Ogromny wzrost cen rzepaku. Przebiły kolejną barierę na Matif
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Ogromny wzrost cen rzepaku. Przebiły kolejną barierę na Matif

05.01.2022autor: Kamila Szałaj

Takich cen rzepaku na giełdzie Matif jeszcze nie notowano! Kolejna bariera cenowa właśnie została przebita. Na ile wyceniane są obecnie kontrakty z zapadalnością na luty? Jakie ceny osiągają nasiona w Polsce?

Rzepak na paryskiej giełdzie Matif pobił kolejny rekord! Jest najdroższy w historii notowań.

r e k l a m a

Historyczny rekord ceny rzepaku na Matif

Dzisiejsze notowania rzepaku na Matif w kontrakcie na luty wzrosły o 17,25 euro do 805,50 euro/t (3681 zł/t ). To cena ponad dwukrotnie wyższa niż przed rokiem, kiedy kontrakty za rzepak wynosiły ok. 400 euro/t. Jeszcze kilka tygodni temu kontrakt z zapadalnością na luty 2022 roku oscylował wokół 729 euro/t.

Z kolei notowania na maj kształtują się dziś wieczorem na poziomie 754,50 euro/t. To nadal o wiele drożej niż analogiczne przed rokiem.

W Polsce ceny rzepaku wzrosły dwukrotnie

Najwyższe w historii ceny rzepak osiąga także na naszym krajowym rynku. Według wyliczeń ministerstwa rolnictwa w ostatnim tygodniu grudnia cena skupu nasion w zakładach tłuszczowych wyniosła 3479 zł/t. To niemal o 100 proc. więcej niż rok temu. Duży wzrost stawek nastąpił w okresie od 20 do 26 grudnia. Cena podskoczyła aż 9,7 proc., czyli średnio o 308 zł/t. 

Czy tak wysokie ceny rzepaku utrzymają się w kolejnych tygodniach? 

Zdaniem analityków rynkowych taki scenariusz jest prawdopodobny. Ekonomiści banku ING zaznaczają, że na kursy kontraktów wpływa ograniczona podaż rzepaku w krajach Unii Europejskiej. Do tego tempo importu nasion do Europy utrzymuje się na niższym poziomie niż przed rokiem, co także podwyższa stawki oferowane za rzepak.

Jednocześnie eksperci ostrzegają, że dobrą passę na rynku rzepaku może przerwać nowy wariant koronawirusa. 

- Może on wpłynąć negatywnie na popyt po potencjalnym wprowadzeniu nowych ograniczeń w przemieszczaniu czy produkcji – czytamy w najnowszym raporcie ING dotyczącym rzepaku.

Kamila Szałaj, fot. M. Szymańska

autor Kamila Szałaj

Kamila Szałaj

dziennikarka strony internetowej Tygodnika Poradnika Rolniczego

redaktor w zespole PWR Online, odpowiedzialna głównie za stronę www.tygodnik-rolniczy.pl

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Ogromny spadek cen rzepaku na Matif

Na paryskiej giełdzie Matif ceny rzepaku poleciały ostro w dół. W ciągu niemal dwóch tygodni kontrakty spadły o ponad 110 euro/t. Czy jest szansa, że nasiona znowu zdrożeją?

czytaj więcej

Sucha zgnilizna kapustnych będzie szaleć wiosną w rzepaku. Jak ją zwalczać?

W listopadzie ub.r. na wielu plantacjach rzepaku ozimego doszło do silnego porażenia roślin przez grzyby powodujące suchą zgniliznę kapustnych. Jak pisaliśmy w ostatnim wydaniu TPR, późnojesienne infekcje wystąpiły także we wschodniej części kraju, gdzie do tej pory choroba ta nie stanowiła problemu, a także w odmianach rzepaku uważanych za odporne.

czytaj więcej

Ogromne porażenie na plantacjach rzepaku. Tak źle nie było od lat

A chodzi o późnojesienne infekcje rzepaku, które monitoruje firma Innvigo. Doradcy firmy oraz współpracujący z nią rolnicy odnotowywali w listopadzie ub.r. że na plantacjach rzepaku ozimego dochodzi do intensywnego porażania roślin przez grzyby powodujące suchą zgniliznę kapustnych.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)