryskiej giełdzie Matif ceny rzepaku poleciały ostro w dół. W ciągu niemal dwóch tygodni kontrakty spadły o ponad 110 euro/t. Czy jest szansa, że nasiona znowu zdrożeją?

czytaj więcej

Ogromny wzrost cen rzepaku. Przebiły kolejną barierę na Matif

Takich cen rzepaku na giełdzie Matif jeszcze nie notowano! Kolejna bariera cenowa właśnie została przebita. Na ile wyceniane są obecnie kontrakty z zapadalnością na luty? Jakie ceny osiągają nasiona w Polsce?

czytaj więcej

Ceny pszenicy i rzepaku biją rekordy! Ile skupy płacą rolnikom?

W krajowych skupach ceny zbóż i rzepaku znów poszły górę. A na światowych giełdach osiągnęły historyczne poziomy. Ile skupy płacą za pszenicę i kukurydzę? Ile oferują za rzepak? 

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)