Nowe polskie adiuwanty – korzystne dla rolników i bezpieczne dla pszczół
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Nowe polskie adiuwanty – korzystne dla rolników i bezpieczne dla pszczół

09.02.2020autor: Marek Kalinowski

W wyniku kilkuletnich badań prowadzonych w ramach grantu udzielonego przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju powstała innowacyjna seria adiuwantów o wielokierunkowym działaniu. W ich skład wchodzą surowce o wysokim wskaźniku biodegradowalności, często pochodzenia naturalnego. Twórcy adiuwantów zwracają uwagę na ich bezpieczeństwo w stosunku do pszczół i innych organizmów.

Polskie adiuwanty ograniczają znoszenie środków ochrony roślin poza obszar?

Nowe produkty posiadają unikalne cechy, gdyż dzięki starannie dobranym komponentom likwidują niekorzystny wpływ najważniejszych czynników ograniczających skuteczność środków ochrony roślin.
W składzie zawierają wbudowany komponent ograniczający znoszenie cieczy roboczej. Uważa się, że znoszeniu poza teren chroniony podlega nawet do 20% stosowanych środków ochrony roślin.
Jest to pierwsza taka generacja adiuwantów z polskim rodowodem oraz, jak ocenili ich twórcy, jest to jedno z niewielu obecnych na świecie rozwiązań o tak wysokiej skuteczności działania. Na nowej generacji adiuwantów skorzystają rolnicy i środowisko, gdyż nowe, bezpieczne i biodegradowalne produkty umożliwią redukcję dawek pestycydów i liczbę wykonywanych zabiegów, a w konsekwencji zwiększą opłacalność gospodarowania.

5 nowych adiuwantów od polskich instytucji – jakie mają cechy?

W projekcie badawczym aktywnie uczestniczyły jednostki naukowe, takie jak: Instytut Ochrony Roślin – Państwowy Instytut Badawczy, Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa – Państwowy Instytut Badawczy oraz Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu. Liderem projektu był Zakład Produkcyjno-Handlowy Agromix Roman Szewczyk z siedzibą w Niepołomicach.

r e k l a m a
Seria nowych adiuwantów dostępna od początku 2020 r. to pięć produktów:
  • Atpoaln 80 EC Premium z wbudowanym komponentem ograniczającym znoszenie;
  • Atpolan Soil Maxx Premium – przeznaczony do herbicydów o działaniu doglebowym stosowanych przedwschodowo;
  • Atpolan BIO 80 EC Premium z wbudowanym komponentem ograniczającym znoszenie;
  • Lewar pH– Fungi Premium – adiuwant do fungicydów;
  • EntoMaxx pH– Premium – adiuwant do insektycydów.

Marek Kalinowski
za informacją firmy Agromix
Zdjęcie: Pixabay
autor Marek Kalinowski

Marek Kalinowski

Zastępca redaktora naczelnego „Tygodnika Poradnika Rolniczego” i szef działu „Agroporady”

<p class="MsoNormal" style="margin: 0cm 0cm 0.0001pt; font-size: medium; font-family: Cambria;">Zastępca redaktora naczelnego „Tygodnika Poradnika Rolniczego” i szef działu „Agroporady”.</p>

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Adiuwanty to wsparcie dla środków ochrony roślin

Ochrona buraków cukrowych to dla plantatorów coraz większe wyzwanie. Unia Europejska ulega naciskom ekologów i eliminuje kolejne substancje czynne. Są one niesłusznie podejrzewane o szkodliwe oddziaływanie na środowisko naturalne oraz ludzi. Rolnicy tracą więc możliwość skutecznej walki z chwastami. Brak dostępnych środków to dodatkowe koszty związane z osiąganiem satysfakcjonujących plonów o wysokiej jakości. Te środki, które pozostały mogą jednak działać bardziej skutecznie i efektywnie. Jest to możliwe dzięki zastosowaniu odpowiednich adiuwantów.

czytaj więcej

Jak rolnicy mają chronić swoje uprawy przy wycofywaniu kolejnych substancji czynnych?

Zgodnie z rozporządzeniem (WE) nr 1107/2009 począwszy od 2018  r. UE zaopiniowała do wycofania lub usunięcia z katalogu aż 26 substancji czynnych. Trwają prace nad wycofaniem kolejnych substancji czynnych, w tym wielu dobrze znanych i cenionych substancji fungicydów, herbicydów i zoocydów.

czytaj więcej

Kiedy wiosenne odchwaszczanie w uprawie rzepaku nie jest konieczne?

Dwa zabiegi herbicydowe w rzepaku przeprowadzone jesienią były skuteczne, poprawka wiosną nie będzie potrzebna. Marek Szafran z Kryłowa (pow. hrubieszowski) opowiada, jakie preparaty przeciw chwastom w rzepaku stosuje w swoim gospodarstwie jesienią, a jakie, w razie potrzeby, wiosną.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)