Ogromny spadek cen rzepaku na Matif
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Ogromny spadek cen rzepaku na Matif

19.01.2022autor: Kamila Szałaj

Na paryskiej giełdzie Matif ceny rzepaku poleciały ostro w dół. W ciągu niemal dwóch tygodni kontrakty spadły o ponad 110 euro/t. Czy jest szansa, że nasiona znowu zdrożeją?

Ostatnie tygodnie przynoszą ogromne spadki cen rzepaku na paryskiej giełdzie Matif. Kontrakty na maj poleciały w dół o kilkadziesiąt euro. A przypomnijmy, że jeszcze na początku tego roku nasiona osiągały rekordowe ceny. Dzienny szczyt rzepaku na Matifie 7 stycznia wyniósł 848 euro/t.   

Natomiast w ubiegłym tygodniu cena rzepaku na paryskiej giełdzie spadła o 7 proc. Obecny tydzień również zaczął się od spadków. Na przestrzeni ostatnich dni kontrakty zanotowały lekkie odbicie jedynie w piątek 14 stycznia. Wtedy sesja zamknęła się wyceną na luty na poziomie 770 euro/t. Na maj oferta nie przekroczyła 720 euro/t. 

r e k l a m a

Rzepak staniał o 110 euro/t przez niecałe dwa tygodnie

Wczoraj notowania rzepaku w kontrakcie z dostawą w lutym spadły do 737,25 euro/t. Kontrakt na maj wyceniany był z kolei na 687 euro/t. To oznacza, że w ciągu niemal dwóch tygodni ceny spadły o ponad 110 euro/t.

Warto jednak zauważyć, że stawki te są o ok. 75 proc. wyższe niż rok temu. Jak wyjaśniają analitycy ING, presja wywoływana przez ograniczoną podaż zbiorów rzepaku w krajach Unii Europejskiej wpływa na kursy kontraktów. 

- Aktualne tempo importu nasion do Europy jest na niższym poziomie niż przed rokiem – czytamy w najnowszym rzepakowym raporcie ING.

Czy jest szansa, że nasiona znowu zdrożeją?

Stowarzyszenie europejskich handlarzy zbożem i nasionami oleistymi Coceral jednoznacznie ocenia, iż wysokie ceny rzepaku będą stopniowo spadać wraz z pojawieniem się na światowym rynku południowoamerykańskiej soi na początku 2022 roku i wraz z pojawieniem się nowych zbiorów. Czy tak będzie na pewno? Trudno ocenić, biorąc pod uwagę to, jak nieprzewidywalne są ostatnio rynki rolne.

W Polsce rzepak trzyma cenę

W obrocie krajowym cena rzepaku jest nadal stabilna. Nasiona kupowane są po 2850 - 3350 zł/t. Ile skupy płacą obecnie za rzepak? Zobacz w naszej cotygodniowej sondzie!

Kamila Szałaj, fot. M. Szymańska

autor Kamila Szałaj

Kamila Szałaj

dziennikarka strony internetowej Tygodnika Poradnika Rolniczego

redaktor w zespole PWR Online, odpowiedzialna głównie za stronę www.tygodnik-rolniczy.pl

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Na Matif rzepak po niemal 720 euro. A jakie są aktualne ceny zbóż i rzepaku w skupach?

Ostatni tydzień przyniósł spadki cen zbóż i rzepaku na paryskiej giełdzie Matif. Kontrakty na luty poleciały w dół o kilkadziesiąt euro. A jakie są ceny w polskich skupach? Sprawdź w naszej SONDZIE!

czytaj więcej

Jak zwiększyć plon zbóż, rzepaku i kukurydzy w 2022 roku? Konferencje Zimowe Syngenty

Początek nowego sezonu to dobry czas na dopracowanie strategii, która pozwoli na osiągnięcie jak największego plonu. Pomóc w tym mogą Konferencje Zimowe, które po raz kolejny organizuje firma Syngenta. Czego będą dotyczyły tegoroczne spotkania?

czytaj więcej

Ponad 600 zł różnicy na tonie rzepaku. Jakie są ceny zbóż i rzepaku na początku 2022 roku?

Różnice w cenie rzepaku pomiędzy punktami skupu wynoszą nawet 620 złotych na tonie. Jakie są ceny zbóż na początku roku? Ile rolnicy mogą dostać za groch czy łubin?

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)