Odmiany jakościowe pszenicy – które są najlepsze?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Odmiany jakościowe pszenicy – które są najlepsze?

15.09.2020autor: Marek Kalinowski

Badania urzędowe przed zarejestrowaniem i porejestrowe pszenicy prowadzi się przy uprawie na dwóch zróżnicowanych poziomach agrotechniki. Wysoki poziom agrotechniki (a2) różni się od przeciętnego (a1) zwiększonym o 40 kg/ha nawożeniem azotowym, stosowaniem dolistnych nawozów (łącznie z fungicydami), ochroną przed wyleganiem (1 zabieg) i chorobami (2 zabiegi).

To technologiczne zróżnicowanie doświadczeń pozwala oceniać reakcję odmian przy dodatkowych nakładach na nawożenie i ochronę. Przy wyborze odmian pszenicy ozimej zwraca się uwagę przede wszystkim na wielkość i jakość plonu, przy czym w Polsce największe znaczenie w uprawie pszenic jakościowych mają odmiany z grupy A.

Znaczny postęp w plenności

Popularność odmian jakościowych wynika ze znacznego postępu w plenności, jaki wnoszą te odmiany. Postęp hodowlany dotyczy również jakości technologicznej. Pod względem jakościowym zdecydowanie wyróżnia się odmiana Astoria – pierwsza i na razie jedyna w KR odmiana elitarna (grupa E). Jakość jest warunkowana genetycznie, ale w praktyce rolniczej na wysoką zawartość białka (glutenu) w ziarnie duży wpływ ma przebieg pogody i agrotechnika, a zwłaszcza poziom nawożenia azotowego. Gwarantem wysokiej jakości i przy tym wysokiego plonowania są odmiany pszenicy ozimej z grupy A.

r e k l a m a
Zacieśniając krąg poszukiwań odmiany idealnej – dla rolników pożądane najbardziej są odmiany o dużej stabilności plonowania, które w każdym roku, przy różnym przebiegu wegetacji, będą plonować na zadowalającym poziomie. Przejdźmy do konkretów. Pierwszą pozycję w 2018 r. i drugą w 2019 r. wśród najwyżej plonujących odmian z grupy A na poziomie agrotechniki a2 zajęła Opoka (wpisana do KR w 2019 r.). Przypomnijmy, że były to dwa suche sezony. W 2018 r. wzorzec plonował na poziomie a2 w wysokości 86,6 q/ha, a Opoka na poziomie 104% wzorca. W 2019 r. plon wzorca na a2 wyniósł 91,7 q/ha, a Opoki 105% wzorca. Na a1 Opoka plonowała w 2018 r. na poziomie 103% wzorca, a w 2019 r. na poziomie 104% wzorca. Z informacji hodowcy odmiany (HR Strzelce) wynika, że Opoka doskonale radzi sobie na glebach lżejszych i jest jedną z najbardziej tolerancyjnych odmian na niskie pH gleby.

Opoka na suche lata

Opoka to nowa odmiana, która pokazała, że w suche lata nie ma sobie równych. Od kilku tygodni są dostępne wstępne wyniki plonowania ze zbiorów w 2020 r., a każda odmiana z dziesiątki najwyżej plonujących jest warta uwagi. Poza suchą wiosną warunki w br. nie były tak skrajne jak w 2018 r. i 2019 r. Można byłoby przypuszczać, że Opoka spadnie w rankingu najlepiej plonujących pszenic z grupy A. Ale nie jest w czubku. Przedstawmy dziesiątkę najlepiej plonujących w br. odmian pszenicy ozimej z grupy A.
  • Na poziomie agrotechniki a1 kolejność jest następująca: SY Cellist (106% wzorca, a plon wzorca = 93,2 q/ha), Opoka (101%), RGT Kilimanjaro (100%), Ambicja (99%), Kariatyda (99%), KWS Universum (99%), Linus (99%), Formacja (98%) i Euforia (97%).
  • Na poziomie agrotechniki a2 są małe roszady, a kolejność 10 najwyżej plonujących jest następująca: SY Cellist (102% wzorca, a plon wzorca = 102,3 q/ha), RGT Kilimanjaro (101%), Opoka (100%), Linus (100%), Ambicja (99%), Kariatyda (99%), KWS Universum (98%), Formacja (98%) i Impresja (97%).
Warto przyjrzeć się tym wynikom bliżej (dostępne na stronie internetowej COBOR). Co warte podkreślenia – wśród prezentowanej 10 najwyżej plonujących w br. odmian pszenicy ozimej z grupy A aż pięć (SY Cellist, Ambicja, Kariatyda, KWS Universum i Impresja) to nowości wpisane do Krajowego Rejestru w marcu 2020 r. Analizując wyniki plonowania można też zauważyć, że w przypadku tych nowości pochodzą one z 10 doświadczeń, a w przypadku pozostałych od 49 (Linus) do 64 doświadczeń (Opoka). I jeszcze jedna informacja warta podkreślenia i zauważenia – zimotrwałość. W tej klasyfikacji najplenniejsza odmiana SY Cellist ma zimotrwałość najniższą – 2,5 st. w skali 9-stopniowej. Kolejne wg rosnącej zimotrwałości są: Ambicja i KWS Universum (3,5), RGT Kilimanjaro i Linus (4,0), Opoka, Kariatyda i Formacja (4,5), Impresja (5,0), Euforia (5,5).
Marek Kalinowski
Zdjęcie: archiwum


autor Marek Kalinowski

Marek Kalinowski

Zastępca redaktora naczelnego „Tygodnika Poradnika Rolniczego” i szef działu „Agroporady”

<p class="MsoNormal" style="margin: 0cm 0cm 0.0001pt; font-size: medium; font-family: Cambria;">Zastępca redaktora naczelnego „Tygodnika Poradnika Rolniczego” i szef działu „Agroporady”.</p>

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Jesień to dobry czas na zabiegi herbicydowe

Długa, ciepła, często wilgotna jesień sprzyja wykonywaniu zabiegów herbicydowych, poza tym rolnicy coraz częściej zauważają, że jesienne zabiegi są najbardziej skuteczne. Jesienią najłatwiej walczy się z miotłą, z chwastami uciążliwymi i odpornymi. I mamy szansę zrobienia poprawki wiosną, jeżeli zajdzie taka potrzeba.

czytaj więcej

Późny siew pszenicy – kiedy mija ostateczny termin?

Z licznych doświadczeń wynika, że opóźnienie siewu wpływa niekorzystnie na wszystkie elementy struktury plonu – liczbę kłosów, liczbę ziaren w kłosie i masę tysiąca ziaren zbóż. Regułą jest, że łany zbóż wysianych w terminie opóźnionym są słabiej rozkrzewione, mają słabiej rozwinięty system korzeniowy i są bardziej podatne na czynniki stresowe związane z niedoborem wody, składników pokarmowych i patogenów.

czytaj więcej

Pszenica ozima – lista zalecanych odmian

Średnie plony zbóż uzyskiwane przez plantatorów są prawie o połowę niższe od plonów uzyskiwanych w sieci doświadczalnej COBORU. Dlaczego? Głównie z powodu zbyt małego udziału najnowszych odmian w uprawie i z używania do siewu wyrodzonego materiału siewnego z własnych rozmnożeń. Tym zagadnieniom poświęcone było czerwcowe webinarium, z którego relację można przeczytać w nr. 28 TPR.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)